Starsze aktualności


NASZA SZKOŁA

KADRA PEDAGOGICZNA


Archiwum 2011

Archiwum 2012

Archiwum 2013

Archiwum 2014

Archiwum 2015

Archiwum 2016

Archiwum 2017

SZLACHETNA PACZKA
grudzień 2018
"Dobro to nie jest wiedza, to jest czyn".
(Romain Rolland)
Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie!
Serdecznie dziękuję w imieniu własnym oraz Rodzin, które zechcieliście wesprzeć, za okazane serce oraz pomoc w zebraniu darów w ramach akcji Szlachetna Paczka.
Żywię nadzieję, że przekazane podarunki uczynią te święta weselszymi oraz zaspokoją podstawowe potrzeby życia codziennego.
Z wyrazami szacunku
Monika Gawłowska
dyrektor szkoły
WARSZTATY ŚWIĄTECZNE
grudzień 2018
W dniu 11 grudnia o godz. 16:00 odbędą się "Międzypokoleniowe warsztaty świąteczne", podczas których, wspólnie z najbliższymi (rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy przyjaciółmi) będziemy wykonywać ozdoby i dekoracje świąteczne.
Chętnych uczniów prosimy o zgłoszenie się za pośrednictwem Librusa do Pani Aleksandry Piekarczyk lub Pani Joanny Walczak.
Pamiętajcie, że ilość miejsc jest ograniczona!
Serdecznie zapraszamy!
BOŻE NARODZENIE PO WŁOSKU
grudzień 2018
Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia.
Jeśli chcecie poznać zwyczaje świąteczne, kolędy i przysmaki popularne w Italii zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się dnia 18 grudnia od 15.00 do 16.00, w sali nr 37.
Będzie coś dla ciała i coś dla ducha!
Informacji udziela organizator- Pani Edyta Kraszewska- Szymura
ŚLUBOWANIE GRUPY MUNDUROWEJ
grudzień 2018
4 grudnia, już po raz trzeci w naszej szkole, odbyła się uroczystość ślubowania grupy mundurowej - służba więzienna. Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Urzędu Miejskiego: Pan Jan Pawluch, inspektor Wydziału Oświaty PaniTeresa Ładoś, z-cy dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu: mjr Robert Nawojski i por. Michał Nowicki, szer. Paweł Gawron, rzecznik prasowy ZK ppor. Katarzyna Jabłońska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 Pani Agata Gąsior, rodzice oraz uczniowie.
Osoby zgromadzone na uroczystości miały możliwość poznać historię szkoły oraz działania podejmowane przez uczniów w ramach utworzonych w placówce grup: japońskiej, biomedycznej, mundurowej i klas sportowych (piłka nożna). Podejmowanie wielu działań umożliwia m.in. stała współpraca z Zakładem Karnym, Strażą Miejską oraz MOSiR.
Atrakcją tego wydarzenia było wystąpienie pana Janusza Lukaszczyka, pasjonata kultury japońskiej i twórcy najstarszego w Polsce Klubu Kultury Starojapońskiej w Czerwionce- Leszczynach, który przedstawił zasady Kodeksu Bushido.
SZLACHETNA PACZKA
grudzień 2018
W tym roku nasza szkoła zgłosiła się do Szlachetnej Paczki, aby wspomóc dwie rodziny. Pierwsza rodzina, z Zabrza, opiekuje się niepełnosprawną córką. Druga rodzina to osoba samotna i schorowana z Gliwic. Najbardziej potrzebna jest żywność trwała, środki czystości, pomoce szkolne, pościel, ręczniki, odzież rozmiar M/L, obuwie rozmiar 38. Rzeczy zbierane będą w sali nr 10 u nauczyciela języka polskiego.
KONKURSY MIKOŁAJKOWE
grudzień 2018
Samorząd Uczniowski ogłasza konkursy z okazji Mikołajek:
1. Konkurs na najładniejsze pierniczki dla potrzebujących.
Aby wziąć udział, należy przygotować ok. 10 pierniczków/ciasteczek świątecznych. Wypieki należy składać (w podpisanych paczuszkach) 5 grudnia (najpóźniej do 6 grudnia godz. 10:30) u p. Szkarłat w sali nr 9. Twórcy najpiękniejszych pierniczków otrzymają nagrody. A wszystkie przygotowane wypieki zostaną następnie przekazane podopiecznym zakładu opiekuńczego (przy ul. Janika).
2. "Jaka to melodia?" - edycja świąteczna
Zadaniem uczestników będzie odgadnięcie autora oraz tytułu piosenki po wysłuchaniu jej fragmentu. Konkurs odbędzie się 6 grudnia na 5-tej godzinie lekcyjnej w sali nr 9. Zapisy do 4 grudnia u P. Szkarłat. Na zwycięzców czekają nagrody!
3. Każdy uczeń, który 6 grudnia będzie miał czapkę św. Mikołaja, będzie niepytany!
4. Ogłaszamy również świąteczny konkurs dla klas na najładniej przystrojoną salę. Uczniowie mają za zadanie ozdobić swoją salę w świątecznym stylu. Ostateczny termin wykonania dekoracji i rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 grudnia.
WYKŁADY NA UNIWERSYTECIE SWPS W KATOWICACH
listopad 2018
Uczniowie klasy IA LO oraz przedstawiciele klasy IIA LO uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie SWPS. Brali udział w warsztatach na temat "Psychologia miłości o co chodzi w związku" oraz w wykładzie "Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania".
KONKURS NA PLAKAT MATEMATYCZNY
listopad 2018
Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na plakat matematyczny!
Tematem konkursu jest stworzenie plakatu promującego matematykę z hasłem "MATEMATYKA - NIE TAKA ZŁA, JAK MÓWIĄ".
Praca powinna być w formacie A3, technika dowolna.
Na prace czekamy do 14 grudnia.
Autorzy prac konkursowych mogą liczyć na dodatkowe punkty z zachowania (za udział w konkursie) oraz oceny w kategorii "zadanie dodatkowe" z matematyki.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom nastąpi jeszcze w grudniu.
Prace należy dostarczyć Pani Magdalenie Szkarłat.
Zapraszamy do udziału!
OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA WŁOSKIEGO
listopad 2018
Drodzy licealiści!
Uniwersytet Łódzki organizuje XIII Ogólnopolski Konkurs Języka Włoskiego.
Patronat honorowy nad Konkursem objęło Stowarzyszenie Italianistów Polskich, Stowarzyszenie Nauczycieli Akademickich, Dziekan Wydziału Filologicznego oraz Dyrektor Instytutu Romanistyki UŁ.
Konkurs składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich- etap pisemny przeprowadzony zostanie w szkole dnia 11 stycznia o godzinie 12.00.
Będzie się on składał z testu gramatyczno-leksykalnego, rozumienia tekstu czytanego oraz wypowiedzi pisemnej na zadany temat.
Zgłoszenia od zainteresowanych osób przyjmuje do dnia 14 grudnia Pani Edyta Kraszewska.
KONFERENCJA Z ZAKRESU PSYCHOKRYMINALISTYKI
listopad 2018
19 listopada uczniowie z grupy mundurowej oraz entuzjaści tematyki związanej z psychokryminalistyką uczestniczyli w konferencji "Ciemna liczba przestępstw. Stare typy przestępstw, nowe metody wykrywania."
Serdecznie dziękujemy Uniwersytetowi SWPS w Katowicach za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w ciekawych wykładach.
PAMIĄTKOWE DRZEWKO
listopad 2018
Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości już za nami. A na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia pozostaje zasadzone przed budynkiem szkoły drzewko.
WIZYTA W OŚRODKU SZKOLENIOWYM W KULACH
listopad 2018
Grupa mundurowa z VIII Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w jednodniowych zajęciach teoretycznych i praktycznych w ośrodku szkoleniowym służby więziennej w Kulach. Zgodnie z przygotowanym planem uczniowie wysłuchali wykładu, a następnie mogli wykazać się na strzelnicy pneumatycznej oraz odbyć zajęcia z bronią szkoleniową. Uczniowie uczestniczyli również w godzinnych zajęciach z samoobrony.
Na zakończenie intensywnego dnia zajęć odbyło się ognisko.
AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
listopad 2018
W środę 14 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić refleksje. Uczniowie klasy 3a gimnazjum wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.
'REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ' W PRZEDSZKOLU
listopad 2018
9 listopada, młodzież z grupy mundurowej VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu wzięła udział w akcji "Rekord dla Niepodległej" przeprowadzonej w Przedszkolu nr 16. W ramach tej akcji o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewany został przez wszystkich zgromadzonych 4-zwrotkowy hymn narodowy- "Mazurek Dąbrowskiego".
'REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ'
listopad 2018
9 listopada 2018, młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcącego nr14 w Zabrzu wspólnie z pracownikami szkoły wzięła udział w akcji "Rekord dla Niepodległej". W ramach tej akcji o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewany został przez wszystkich zgromadzonych 4-zwrotkowy hymn narodowy- "Mazurek Dąbrowskiego".
KONKURS WIEDZY O OBRONNOŚCI 'TARCZA'
listopad 2018
Przedstawiciele klasy IIA LO po raz kolejny mogli wykazać się swoją wiedzą o obronności. W konkursie rozwiązywali zespołowo test wiedzy oraz wykonali 15 minutową resuscytację na fantomie.
Liczba zdobytych punktów pozwoliła zdobyć uczniom trzecie miejsce w konkursie.
Gratulujemy! :)
SZKOLNY KONKURS CZYTANIA PO JAPOŃSKU
listopad 2018
9 listopada uczniowie z grupy japońskiej mieli okazję wykazać się swoimi umiejętności w zakresie interpretacji tekstu w języku japońskim. Uczestników konkursu oceniali Państwo Kimiaki i Ikumi Tonogawa oraz nauczyciel z języka japońskiego. Po podsumowaniu punktacji jury wyłoniło laureatów:
1 miejsce Emilia z klasy IIA LO
2 miejsce Angelika klasy IA LO
3 miejsce Magda z klasy IIIA LO
Gratulujemy!
LAUREACI KONKURSU Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
listopad 2018
Miło nam ogłosić, że wśród gimnazjalistów biorących udział w międzyszkolnym konkursie plastyczno - językowym "BOHATEROWIE BAŚNI BRACI GRIMM" na wyróżnienie zasłużyły prace:
Nikoli z klasy 3a (1 miejsce) oraz Oli z klasy 3a (2 miejsce)
Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz zdolnościami plastycznymi. Wybór był trudny.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i piękne prace, które trafią na szkolną wystawę, natomiast zwycięzców zapraszamy po odbiór dyplomów i nagród w piątek o godz. 12.30 do sali nr 4 parter budynek A.
Organizator - Edyta Laskowska
A MOŻE KONKURS?
listopad 2018
"Wkręć się w niemiecki!" to hasło najnowszego międzyszkolnego konkursu, który proponujemy wszystkim chętnym uczniom w listopadzie. Konkurs powstał z myślą o tych, którzy swoje pomysły chętnie realizują przy użyciu takich urządzeń jak kamera, aparat fotograficzny czy telefon komórkowy. Zadanie polega na nakręceniu krótkiego filmiku, który w nietuzinkowy sposób będzie zachęcał do nauki języka niemieckiego. Możecie pracować w maksymalnie 6 - osobowych grupach.
Gotowe filmiki należy przesyłać do 30.11 na adres: laskowskaedyta@wp.pl
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom nastąpi w terminie do 10.12.
Serdecznie zapraszamy do udziału
Organizator- Pani Edyta Laskowska
AKCJA 'UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ'
listopad 2018
Zapraszamy całą społeczność szkoły do skorzystania z bezpłatnego dostępu do 12 e-booków i audiobooków. Wystarczy zeskanować kod QR z plakatów rozwieszonych w szkole. Po zeskanowaniu przy pomocy smartfona, na miesiąc (od 2.11 do 30.11.2018 r.) otrzymacie darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.
Publikacje dostępne są tylko w aplikacjach Woblink dla systemów iOS i Android. Nie można ich pobrać poza platformę Woblink. Plakaty z kodem dostępne są przy głównym wejściu do szkoły oraz przed wejściem do biblioteki szkolnej.
REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ
listopad 2018
Świętujmy razem 100-lecie odzyskania niepodległości!
Akcja Rekord dla Niepodległej.
Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej zapraszają wszystkie przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe w kraju i za granicą do włączenia się w akcję Rekord dla Niepodległej.
W piątek, 9 listopada 2018r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewamy 4-zwrotkowy hymn narodowy.
W związku z powyższym wszyscy uczniowie zbierają się o godzinie 11:00 na głównym korytarzu (parter przy wejściu głównym).
W BARWACH ITALII
listopad 2018
W III Edycji Konkursu Fotograficzno-Językowego
"W barwach Italii" laureatkami w kategorii liceum zostały dziewczyny z klasy 3 LO- Patrycja i Natalia.
Gratulacje!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do zabawy za rok :)
PROJEKT 'KREATYWNOŚĆ BEZ BARIER'
listopad 2018
W piątek 26.10 na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Kreatywność bez barier - trzecia misja uczelni", który Politechnika Śląska realizowała od września 2017 r. przy współudziale Miasta Zabrze. Wzięło w nim udział 96 uczniów zabrzańskich szkół ponadgimnazjalnych, w tym uczniowie naszego liceum.
Celem projektu był rozwój kompetencji młodych ludzi w zakresie komunikacji, współpracy, myślenia kreatywnego i innowacji, jako kompetencji niezbędnych do podjęcia studiów na uczelni wyższej oraz zaistnienia na rynku pracy.
W ramach projektu odbyły się kursy dokształcające, w tym: warsztaty, godziny laboratoryjne i seminaria tematyczne.
PRÓBNE EGZAMINY GIMNAZJALNE
listopad 2018
Terminy próbnych egzaminów gimnazjalnych w klasach 3a i 3b w roku szkolnym 2018/2019
1. CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA - 28 listopada 2018r.
- z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9.00
- z zakresu języka polskiego - godz. 11.00
2. CZĘŚĆ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA - 29 listopada 2018r.
- z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9.00
- z zakresu matematyki - godz. 11.00
3. JĘZYK ANGIELSKI / JĘZYK NIEMIECKI - 30 listopada 2018r.
- poziom podstawowy - godz. 9.00
- poziom rozszerzony - godz. 11.00
A MOŻE KONKURS?
październik 2018
Minister Edukacji Narodowej organizuje konkurs "Wiem wszystko o życiu i dokonaniach Constantina Caratheodory'ego - greckiego matematyka".
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjum.
Przedmiotem konkursu jest przygotowanie przez ucznia projektu edukacyjnego przedstawiającego życie i dokonania wybitnego greckiego matematyka Constantina Caratheodory'ego. Prace przygotowuje się indywidualnie, pod opieką nauczyciela. Projekt może mieć formę: prezentacji, filmu, biogramu, materiału multimedialnego, gry edukacyjnej, scenariusza lekcji lub inną dowolnie wybraną przez ucznia.
Termin przygotowania prac: 16.11 br.
Nagrodą główną jest wycieczka do Grecji.
Szczegółowy regulamin konkursu dostępny u M. Szkarłat.
XXXVI OGÓLNOPOLSKI SEJMIK MATEMATYKÓW
październik 2018
Pracownia Matematyki i Informatyki Pałacu Młodzieży w Katowicach przy współpracy Stowarzyszenia Z Nauką w Przyszłość i Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego organizują XXXVI Ogólnopolski Sejmik Matematyków.
Udział w Sejmiku polega na przygotowaniu pracy z matematyki na temat sformułowany przez ucznia, wybrany z opracowanej przez organizatorów listy zagadnień. Prace powinny zawierać fakty zaczerpnięte z literatury oraz rozwiązania ciekawych problemów sformułowanych przez autora.
Zgłoszenia (z ustalonym tematem pracy) do 15.12, termin wysłania pracy to 24.02.2019.

Zainteresowanych udziałem zapraszamy do p. Magdaleny Szkarłat.
TRICK OR TREAT?
październik 2018
31 października (środa) wypada Halloween. W tym dniu każdy uczeń, który się przebierze, zostanie zwolniony z odpowiedzi.
Zachęcamy również do skosztowania halloweenowych przekąsek, które będą kusiły na głównym korytarzu.
SZCZĘŚLIWY NUMEREK
październik 2018
Od poniedziałku (29.10) rusza Szczęśliwy Numerek!
Wylosowane numery będą wypisywane na plakacie w korytarzu przed budynkiem C.
ŚWIATOWY DZIEŃ MAKARONU
październik 2018
Od sześciu lat VIII Liceum Ogólnokształcące zaprasza okoliczne szkoły do wspólnej zabawy, która ma na celu integrację zabrzańskiej młodzieży. W tym roku na 25 października przypada Światowy Dzień Makaronu, dlatego uczniowie zmierzyli się tego dnia w konkurencjach z makaronem w roli głównej. Uczniowie Szkół Podstawowych nr 3, 8, 16,17,18,20 z Zabrza oraz Szkoły Podstawowej nr 30 z Rudy Śląskiej mogli wykazać się w konkurencjach sportowych, manualnych, literackich oraz muzycznych.
Dziękujemy za wspólną zabawę!
SZKOLNY KONKURS CZYTANIA PO JAPOŃSKU
październik 2018
Wzorem ubiegłego roku zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie. Konkurs polega na przeczytaniu wcześniej wybranego tekstu w języku japońskim. Konkurs odbędzie się 9 listopada o godzinie 8:00. Laureatów konkursu wyłonią Państwo Kimiaki i Ikumi Tonogawa. Uczniowie zainteresowani konkursem mają się zgłaszać do nauczyciela języka japońskiego lub biblioteki szkolnej.
KASZTANOWA POCZTA
październik 2018
Samorząd Uczniowski informuje, że w dniach 23-30 października rusza akcja "Kasztanowa poczta: Czy to Twój kasztan?..."
W tym czasie będzie możliwość, aby do specjalnego pudła pocztowego wrzucić kasztan zaadresowany do wybranej osoby.
Kasztan jest znakiem Twoich ciepłych uczuć wobec kogoś. Obdarować można każdego - przyjaciela, sympatię, osobę, którą lubisz, podziwiasz, szanujesz... Kasztan należy zaadresować przez przyczepienie karteczki z imieniem (nazwiskiem, klasą) lub przez włożenie do opisanej koperty.
Kasztany można wrzucać do dnia 29.10 (włącznie) do pudła pocztowego, które znajduje się obok wejścia do stołówki, za automatem z kawą.
Kasztany rozdane zostaną 30.10 (we wtorek) w czasie lekcji.
Zapraszamy! Przekaż komuś znak sympatii!
TYM RAZEM ZŁOTO!!!
październik 2018
Miło nam poinformować, że nasza uczennica z klasy IIa LO odniosła kolejny sukces zdobywając złoty medal na VIII Mistrzostwach Polski w wyciskaniu leżąc klasycznym.
Serdecznie gratulujemy! Trzymamy kciuki za sukces na zbliżających się Mistrzostwach Europy.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY 'CZAR WAKACJI'
październik 2018
Zapraszamy do udziału w konkursie wszystkich chętnych, pragnących udostępnić jedyne w swoim rodzaju zdjęcia z wakacji!
Warunki uczestnictwa w konkursie:
1. do konkursu uczestnik zgłasza do 3 zdjęć,
2. format: nie większy niż 15 na 21,
3. termin oddawania zdjęć: 31.10. 2018r.,
4. miejsce: biblioteka szkolna
KONCERT W NOSPR W KATOWICACH
październik 2018
17 października klasa I A LO miała okazję uczestniczyć w symfonicznym koncercie edukacyjnym pt." Polska w muzyce cudzoziemców". Orkiestra złożona z 60 muzyków przedstawiała dzieje muzyki poważnej związanej z naszym krajem. Kolejny koncert z tego cyklu w styczniu.
CZANTORIA W JESIENNEJ SZACIE
październik 2018
Korzystając z pięknej pogody, uczniowie z klasy IIa LO udali się 17.10 do Ustronia, gdzie o własnych siłach zdobyli Czantorię.
Zachęcamy do odwiedzenia naszego profilu na FB i zerknięcia na piękne fotki z wyprawy autorstwa Wioletty.
DZIĘKUJEMY ZA POMOC
październik 2018
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia wizyty Chóru IX Symfonii z Miasta Takasaki w Japonii.
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO-JĘZYKOWY
październik 2018
Wszystkich chętnych uczniów gimnazjum i liceum, uczących się języka niemieckiego serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w SZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNO - JĘZYKOWYM "BOHATEROWIE BAŚNI BRACI GRIMM" .
Tematem konkursu są bohaterowie baśni braci Grimm.
Praca powinna być wykonana na formacie A4 lub A3.
Technika: dowolna (pastele, wycinanki, rysunek .) .
Należy przedstawić jedną (ewentualnie 2) postaci z tej samej baśni.
Praca powinna zawierać tytuł baśni w języku niemieckim, z której pochodzi dana postać.
Prace należy składać do 30 października (wtorek) w Sali 35, u nauczyciela języka niemieckiego p. Edyty Laskowskiej.
Celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowania dziedzictwem kulturowym Niemiec, popularyzowanie języka niemieckiego, pobudzanie kreatywności uczniów i ich twórczości, a także rozwijanie uzdolnień plastycznych i zachęcanie do pozytywnej rywalizacji.
Prace przechodzą na własność organizatora konkursu.
SUKCES SPORTOWY
październik 2018
11 października odbyły się MISTRZOSTWA ZABRZA W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH W KATEGORII CHŁOPCÓW W RAMACH LICEALIADY.
Silna ekipa w skład której wchodzili chłopcy z klasy Ib LO oraz II b LO zdobyła II miejsce!
Serdecznie gratulujemy formy oraz sukcesu!
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
październik 2018
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w dniu 12 października cała społeczność szkoły brała udział w uroczystej akademii prowadzonej przez uczniów klasy III LO.
Wszystkim pracownikom oświaty życzymy radości z wykonywanego zawodu, twórczej energii oraz odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań.
WIZYTA CHÓRU IX SYMFONII Z MIASTA TAKASAKI
październik 2018
11 października nasza szkoła po raz kolejny podejmowała gości z dalekiej Japonii.
Tym razem odwiedzili nas członkowie Chóru IX Symfonii z Miasta Takasaki - 100 osób!
W uroczystości udział wzięły przedstawicielki Urzędu Miasta Zabrze p. Dorota Kosińska, p. Karina Kyczka oraz przedstawiciel Centrum Wymiany Polska-Japonia, były attache kulturalny przy Instytucie Polskim w Tokio p. Mirosław Błaszczak.
Podczas spotkania goście wraz z uczniami mieli okazję posłuchać gry na sanshinie (trzystrunowym instrumencie z Okinawy) i shamisenie (dawnej gitarze używanej w Japonii), wspólnie odtańczono japoński taniec Tokyo Ondo oraz odśpiewano piosenki w dwóch językach- japońskim i polskim. Na pamiątkowej planszy członkowie chóru zamieścili swoje wykaligrafowane imiona.
Na gości czekał słodki poczęstunek, a nasi uczniowie zostali obdarowani japońskimi drobiazgami.
ZAJĘCIA Z JĘZYKA JAPOŃSKIEGO
październik 2018
Informujemy, że pierwsze spotkanie z Państwem Kimiaki i Ikumi Tonogawa odbędzie się już za tydzień w środę!
- grupa młodzieży (gim+LO) - 17.10 godz. 16.00
- grupa osób dorosłych - 17.10 godz. 17.15
Wszystkie zajęcia będą odbywać się w sali nr 9 w ZSO nr 14 w Zabrzu, przy ul. Korczoka 98
Kto się jeszcze nie zapisał, a bardzo chce, może to zrobić za pomocą LIBRUSA (młodzież) oraz pisząc na adres e-mail japonia.zso14@wp.pl.
SEZON NA SZATNIĘ UWAŻAMY ZA OTWARTY
październik 2018
Drodzy Uczniowie! Informujemy, że od 3 października funkcjonuje szatnia. Przypominamy, że w naszej szkole obowiązuje zakaz przebywania w odzieży wierzchniej podczas zajęć lekcyjnych.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ARTYSTYCZNEGO CZYTANIA
październik 2018
Lubisz czytać i nie boisz się publicznych wystąpień? A może marzy Ci się kariera aktorska lub dziennikarska?
To konkurs właśnie dla Ciebie!
Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje szkolne polegają na artystycznym przeczytaniu wcześniej wybranego tekstu. Szkolne przesłuchania odbędą się 16 i 17 października na dużej przerwie (godzina 12:20) w bibliotece szkolnej. Do etapu międzyszkolnego przechodzą dwie osoby.
Uczniowie chętni do udziału w konkursie proszeni są o zgłoszenie się do biblioteki szkolnej.
WARSZTATY JĘZYKOWE W LONDYNIE
październik 2018
Kto ma ochotę pojechać do Londynu i podszlifować język angielki? Zbieramy chętnych- liczba miejsc ograniczona!
Zainteresowane osoby proszone są o zgłoszenia za pośrednictwem LIBRUSA do p. Anny Rodek- Słowińskiej.
Zebranie z przedstawicielem biura podróży już w przyszłym tygodniu!

Program wycieczki
DZIEŃ CHŁOPAKA
wrzesień 2018
Wszystkim chłopakom życzymy wszelkiej pomyślności i cudownego dnia!
W BARWACH ITALII
wrzesień 2018
Wszystkich uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum zainteresowanych Włochami oraz fotografią zapraszamy do wzięcia udziału w III Edycji Konkursu "W barwach Italii".
Celem konkursu jest pokazanie różnorodności kulturowej Włoch i promocja nauki języka włoskiego.
Tematyką konkursu są symbole - wszystko to, co kojarzy się z Italią (pejzaże, ludzie, historia, literatura, kuchnia).
Wykonane fotografie muszą być utrzymane w kolorach włoskiej flagi.
Uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie dwa zdjęcia.
Zgłoszenia prac będą przyjmowane do 20 października 2018r., a ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w piątek 26 października 2018r., na długiej przerwie w sali multimedialnej.

Szczegóły u p. Edyty Kraszewskiej
WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK
wrzesień 2018
Uwaga, uwaga! Jeżeli masz przeczytane, leżące w kąciku, opuszczone książki, możesz dać im nowe życie. Wesprzyj zbiórkę książek dla podopiecznych Salezjańskiego Ośrodka Socjoterapii, wiek podopiecznych 13-19 lat. Mile widziane książki przygodowe, kryminały oraz wątki romantyczne. Książki można zostawiać u pedagoga lub w sekretariacie szkoły. W imieniu podopiecznych Ośrodka dziękujemy. Na was zawsze można liczyć!
TYDZIEŃ KROMKI CHLEBA
wrzesień 2018
W dniach 16-23 września 2018 r. trwał Tydzień Kromki Chleba, którego kulminacyjnym punktem była zbiórka produktów żywnościowych w weekend 22-23 września. Kolejny raz uczniowie naszej szkoły włączyli się w tę akcję. Z całego serca dziękujemy za aktywną postawę!
SUKCESY NA BOISKU
wrzesień 2018
Z dumą informujemy, że chłopaki z IIb LO powalczą w najbliższy piątek 28 września o mistrzostwo II ligi wojewódzkiej Juniorów Starszych . MKS Zaborze zmierzy się z drużyną Stal Zabrze.
Mecz rozpocznie się o godzinie 16.00 na boisku MKS Zaborze przy ul. Wyciska 5a.
W imieniu zawodników oraz trenera zapraszamy wszystkich sympatyków tej odnoszącej ostatnio wiele sukcesów drużyny i liczymy na wsparcie kibiców.
Trzymamy kciuki za zwycięstwo!
WICEMISTRZYNI POLSKI W NASZEJ SZKOLE
wrzesień 2018
14 września w Kielcach odbyły się MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW DO LAT 18 W TRÓJBOJU SIŁOWYM, gdzie uczennica naszego liceum- Scarlet Terlecka zajęła II miejsce!
Scarlet przegrała jedynie z mistrzynią świata....
Ale to nie koniec niesamowitych wiadomości. 24 listopada Scarlet bedzie reprezentować nasz kraj w MISTRZOSTWACH EUROPY!
Serdecznie gratulujemy! Wszyscy będziemy trzymać kciuki!
PROGRAM PROFILAKTYCZNY NOE
wrzesień 2018
25 września uczniowie klas 3 gimnazjum, wzięli udział w programie profilaktycznym NOE. Celem programu jest przede wszystkim, przekształcenie nieprawidłowych przekonań normatywnych panujących wśród młodzieży, dotyczących używania środków psychoaktywnych. Ma on również motywować do podejmowania osobistych postanowień o zaniechaniu danego działania oraz ukazywać sprzeczności między cenionymi wartościami a zachowaniami alkoholowymi. Program umożliwia pogłębienie wiedzy na temat realnych konsekwencji picia i używania innych środków zmieniających świadomość.
BĄDŹ EKO- ŻYJ W ZGODZIE Z NATURĄ
wrzesień 2018
20 września klasy trzecie gimnazjum udały się na wycieczkę w ramach realizacji projektu ekologicznego "Bądź EKO - żyj w zgodzie z naturą", dofinansowanego przez UM Zabrze. Uczniowie zwiedzili elektrownię szczytowo - pompową Porąbka Żar, jedyny taki obiekt w Polsce, który znajduje się pod ziemią - w masywie góry. Mieli okazję zobaczyć, jak produkuje się energię odnawialną. Natomiast później udali się czarnym szlakiem na górę Żar - nawet bez marudzenia.
ZAPISY NA JĘZYK JAPOŃSKI
wrzesień 2018
Prowadzimy zapisy na kurs języka japońskiego, który poprowadzą wolontariusze z Japonii- Państwo Kimiaki i Ikumi Tonogawa. Zajęcia rozpoczną się w połowie października i są bezpłatne.
Bardzo prosimy wszystkich chętnych o zgłoszenie chęci uczęszczania na zajęcia mailowo: japonia.zso14@wp.pl. Zapraszamy!
ZAKRĘC SIĘ NA POMAGANIE
wrzesień 2018
Samorządy klasowe ustaliły, że akcja "Zakręć się na pomaganie" będzie kontynuowana w bieżącym roku szkolnym. Przypominamy, że klasy zbierają plastikowe nakrętki i zużyte baterie. Raz w miesiącu podsumowanie, dla najbardziej aktywnej klasy Puchar dobroczynności. Szczegóły w regulaminie, który będzie umieszczony w ogłoszeniach na Librubsie.
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
wrzesień 2018
Drodzy Uczniowie,
w środę 19 września na 6 godzinie lekcyjnej (12:40) w sali 35 (geografia) odbędzie się zebranie Samorządu Uczniowskiego - zapraszamy przewodniczących klas i ich zastępców.
W przypadku nieobecności w/w osób prosimy na spotkanie oddelegować 2 innych przedstawicieli klasy.
W ostatni piątek września 28.09.2018 odbędą się w naszej szkole wybory przewodniczącego SU.
Chętni do kandydowania na to stanowisko proszeni są o zgłaszanie się do piątku 21 września 2018 u p. Imiołek sala 35/41.
W dniach 24 - 27.09.2018 odbędzie się kampania wyborcza - kandydaci na przewodniczącego zaprezentują ogółowi społeczności szkolnej swój program, pomysły (forma dowolna - zależy od inwencji i kreatywności kandydatów.
28 września odbędą się również wybory nowego opiekuna SU.
NAUKA JĘZYKA JAPOŃSKIEGO
wrzesień 2018
Drodzy Uczniowie!
Informuję, że rozpoczynamy nabór chętnych, którzy chcieliby nieodpłatnie uczyć się języka japońskiego pod uważnym okiem naszych wolontariuszy - Państwa Kimiaki i Ikumi Tonogawa.
Planowany termin rozpoczęcia zajęć - połowa października (dzień oraz godzina - do uzgodnienia)
Zgłoszenia za pośrednictwem LIBRUSA proszę wysyłać do 28 września. W zgłoszeniu proszę podać imię, nazwisko oraz klasę. Proszę również określić, czy jesteście zainteresowani nauką od podstaw, czy też dla tych bardziej zaawansowanych.
Istnieje również możliwość zorganizowania zajęć dla grupy osób dorosłych.
Zgłoszenia przyjmuje- Anna Rodek- Słowińska
DODATKOWE ZAJĘCIA Z MATEMATYKI
wrzesień 2018
UWAGA GIMNAZJALIŚCI!
Zajęcia dodatkowe z matematyki dla klas III gimnazjum odbywać się będą w czwartki od godziny 15.15 do 16.00 w sali numer 9.
Pierwsze zajęcia odbędą się 4 października.
Na zajęciach tych będziemy rozwiązywać zadania z arkuszy egzaminacyjnych. Ilość miejsc jest ograniczona.
Szczegółowych informacji udziela p. Rybicka
XIV DZIEŃ NAUKI
wrzesień 2018
14 września tradycyjnie nasza szkoła wzięła udział w Dniu Nauki, który w tym roku odbył się po raz czternasty. Nasze stoisko jak zawsze cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających.
WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI !!!
wrzesień 2018
WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI !!!
Dom Dziennego Pobytu "Rodzina", Caritas Diecezji Gliwickiej, w ramach ogólnopolskiej akcji KROMKA CHLEBA DLA SĄSIADA, organizuje zbiórkę żywności w sieci sklepów Biedronka.
Akcja odbędzie się w dniach 21-22 września 2018 roku, w godzinach:
21.09.2018 12.00-20.00
22.09.2018 10.00-20.00
Poszukiwani są wolontariusze do pomocy w przeprowadzaniu zbiórki. Żywność zebrana podczas akcji, będzie przeznaczona na posiłki dla osób ubogich oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Uczniowie chętni do udziału w zbiórce proszeni są o zgłaszanie się do p. Elżbiety Mateji oraz do ks. Karola Darmasa
KIERMASZ KSIĄŻEK
wrzesień 2018
Dnia 10.09.2018r w godzinach od 8.45 do 13.15 na korytarzu głównym, odbędzie się kiermasz używanych podręczników i lektur szkolnych, organizowany przez klasę III liceum. Serdecznie zapraszamy!
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
wrzesień 2018
5 września 2018 roku uczniowie klasy Ia, VIII Liceum Ogólnokształcącego, wzięli udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy w związku ze Światowym Dniem Pierwszej Pomocy. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracowników Zakładu Karnego w Zabrzu st. szer. Adama Kościelniaka oraz st. szer. Annę Marcinkowską. Organizację zajęć nadzorowała por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrekcji Zakładu Karnego w Zabrzu. Celem spotkania było uświadomienie uczniom, jak ważna jest wiedza i umiejętność szybkiego i prawidłowego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
ROK SZKOLNY 2018/2019
wrzesień 2018
Z okazji inauguracji Roku Szkolnego 2018/2019, życzymy nauczycielom i pracownikom szkoły sukcesów w pracy i zadowolenia z osiąganych efektów. Uczniom zaś łatwości w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności.
ROK SZKOLNY 2018/2019
wrzesień 2018
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września o godzinie 9.00. Do zobaczenia!
RAJD PTTK - SOBOTA 8.09.2018
wrzesień 2018
Już w sobotę 8 września zapraszamy zainteresowanych uczniów do udziału w rajdzie PTTK. Trasa: Wisła Łabajów - Stożek - Cieślar - Wisła Dziechcinka. Można zdobyć 17 pkt do odznaki GOT.
Spotykamy się na parkingu - obok hotelu "Ibis" ul. Jagiellońska o godz. 7:00, planowany powrót do Zabrza około godz. 18:00.
Koszt: 38 zł
Zapisy, zgody, wpłaty - u p. Imiołek sala 35
(NAJPÓŹNIEJ do środy 5 września). Można zgłaszać się również przez wiadomości na librusie.
Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.
WAKACJE!!!
czerwiec 2018
Pamiętajcie!
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
MARATON GRUPY PSYCHOKRYMINOLOGICZNEJ
czerwiec 2018
Oj, działo się !!!
W piątek od samego rana uczniowie z grupy psychokryminologicznej wcielali się w rolę pracowników dochodzeniówki. Prowadzili oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczali i badali ślady zbrodni. Najtrudniejsze okazało się wnioskowanie, ale ostatecznie chodziło o dobrą zabawę.
Następny maraton za rok, zapraszamy!
Konkurs BLIŻEJ NAUKI
maj 2018
W III Miejskim Konkursie Matematyczno - Przyrodniczym nasza drużyna z kl. 3a gimnazjum w składzie: Ola, Karolina i Kamil zdobyła III miejsce. Gratulujemy rozległej wiedzy. To już trzecia edycja konkursu, a MY nie schodzimy z pudła.
Brawo MY!
LISTY DLA ZIEMI
maj 2018
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji edukacji ekologicznej "Listy dla Ziemi", zainicjowanej przez Fundację Ekologiczną ARKA. Polega ona na pisaniu przez młodych ludzi listów o tematyce związanej z zanieczyszczeniem i ochroną środowiska na specjalnym papierze wyprodukowanym z makulatury.
Celem konkursu jest wyłonienie najpiękniejszego listu napisanego podczas akcji. W szkolnych eliminacjach, jako najładniejszy, jury wybrało list napisany przez Magdę Kubiczek z kl. II A LO.
GRATULUJEMY
Trzymamy kciuki za Magdę w etapie ogólnopolskim
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL RYSOWANIA
maj 2018
18 maja w Zabrzu odbył się XXI Międzynarodowy Festiwal Rysowania. Oczywiście nie mogła nas tam zabraknąć. Wolontariusze z Japonii wraz naszymi uczennicami proponowali uczestnikom kaligrafię ich imion. Jak zawsze chętnych było wielu.
ZWYCIĘSTWO NASZEJ UCZENNICY W KONKURSIE
maj 2018
W środę 16 maja uczniowie z kl. III gimnazjum wraz z doradcą zawodowym, brali udział w wycieczce do zakładu pracy Eurovia- może będzie to przyszłe miejsce pracy dla naszych absolwentów. Podczas wyprawy mieli możliwość zobaczenia procesu produkcji materiałów drogowych, laboratorium bitumicznego oraz obserwowania pracy przy wykonywaniu nawierzchni drogowej. Jednocześnie uczniowie mieli okazję przyjrzeć się pracom wykonywanym na miejscu nowo budowanego odcinka drogi.
KOCHANI MATURZYŚCI!!!
maj 2018
Życzymy Wam powodzenia, połamania piór i wymarzonych tematów maturalnych.
Trzymamy za Was kciuki!
POŻEGNANIE KLASY MATURALNEJ
kwiecień 2018
27 kwietnia miała miejsce uroczysta akademia, podczas której uczniowie z III LO, odebrali świadectwa ukończenia szkoły stając się oficjalnie absolwentami VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji wykonanej przez Pana Kimiaki Tonogawa, za co bardzo dziękujemy.

https://www.facebook.com/368050650006799/videos/1416646815147172/?t=42
PUCHAR DOBROCZYNNOŚCI DLA II LO
kwiecień 2018
Tuż przed majowym wypoczynkiem, kolejny raz sprawdziliśmy , która klasa jest najbardziej zakręcona. II klasa liceum osiągnęła długo wyczekiwany sukces. Uczniowie zebrali 31.5 kg nakrętek i 8.5 kg baterii. Tym sposobem Puchar Dobroczynności trafił właśnie do nich.
Gratulujemy!!!!!!
WICEMISTRZYNI POLSKI W NASZEJ SZKOLE
kwiecień 2018
Czy wiecie, że wśród uczennic naszego liceum mamy wicemistrzynię Polski? To Scarlet Terlecka z klasy Ia LO, na Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym Klasycznym wywalczyła II miejsce.
Scarlet, serdecznie gratulujemy Ci ogromnego osiągnięcia. Życzymy kolejnych sukcesów! Jesteśmy z Ciebie dumni!
DZIEŃ OTWARTY
kwiecień 2018
W dn. 26.04.2018 w naszej szkole odbył się "DZIEŃ OTWARTY".
KIMIAKI-SAN I IKUMI-SAN
kwiecień 2018
Kimiaki-San i Ikumi-San, jesteśmy naprawdę wdzięczni za Waszą pomoc i oddanie
DZIEŃ JAPOŃSKI
kwiecień 2018
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy - młodzieży (w tym szczególnie cierpliwym ekipom sprzątającym), nauczycielom oraz paniom z obsługi.
Bez waszej pomocy tak duża impreza byłaby niemożliwa do przeprowadzenia. Jeszcze raz bardzo dziękujemy!
DZIEŃ JAPOŃSKI
kwiecień 2018
W dniu 24.04.2018r., z rąk I Zastępcy Prezydenta Miasta Zabrze, Pana Krzysztofa Lewandowskiego oraz Pani Dyrektor Moniki Gawłowskiej, swoje nagrody i dyplomy odebrali laureaci II Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego MANGAKA'S ART. Przypominamy, że prace były oceniane przez znawców tematu ze Śląskiego Klubu Fantastyki z Katowic "Sekcja9" mangi i anime.
A oto laureaci:

SZKOŁA PODSTAWOWA
1 MIEJSCE: ANNA WIDERA Szkoła Podstawowa nr 5 w Zabrzu,
2 MIEJSCE: ALICJA KOCUREK Szkoła Podstawowa nr 1 w Świętochłowicach,
3 MIEJSCE: LUIZA SZCZOTKA Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach,

GIMNAZJUM
1 MIEJSCE: WIKTORIA WÓJCIKOWSKA Młodzieżowy Dom Kultury w Mysłowicach,
2 MIEJSCE: ANNA PAUL Szkoła Podstawowa nr 13 w Mysłowicach,
3 MIEJSCE: NIKOLA KORSIEKO Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu,

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
1 MIEJSCE: LUIZA FLAGA V Liceum Ogólnokształcące w Rybniku,
2 MIEJSCE: PAULINA WYBRANIEC Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Bytomiu,
3 MIEJSCE: MAŁGORZATA MROZIK Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Katowicach,

Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!
DZIEŃ JAPOŃSKI - WARSZTATY
kwiecień 2018
Uczestnicy obu konkursów wojewódzkich organizowanych przez naszą szkołę - II Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego MANGAKA'S ART oraz 4. edycji Wojewódzkiego Konkursu 'Spotkanie z Sakurą - Co Ty Wiesz o Japonii?' mogli przekonać się jak to jest, kiedy wiedzę i umiejętności możemy czerpać od Japończyków. Pan Kimiaki prowadził zajęcia z podstaw kaligrafii, natomiast Pani Ikumi z dekoracyjnego pakowania prezentów z wykorzystaniem japońskich chust 'furoshiki'.
WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY O WŁOSZECH
kwiecień 2018
W poniedziałek 23 kwietnia uczniowie klasy II LO - Wiktoria Dynak i Rafał Fieroch wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Włoszech, zorganizowanym przez IV LO im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach. Po pisemnym teście wiedzy i włoskim poczęstunku uczestnicy wysłuchali wykładu dr Małgorzaty Puto i dr Aleksandry Żłobińskiej-Nowak na temat słynnego Włocha- Leonarda da Vinci. Podczas etapu ustnego licealiści mieli okazję sprawdzić stan swojej wiedzy w kategoriach: znani Włosi, kuchnia włoska, słynne miejsca oraz made in Italy.
Naszym reprezentantom gratulujemy wiedzy i zaangażowania.
SPOTKANIE Z SAKURĄ - CO TY WIESZ O JAPONII'
kwiecień 2018
W 4. edycji Wojewódzkiego Konkursu 'Spotkanie z Sakurą - Co Ty Wiesz o Japonii?' wzięło udział 39 uczestników - młodzież z wielu różnych miast naszego regionu. Dzisiejsze konkursowe zmagania pokazały, że młodzi ludzie mają ogromną wiedzę o Japonii - poziom konkursu był wysoki i wyrównany.
A oto lista tegorocznych nagrodzonych:
I miejsce Natalia Pilich Gimnazjum nr 3 przy Szkole Podstawowej nr 30 w Rudzie Śląskiej
ex aequo
II miejsce Antonina Wawrzak Gimnazjum nr 3 w ZSO nr 11 w Zabrzu i Weronika Pyrzyk Publiczne Gimnazjum nr 3 przy Szkole Podstawowej nr 10 w Tarnowskich Górach
IV miejsce Nikodem Świder Gimnazjum nr 3 przy Szkole Podstawowej nr 30 w Rudzie Śląskiej
V miejsce Mateusz Dembia Gimnazjum nr 1 w ZSP w Gierałtowicach
VI miejsce Martyna Sikora Gimnazjum nr 3 w ZSO nr 11 w Zabrzu

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz gratulujemy zwycięzcom!
Serdecznie zapraszamy za rok!
DZIEŃ JAPOŃSKI
kwiecień 2018
Już po raz trzeci gościliśmy młodzież wraz z opiekunami z całego województwa! A to za sprawą dwóch wojewódzkich konkursów, które są organizowane przez naszą szkołę. Pierwszy, to II Wojewódzki Konkurs Plastyczny MANGAKA'S ART, którego tegorocznym motywem przewodnim była 'Manga po polsku'. Drugi z konkursów, to czwarta już edycja Wojewódzkiego Konkursu 'Spotkanie z Sakurą - Co Ty Wiesz o Japonii?'. Bardzo się cieszymy, że każdego roku oba te konkursy przyciągają do nas rzesze miłośników japońskiej kultury.
W tym roku w gronie miłych gości mogliśmy powitać I Zastępcę Prezydenta Miasta Zabrze - Pana Krzysztofa Lewandowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Zabrze - Pana Mariana Czocharę, Zastępcę Naczelnika Wydziału Promocji- Panią Dorotę Kosińską oraz Przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Zabrze, Pana Antoniego Strzodę.
Goście mieli okazję nauczyć się kilku słów w języku japońskim oraz zaśpiewać piosenkę, zobaczyć ceremonię parzenia herbaty w wykonaniu Pani Ikumi Tonogawa i pokaz Iaijutsu zaprezentowany przez Pana Artura Rybowicza. Zgromadzeni dowiedzieli się również dlaczego 'Sakura' jest tak ważna dla Japończyków oraz czym jest 'Tokyo Ondo'.
W części artystycznej wzięli udział wolontariusze z Japonii, Państwo Kimiaki i Ikumi Tonogawa, którzy od września przebywają w Zabrzu i pracują w naszej szkole.
Dzień Japoński został objęty Honorowym Patronatem przez:
- Ambasadę Japonii w Polsce
- Kuratorium Oświaty w Katowicach
- Prezydenta Miasta Zabrze
RAJD PTTK - PUSTYNIA BŁĘDOWSKA
kwiecień 2018
W sobotę 21.04.2018, przy pięknej i słonecznej pogodzie , rozpoczęliśmy wiosenny sezon turystyczny. Tym razem naszym celem była Pustynia Błędowska. Momentami można było poczuć się prawie ... jak na Saharze , ale udało nam się trafić też na ... oazę i pomoczyć nogi w Białej Przemszy. Na zakończenie męczącego marszu - oczywiście daliśmy radę - miejscowość Klucze przywitała nas orzeźwiającymi lodami i pizzą - co kto woli.
Kolejny rajd już 12 maja - tym razem góry - Beskid Śląski.
URODZINY PANI IKUMI TONOGAWA
kwiecień 2018
W dniu 19 kwietnia, swoje kolejne urodziny obchodziła Pani Ikumi Tonogawa.
Życzymy Pani Ikumi wszystkiego najlepszego oraz spełnienia najskrytszych marzeń.
Ikumi-san, Happy Birthday
SZKOLNY OGRÓD
kwiecień 2018
A tak prezentuje się nasz szkolny ogród w kwietniowym słońcu.
LABORATORIUM KRYMINALISTYKI
kwiecień 2018
W dniu 17 kwietnia uczniowie z grupy psychokryminologicznej wzięli udział w warsztatach w laboratorium kryminalistyki Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
Tematyka zajęć dotyczyła śladów kryminalistycznych oraz ich roli w procesie wykrywczym.
XX ZABRZAŃSKIE TARGI EDUKACJI - SZKOLNE PREZENTACJE
kwiecień 2018
W dniu 17 kwietnia nasza szkoła, wzorem ubiegłych lat, wzięła udział w Targach Edukacji, które tradycyjnie odbyły się w hali MOSiR w Zabrzu. Uczniowie zabrzańskich szkół mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną naszego liceum oraz poznać osobiście naszych przemiłych gości z Japonii.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc uczniom oraz naszym niezrównanym wolontariuszom - Państwu Tonogawa.
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE
kwiecień 2018
Uczniowie wszystkich klas brali udział w rekomendowanych programach profilaktyki. W gimnazjum zrealizowany został program Debata, natomiast w liceum Korekta. Programy te dotyczą profilaktyki używania środków psychoaktywnych ze szczególnym uwzględnieniem alkoholu.
PIELGRZYMKA KLASY MATURALNEJ NA JASNĄ GÓRĘ.
kwiecień 2018
W trudnym czasie przygotowania do matury, nasi maturzyści nie zapomnieli i o przygotowaniu duchowym, na ten ważny moment ich życia. W ostatni piątek wybrali się na pielgrzymkę do Częstochowy, aby otoczyć modlitwą wszystkie niepewności i pragnienia swoich serc. Oprócz czasu na modlitwę udało się co nieco również pozwiedzać i odkryć w potężnych wałach Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Oby doświadczenie duchowości Jasnej Góry i czas pielgrzymki wpłynął pozytywnie na nadchodzący, jedyny taki czas w życiu.
LEŚNE GAMES
kwiecień 2018
W dniu 15 kwietnia uczniowie naszego liceum wraz z wolontariuszami z Japonii Państwem Kimiaki i Ikumi Tonogawa gościli na imprezie miejskiej "Kanclerz Leśne GAMES - czyli Surwiwalowy Bieg Niepodległości", organizowanej przez Qteam. Uczestnicy biegu i ich rodziny mogli wziąć udział w kaligrafowaniu, zajęciach origami oraz pokazie i degustacji sushi.
Dla najmłodszych zorganizowano także malowanie twarzy.
10. MIĘDZYNARODOWE TARGI DZIEDZICTWA PRZEMYSŁOWEGO I TURYSTYKI PODZIEMNEJ
kwiecień 2018
W tym roku partnerem wydarzenia było Peru. W Targach brały udział przedstawiciele instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, muzeów oraz miast i regionów m.in. z Polski, Czech, Słowacji i Włoch. Nasza szkoła również miała swój udział w tym wydarzeniu. Przy naszym stoisku można było spotkać się z Państwem Tonogowa, którzy w swoich tradycyjnych strojach przybliżali zwiedzającym kulturę swojego kraju.
DZIEŃ JAPOŃSKI
kwiecień 2018
Zapraszamy na IV WOJEWÓDZKI KONKURS 'SPOTKANIE Z SAKURĄ - CO TY WIESZ O JAPONII'
oraz wręczenie nagród laureatom II WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO MANGAKA'S ART 'MANGA PO POLSKU'.
WŁOSKA PISANKA
kwiecień 2018
Wyniki konkursu Włoska Pisanka
I miejsce- Karolina Krawiec, klasa III LO
II miejsce- Aleksandra Jankiewicz, klasa III gimnazjum
III miejsce- Rafał Fieroch, klasa II LO
Wyróżnienie- Kamil Mateja, klasa VII b SP
Gratulacje!
BUONA PASQUA !!!
LAUREACI KONKURSU POETYCKIEGO W JĘZYKU ANGIELSKIM
kwiecień 2018
Wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu poetyckiego w języku angielskim - Piotr Misiaszek (1miejsce) Wiktor Sadowski (2miejsce) Aleksandra Plok (3miejsce).
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w imieniu organizatora pani Magdaleny Sobolewskiej.
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
kwiecień 2018
Zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY.
PRACE LAUREATÓW II WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "MANGA PO POLSKU"
kwiecień 2018
Przedstawimy długo oczekiwaną wystawę prac zwycięzców konkursu. Laureaci zostali wyłonieni z pośród 620 prac z całego województwa. Jury składające się z przedstawicieli Śląskiego Klubu Fantastyki zwracało uwagę między innymi na oryginalność przedstawionej pracy.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
KOLEJNY SUKCES NASZEJ PARY
kwiecień 2018
Po raz kolejny miło nam ogłosić, że Wiktoria Modrzik i Szymon Stryjewski z kl. I a LO zajęli II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Informatycznym "Bezpieczny uczeń 2018".
Ich pracę konkursową będziecie mogli wkrótce zobaczyć na naszym fb.
Gratulujemy!
ZŁOTE DZIEWCZYNY
kwiecień 2018
Finał mistrzostw w piłce siatkowej. Nasza drużyna w składzie: Marta Wawrzak, Maja Cegiełka, Kasia Masłoń, Patrycja Łąpieś, Magda Herlitz, Paulina Kuncy, Emilia Sobczak oraz Paulina Chmiel, pokonała wszystkie drużyny i zdobyła I miejsce!
Dziewczyny rozegrały mecze z reprezentacjami gimnazjum nr 9, 20 i 15. Walczyły do końca i .. wywalczyły.
Serdecznie gratulujemy!
Jesteśmy dumni!
XIII KONKURS WIEDZY O GÓRNIKU ZABRZE
kwiecień 2018
Na stadionie 'Górnika' odbyła się kolejna edycja konkursu sprawdzająca wiedzę o naszej drużynie. W każdej kategorii wiekowej pojawiły się pytania o różnym stopniu trudności - niektóre były całkiem proste, inne wymagały fachowej wiedzy.
Nasza szkoła była reprezentowana przez Wiktorię Modrzik oraz Szymona Stryjewskiego w klasy 1a LO, którzy zdobyli wysokie miejsca w najstarszej kategorii wiekowej - Szymon zajął trzecie, a Wiktoria czwarte miejsce!
Serdecznie gratulujemy!
RAJD PTTK - SOBOTA 12 MAJA
kwiecień 2018
Zapraszamy chętnych uczniów gimnazjum i liceum do udziału w 35 Rajdzie Młodzieży Szkolnej PTTK - Przysłop pod Baranią Górą w sobotę 12 maja.
Wyjeżdżamy autokarem z Zabrza - obok hotelu Ibis
ul. Jagiellońska o godz. 7:15, wracamy ok. 18:00 (miejsce jak wyżej).
Trasa rajdu: Przełęcz Kubalonka - Stecówka - Przysłop (schronisko pod Baranią Górą) - Wisła Czarne.
Wędrując, można zdobyć punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej.
Koszt: 35 zł
Zapisy - u p. Imiołek sala 35.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapraszamy do udziału.
Szczegóły na plakacie.
WSPOMNIEŃ CZAR
kwiecień 2018
Dziewczyny z japońskiego chóru Kunitachi powróciły do swoich domów, a my ciągle wspominamy ich pobyt w naszym mieście, szkole i domach
PATRONAT HONOROWY AMBASADY JAPONII
kwiecień 2018
Z ogromną dumą informujemy, że organizowany przez naszą szkołę DZIEŃ JAPOŃSKI (w tym roku 24 kwietnia) uzyskał patronat honorowy Ambasady Japonii.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS J. NIEMIECKIEGO - KWIECIEŃ 2018
kwiecień 2018
DRODZY UCZNIOWIE!!!
Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnym konkursie z języka niemieckiego Tym razem sprawdzimy waszą podstawową wiedzę o języku niemieckim i krajach niemieckiego obszaru językowego.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VII SP, GIMNAZJUM I LICEUM. Wszyscy uczestnicy konkursu piszą taki sam test, ale każdy oceniany jest w swojej kategorii wiekowej.
Termin konkursu: 26 kwietnia (czwartek) , trzecia godzina lekcyjna, sala nr 6.
Test przygotowany zostanie w języku polskim, część odpowiedzi może zawierać jednak również słówka w j. niemieckim. Pytania testowe wymagają podstawowej wiedzy w zakresie historii, kultury, polityki oraz geografii Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
Zapraszamy i zachęcam do udziału.
Ogłoszenie wyników oraz nagrody wręczane będą w ustalonym terminie, o którym organizator powiadomi uczestników.
WYNIKI II WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO"MANGA PO POLSKU"
kwiecień 2018
Prace były oceniane przez przedstawicieli Śląskiego Klubu Fantastyki z Katowic "Sekcja9" mangi i anime. Jury po dwóch godzinach burzliwych narad wybrała laureatów konkursu. Wybór nie był łatwy, ale ostatecznie wyłoniono trzy miejsca w każdej kategorii:
SZKOŁA PODSTAWOWA
1 MIEJSCE: ANNA WIDERA Szkoła Podstawowa nr 5 w Zabrzu,
2 MIEJSCE: ALICJA KOCUREK Szkoła Podstawowa nr 1 w Świętochłowicach,
3 MIEJSCE: LUIZA SZCZOTKA Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach,
GIMNAZJUM
1 MIEJSCE: WIKTORIA WÓJCIKOWSKA Młodzieżowy Dom Kultury w Mysłowicach,
2 MIEJSCE: ANNA PAUL Szkoła Podstawowa nr 13 w Mysłowicach,
3 MIEJSCE: NIKOLA KORSIEKO Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu,
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
1 MIEJSCE: LUIZA FLAGA V Liceum Ogólnokształcące w Rybniku,
2 MIEJSCE: PAULINA WYBRANIEC Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Bytomiu,
3 MIEJSCE: MAŁGORZATA MROZIK Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Katowicach,
Wszystkim laureatom gratulujemy!
NABÓR DO KLAS SPORTOWYCH
kwiecień 2018
KLASA SPORTOWA. MKS Zaborze Zabrze we współpracy z ZSO nr 14 w Zabrzu i Szkoła Podstawowa nr 17 w Zabrzu ogłasza nabór do klas sportowych o profilu piłki nożnej na rok szkolny 2018/2019. Od najbliższego roku szkolnego zostaną otwarte nowe klasy: I i IV w Szkole Podstawowej oraz klasa I w Liceum Ogólnokształcącym. Dodatkowo trwa nabór uzupełniający do klasy II Liceum. Uczniowie klas mają zapewnione dodatkowe treningi w ramach zajęć szkolnych, udział w rozgrywkach i turniejach sportowych oraz zajęcia dostosowane do treningów.
ŻYCZENIA ŚWIATECZNE
marzec 2018
Z okazji Świąt Wielkanocnych
pogody ducha, zdrowia i radości oraz wszelkiego dobra.
WŁOSKA PISANKA
marzec 2018
Wyniki konkursu Włoska Pisanka:
I miejsce- Karolina Krawiec, klasa III LO
II miejsce- Aleksandra Jankiewicz, klasa III gimnazjum
III miejsce- Rafał Fieroch, klasa II LO
Wyróżnienie- Kamil Mateja, klasa VII b SP
Gratulacje!
BUONA PASQUA !!!
W NOWINACH ZABRZAŃSKICH O ODWIEDZINACH JAPOŃSKIEGO CHÓRU
marzec 2018
http://www.nz24.pl/aktualnosci/japonski-chor-zaborzu/
CHÓR KUNITACHI W NASZEJ SZKOLE
marzec 2018
Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie!

Emocje już opadły, ale w pamięci pozostanie Wasza serdeczność, otwartość, a przede wszystkim tolerancja.
Pragnę serdecznie podziękować za przyjęcie do swoich domów gości z Japonii.
Doceniam Wasze zaangażowanie, które mam nadzieję, zaowocowało nawiązaniem przyjaźni na cale życie.
Chórowi Kunitachi nie mówimy do widzenia, tylko do zobaczenia.

Z poważaniem
Monika Gawłowska
dyrektor szkoły
ZAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE
marzec 2018
Kolejny miesiąc zbiórki podsumowany. Puchar dobroczynności powrócił do uczniów klasy I B LO. Niespodzianką okazało się spontaniczne zaangażowanie pań z obsługi, które zebrały ponad 7 kg nakrętek. Będziemy musieli pomyśleć o jakiejś dodatkowej nagrodzie.
Wszystkim serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy.
PODSUMOWANIE AKCJI "TAK, POMAGAM"
marzec 2018
Nastąpiło podsumowanie akcji "TAK, POMAGAM" zorganizowanej przez Caritas Diecezji Gliwickiej w wielu miastach Polski. W Zabrzu akcja ta odbyła się 9-10.03.2018r. w ośmiu sklepach. W Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności kolejny raz udział brali m.in. wolontariusze naszej szkoły i dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu świąteczne wsparcie otrzyma wiele rodzin.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu.
O NAS I NASZYCH JAPOŃSKICH GOŚCIACH NA STRONIE UM ZABRZE
marzec 2018
http://www.um.zabrze.pl/mieszkancy/aktualnosci/zabrze-odwiedzil-chor-z-japonii
OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI - " TAK, POMAGAM!"
marzec 2018
Na naszą młodzież zawsze można liczyć.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie.
JAPOŃSKI CHÓR W NASZEJ SZKOLE
marzec 2018
Długo oczekiwana wizyta, tygodnie przygotowań... I wreszcie dzisiaj w progach naszej szkoły gościliśmy Chorus of Kunitachi Music School-Tokyo.
Chórzystów przywitała Pani Monika Gawłowska - dyrektor szkoły oraz uczniowie uczący się języka japońskiego. Póżniej były wspólne zabawy - Janken Champion, Fukuwarai oraz tańce - Tokyo Ondo, tradycyjny polski polonez i ciesząca się wielką popularnością wśród młodzieży - "Belgijka". Nie zabrakło również ceremonii parzenia herbaty w wykonaniu naszych gości. Na zakończenie odbyła się wymiana prezentów i oczywiście wspólne pamiątkowe zdjęcia. A po tym wszystkim były już tylko łzy towarzyszące pożegnaniu.... Oj, bardzo zżyliśmy się przez ten ostatni weekend. W spotkaniu uczestniczył również Pan Mirosław Błaszczak z Centrum Wymiany Polska - Japonia, dawny dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio oraz przedstawiciele Wydziału Promocji Urzędu Miasta Zabrze.
Przybyły także rodziny naszych uczniów, które w miniony weekend gościły w swoich domach japońskich chórzystów.
PUCHAR DOBROCZYNNOŚCI
marzec 2018
W środę 28 marca, odbędzie się podsumowanie marcowej zbiórki surowców w akcji "Zakręć się na pomaganie ". Przypominamy, że klasa która zbierze ich najwięcej, zyska (poza ogromną satysfakcją) w każdym tygodniu kwietnia 1 dzień bez pytania.
Spotykamy się na dużej przerwie, na parterze w pomieszczeniu obok jadalni. Samorządy klas proszone są o przyniesienie zebranych surowców.
Zwycięzcy poprzedniego miesiąca proszeni są o przyniesienie pucharu.
KOŁO PSYCHOLOGICZNE
marzec 2018
Comiesięczne spotkanie koła - 27 marca o godz. 16.00, sala 4.
Zapraszamy!
WIECZÓR Z RODZINAMI
marzec 2018
Po wyczerpującym dniu dziewczyny z Chorus of Kunitachi Music School-Tokyo wieczór spędziły z rodzinami naszych uczniów, u których nocowały . Był czas na wspólne rozmowy, spacery i zakupy. Oj, żal było się rozstawać, ale wierzymy, że zawarte znajomości i przyjaźnie będziemy nadal pielęgnować.
Mecz ligowy MKS Zaborze - Górnik Zabrze SSA
marzec 2018
Niedzielne popołudnie to również emocje sportowe - nasi chłopcy z klasy sportowej - MKS Zaborze - rozpoczęli wiosenne rozgrywki ligowe. Tym razem nie udało się pokonać zespołu Górnik Zabrze SAA, ale w najbliższą środę, podczas meczu z KS AP Gliwice będziemy trzymali za Was mocno kciuki. Tradycyjnie dziękujemy Panu Piotrowi Frey za udostępnienie zdjęć.
KONCERT NASZYCH GOŚCI W ZABRZAŃSKIEJ FILHARMONII
marzec 2018
W niedzielne popołudnie nasi goście z Japonii - Chorus of Kunitachi Music School-Tokyo oraz Zabrzański Chór Młodzieżowy "Resonans con tutti" im. N.G. Kroczka wspólnie koncertowali w Zabrzańskiej Filharmonii . Owacjom i bisom nie było końca. Japońskie chórzystki zaskoczyły nas utworami zaśpiewanym z pamięci w języku ... polskim. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali "Szła dzieweczka" W koncercie uczestniczyli również Państwo Kimiaki i Ikumi Tonogawa - wolontariusze z Japonii, którzy już od września przybliżają młodzieży naszej szkoły - i nie tylko - tajniki języka japońskiego i kulturę kraju Kwitnącej Wiśni. Na sali koncertowej nie zabrakło również rodzin goszczących w swoich domach dziewczyny z Japonii.
Arigato
WYSTĘP JAPOŃSKICH CHÓRZYSTEK W KOŚCIELE ŚW. JÓZEFA
marzec 2018
Niedzielna wczesna pobudka. Mimo zmiany czasu nikt nie zaspał.
Dziewczyny rano o godz. 9:15 zaśpiewały podczas Mszy w kościele św. Józefa.
A wcześniej jeszcze zdjęcie na tle stadionu Górnika Zabrze.
CHÓR Z JAPONII - WSPÓLNA WIZYTA W KOPALNI GUIDO
marzec 2018
Wspólna wizyta i kolacja w Zabytkowej Kopalni Guido.
UWAGA KONKURS - "Matematyka prozą i wierszem pisana".
marzec 2018
Serdecznie zapraszam do udziału w IV edycji miejskiego konkursu "Matematyka prozą i wierszem pisana".
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów klas gimnazjalnych. Każdy uczestnik może zgłosić nie więcej niż 3 prace. Praca może być w formie prozy, wiersza, rymowanki o dowolnej długości. Nie może być wcześniej nigdzie publikowana.
Konkurs trwa do 20 kwietnia 2018 r. Wyniki zostaną ogłoszone 24 kwietnia 2018r., a nagrody i dyplomy wręczone będą podczas spotkania w ZSO w Zabrzu, ul. Wolności 323.
Szczegółowy regulamin dostępny w sali nr 2.
Prace można przekazywać najpóźniej do 20 kwietnia do p. Szkarłat.
Serdecznie zapraszamy !
PRZED WIZYTĄ CHÓRU Z JAPONII
marzec 2018
Nasza szkoła przygotowana na wizytę chóru z Japonii.
I MIEJSCE W KONKURSIE UNIJNY EVEREST
marzec 2018
Po kilku miesiącach ciężkiej pracy. Trzech etapach konkursu . Długich dniach oczekiwania na wyniki, już wiemy. Natalia Koman i Patrycja Jankiewicz, uczennice II klasy LO, zajęły I miejsce w konkursie organizowanym przez Fundację "Twój Everest" i Szkołę Podstawową nr 20 w Zabrzu. Dziewczyny pojadą na 5 dniową wycieczkę do Brukseli. W planie wycieczki min. zwiedzanie Europarlamentu. GRATULUJEMY!!!!
DZIEŃ Z PSYCHOLOGIĄ
marzec 2018
21 marca uczniowie klasy I A liceum mieli okazję uczestniczyć w "Dniu z psychologią" na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Wysłuchali wykładów w trakcie, których mieli okazję zapoznać się z tematyką: "Po co psycholog w szpitalu", "Moc planowania-jak lepiej zarządzać sobą i swoimi zasobami", "Lęk i stres-działania profilaktyczne.
WARSZTATY WIOSENNE
marzec 2018
Początek astronomicznej wiosny w naszej szkole. Przedstawiciele klas wykonywali kwiaty wiśni z bibuły. Efekty ich pracy można podziwiać w sekretariacie szkoły.
RAJD PTTK
marzec 2018
Wiosna tuż tuż . Chociaż za oknem tego nie widać, my zapraszamy na kolejny sobotni rajd PTTK - 21 kwietnia XXVI Śląska Wiosna Turystyczna. Tym razem będziemy wędrować przez Pustynię Błędowską trasą Błędów - Klucze (12 km).
Wyjazd 7:30 (parking obok Hotelu "Ibis" ul. Jagiellońska), powrót ok. 17:00. Koszt: 30 zł.
Szczegóły na plakacie.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy - u p. Imiołek sala 35
Wojewódzki Konkurs Biblijny
marzec 2018
Gratulacje dla Aleksandry Plok, uczennicy III klasy gimnazjum, która wygrała etap rejonowy XVII Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego w rejonie naszego miasta Zabrze. Pozostaje nam czekać na wyniki z pozostałych regionów licząc, że Ola będzie nas reprezentować na finale w Katowicach. Jeszcze raz gratulujemy!!!
GRUPA MUNDUROWA W ARESZCIE ŚLEDCZYM
marzec 2018
Fotorelacja z ostatnich zajęć grupy mundurowej, które w ramach porozumienia, uczniowie realizują w Areszcie Śledczym w Zabrzu.
NASI UCZNIOWIE W MEDYCZNEJ SZKOŁE POLICEALNEJ W ZABRZU
marzec 2018
Na początku marca, uczniowie zainteresowani biologią z klasy I a i II a liceum odwiedzili Medyczną Szkołę Policealną w Zabrzu. Wizytę rozpoczął niezwykle interesujący wykład- Elektroradiologia. Następnie uczniowie wykonali pulsoksymetrię oraz spirometrię. Pomimo tych trudnych nazw, oba badania okazały się przyjemne, chociaż wydychanie powietrza do ustnika spirometru nie było łatwe. Uczestnicy mogli dowiedzieć się w jakim celu i w jaki sposób przeprowadza się badanie EKG. Najodważniejsi poddali się temu badaniu.
ŚLUBOWANIE GRUPY MUNDUROWEJ
marzec 2018
15 marca w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu odbyło się uroczyste ślubowanie klas mundurowych-służba więzienna. W uroczystości złożenia ślubowania udział wzięli Zastępca Prezydenta Miasta Jan Pawluch, Inspektor Wydziału Oświaty Teresa Ładoś, przewodniczący Rady Miasta Marian Czochara, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego mjr Mirosław Więcław, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego por. Monika Miłosz, dyrektor Zakładu Karnego w Zabrzu mjr Dorota Wyląg, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Zabrzu Agata Gąsior wraz z uczniami kl. VII oraz społeczność szkoły z rodzicami. Po uroczystym otwarciu gali przedstawiono historię powstania grupy mundurowej. W dalszej części nastąpiło uroczyste ślubowanie oraz wręczenie aktów pasowania. Odbył się również pokaz musztry w wykonaniu uczniów.
Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom.
ŚWIĘTO LICZBY PI
marzec 2018
Tradycyjnie już 14 marca - w Międzynarodowy Dzień Liczby Pi -udaliśmy się do Katowic na Wydział Matematyki, Chemii i Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Tam czekała nas - pasjonatów chemii - prawdziwa uczta - wykłady, pokazy, warsztat. Momentami było bardzo ... głośno, wybuchowo, oślepiająco, ciekawie, pachnąco , ale meldujemy, że wszyscy żyją i mają się dobrze. Zgłębialiśmy zjawisko luminescencji, bawiliśmy się ciekłym azotem i suchym lodem, przeprowadzaliśmy chromatografię i destylację (uzyskując chloroform). Na pewno było ciekawie i wrócimy za rok. Chemia, to jednak fascynująca nauka - prawda??
Zresztą zobaczcie sami - zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
II WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY-MANGAKA'S ART. "MANGA PO POLSKU"
marzec 2018
Zakończył się termin nadsyłania prac konkursowych. Jak widać na załączonym zdjęciu ilość prac przerosła nasze oczekiwania (na fotografiach tylko część nadesłanych prac). Na konkurs wpłynęło 620 rysunków z całego województwa. Prace nadesłano nie tylko z sąsiadujących miast, ale również tych odległych jak Sławków, Dąbrowa Górnicza. W najbliższym czasie jury konkursowe wyłoni laureatów. Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki.
GRUPA MUNDUROWA
marzec 2018
Ćwiczenie musztry grupy mundurowej.
PÓŁFINAŁ TURNIEJU WIEDZY O GÓRNIKU ZABRZE
marzec 2018
W środę 7 marca w Klubie Biznesu Areny Zabrze odbył się XIII półfinał turnieju wiedzy o Górniku Zabrze. Na pytania odpowiadało ponad 70 uczestników w trzech kategoriach wiekowych.
W kategorii najstarszej - szkoły ponadgimnazjalne - zwyciężyła, pokonując wszystkich .... chłopców, nasza uczennica - WIKTORIA MODRZIK Z KL. 1A LO,
GRATULUJEMY i trzymamy kciuki za kwietniowy finał.
Bójcie się panowie !
I MIEJSCE OLI PLOK W MIEJSKIM KONKURSIE MITOLOGICZNO-BIBLIJNYM
marzec 2018
Aleksandra Plok uczennica III klasy gimnazjum została laureatką Miejskiego Konkursu Mitologiczno-Biblijnego. W drugim etapie konkursu Ola wykazała się największą wiedzą, dzięki czemu zdobyła I miejsce.
Gratulujemy!!!
WYNIKI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA
marzec 2018
Miło nam poinformować, że w konkursie, który odbył się przed feriami nasi uczniowie stanęli na podium. W konkursie przedstawili swoją interpretację fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Jury nagrodziło naszych uczniów:
I miejsce Klaudia Wrona z klasy I liceum
II miejsce Marcel Kowalewski z klasy II b gimnazjum
Gratulujemy!
ZAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE
marzec 2018
Luty podsumowany! Uczniowie łącznie zebrali 39.5 kg nakrętek i niemal 3 kg baterii. Tym razem największym zaangażowaniem wykazali się uczniowie klas II b Gimnazjum, którzy zdetronizowali niepokonanych dotąd sportowców z klasy ILO.
Gratulujemy!
NASI UCZNIOWIE W SWPS
luty 2018
Pomimo minusowej temperatury i nieco skomplikowanych zależności komunikacyjnych, mocno zmarznięci, dotarliśmy na Uniwersytet SWPS w Katowicach. Uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących eksperymentów psychologicznych.
WARSZTATY Z PSYCHOLOGII SPORTU
luty 2018
Uczniowie z klasy sportowej naszego Liceum, podczas zajęć prowadzonych przez Pana Kamila Zielińskiego, poznali model wzmacniania odporności 4C. Oparty jest on na optymalnym podejściu do wyzwań, zaangażowaniu, pewności siebie oraz budowaniu wewnętrznego poczucia kontroli.
JAPOŃSKI PIĄTEK- FUROSHIKI
luty 2018
23 lutego odbyło się kolejne spotkanie z kulturą Japonii, którą po raz piąty przybliżali nam Państwo Tonogawa. Tym razem uczestnicy dowiedzieli się, co to jest 'furoshiki'. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że to japońska chusta, z wykorzystaniem której możemy zapakować dowolny przedmiot. Pan Kimiaki zapoznał zgromadzonych miłośników kultury japońskiej z historią 'furoshiki' oraz różnymi zastosowaniami takiej chusty. Następnie wszyscy mogli w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę i samodzielnie zapakować kilka przedmiotów.
Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, Państwu Tonogawa za prowadzenie warsztatów i nieocenione wskazówki praktyczne, natomiast Pani Ewie Brych za tłumaczenie prezentacji oraz ułatwienie bieżącej komunikacji w trakcie spotkania. ARIGATO
'SPOTKANIE Z SAKURĄ'
luty 2018
W tym roku PO RAZ CZWARTY jest organizowany przez naszą szkołę WOJEWÓDZKI KONKURS 'SPOTKANIE Z SAKURĄ - CO TY WIESZ O JAPONII?'
Tegoroczna edycja została zaplanowana na 24 kwietnia. Serdecznie zapraszamy wszystkich gimnazjalistów, którzy interesują się kulturą Japonii.
Szczegóły w regulaminie :)
OGÓLNOPOLSKA AKCJA "TAK POMAGAM"
luty 2018
Po raz kolejny zwracamy się do uczniów i rodziców o wsparcie akcji "TAK POMAGAM".
Celem prowadzonej zbiórki będzie pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych w przechowywaniu, takich jak: mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy, herbata, słodycze, itp. Z zebranych produktów zostaną przygotowane świąteczne paczki dla potrzebujących oraz zostaną przekazane na potrzeby placówek Caritas.
Potrzebni są wolontariusze, którzy w sklepie zareklamują Akcję i pomogą przeprowadzić zbiórkę żywności. Zbiórka odbędzie się w dniach 9 - 10 marca. Zapisy i bliższe informacje u ks. Artura.
WALENTYNKI
luty 2018
Co prawda Walentynki już za nami, jednak miło nam poinformować, że w walentynkowym konkursie z j.niemieckiego najpiękniejsze kartki z własnymi życzeniami walentynkowymi w j. niemieckim wykonali:
1. Krzysztof Hałat (kl.2a gim.) - I miejsce
2. Dominika Bujak (kl. VII a SP 17)- II miejsce
3. Wojtek Bińkowski (kl. VII b SP 17)- III miejsce
Na wyróżnienia zasługują również kartki:
Natalii Malejki (kl. 2b gim.), Piotra Szafraniaka (kl. VII SP 17) oraz Oskara Auguścika ( kl. VII a SP17).
Wszystkim serdecznie gratulujemy talentu !!!!.
Zachęcamy do udziału w kolejnym konkursie z j. niemieckiego już w marcu. Ogłoszenie w tej sprawie wkrótce pojawi się w librusie! :)
Nagrody oraz dyplomy konkursowe pani Edyta Laskowska - organizator będzie wręczać na zajęciach z j. niemieckiego.
CERTYFIKATY UKOŃCZENIA KURSU SAMOOBRONY
luty 2018
Osoby z grupy mundurowej (i nie tylko), które systematycznie uczestniczyły w zajęciach z SAMOOBRONY (maksymalnie opuściły dwa spotkania), otrzymały z rąk Pani Dyrektor certyfikaty ukończenia kursu.
GRATULUJEMY WYTRWAŁOŚCI !
WALENTYNKOWY KONKURS Z J. ANGIELSKIEGO
luty 2018
Serdecznie zapraszamy uczniów naszego gimnazjum i liceum do udziału w walentynkowej edycji konkursu poetyckiego w języku angielskim.
Tematem wierszy będzie oczywiście miłość 'Love is in the air'
Zasady konkursu
1. Napisz krótki wiersz o miłości w języku angielskim (minimum pięć wersów)
2. Wiersz może ale nie musi się rymować.
3. Wiersze w podpisanych kopertach składamy u pani Sobolewskiej (sala 7) do 16 marca.
4. Przewidziane są atrakcyjne nagrody za zdobycie I, II i III miejsca (ufundowane przez wydawnictwo językowe M&M Publications).
5. Rozdanie dyplomów i nagród nastąpi na długiej przerwie w środę 21 marca.
RÓŻNE BARWY ŚWIATA
luty 2018
W ostatni dzień przed feriami SU zorganizował imprezę RÓŻNE BARWY ŚWIATA. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie - prezentacje, filmy, występy artystyczne, pyszne dania z różnych części świata i artystycznie wykonane plakaty oraz zacięcie sportowe podczas turnieju siatkówki.
Nie zabrakło również tradycyjnej "belgijki" poprowadzonej przez klasę maturalną.
Gratulujemy zwycięzcom wszystkich konkurencji:
I miejsce - kl. 1 A LO (w ramach nagrody wybierzecie się na lodowisko)
II miejsce - kl. 2a gim. (w ramach nagrody wybierzecie się na pizzę)
III miejsce - kl. 2 A LO (w ramach nagrody wybieracie dowolny dzień bez pytania i sprawdzania zadań domowych).
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji dostępnej na https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1361169394028248.1073741974.368050650006799&type=3
STUDNIÓWKA
styczeń 2018
27 stycznia nasi tegoroczni maturzyści bawili się na tradycyjnym Balu Studniówkowym.
FERIE ZIMOWE
styczeń 2018
Z pozdrowieniami od uczniów z psychokryminologii.
MASAŻE DLA SPORTOWCÓW
styczeń 2018
Uczniowie z klasy 1b LO, czyli nasi piłkarze, uczestniczyli w wykładzie na temat różnych aspektów zdrowia osób, które uprawiają sport. Chłopcy dowiedzieli się między innymi jak dbać o swoją sprawność fizyczną, na jakie urazy powinni uważać oraz jak pracują ich mięśnie przy wykonywaniu różnego rodzaju ruchów. Po części teoretycznej, chłopcy oddali się w ręce słuchaczy Medycznej Szkoły Policealnej Województwa Śląskiego w Zabrzu, kształcących się w kierunku technik masażysta i na własnej skórze mogli poczuć różne rodzaje masażu oraz ich zbawienny wpływ na mięśnie i ogólne samopoczucie.
Masażystom bardzo dziękujemy za pełen profesjonalizm, a nauczycielom Medycznej Szkoły Policealnej za zaproszenie, ciepłe przyjęcie oraz przygotowanie dzisiejszego wykładu i masażu. Przypominamy, że dzisiejsza wizyta naszych uczniów była możliwa dzięki współpracy jaka została podpisana na początku roku szkolnego.
GRUPA PSYCHOPEDAGOGICZNA W CENTRUM WSPARCIA KRYZYSOWEGO DZIECI I MŁODZIEŻY W ZABRZU
styczeń 2018
Kolejna grupa młodzieży zainteresowanej psychologią i pedagogiką gościła w placówce Centrum Wsparcia Kryzysowego Dzieci i Młodzieży w Zabrzu. O pracy placówki opowiedziała pani Anna Głąb zastępca dyrektora. Dziękujemy.
WIZYTA W ESCAPE ROOM W GLIWICACH
styczeń 2018
Wszystkim udało się wyjść z tajemniczych pokoi...może nie do końca samodzielnie, choć brakowało tak niewiele.
Cóż reguły gry są nieubłagane, ale liczy się dobra zabawa!
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
styczeń 2018
Uczniowie naszej szkoły mieli dzisiaj okazję zaprezentować swoją interpretację fragmentu tekstu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Naszą szkołę reprezentowali Klaudia Wrona z klasy I liceum i Marcel Kowalewski klasy II b gimnazjum. Jury po wysłuchaniu zaprezentowanych fragmentów zakwalifikowała ich do finału konkursu. Na ogłoszenie wyników czekamy po feriach.
ZAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE
styczeń 2018
Styczeń podsumowany!
Uczniowie łącznie zebrali 26.5 kg nakrętek i ponad 6 kg baterii. Niezmiennie największym zaangażowaniem wykazali się uczniowie klas I LO. Gratulujemy! Przypominamy, że naszą akcją wspieramy leczenie Nikoli, która właśnie w tym miesiącu skończyła roczek. Życzymy jej wszystkiego najlepszego i duuuużo, duuuużo zdrowia.
SZCZĘŚLIWY NUMEREK
styczeń 2018
Aktualne od 22 stycznia.
UWAGA IMPREZA !!!
styczeń 2018
W piątek przed feriami na 4,5,6 godzinie lekcyjnej SU organizuje imprezę "Różne barwy świata".
Jak zawsze liczymy na Wasze zaangażowanie i zapraszamy do wspólnej zabawy .
Szczegóły w dzienniku elektronicznym Librus (zakładka OGŁOSZENIA).
PÓŁMETEK II LO
styczeń 2018
Szkoła, to nie tylko nauka, sprawdziany i obowiązki.
Szkoła, to też miejsce spotkań i wspólnych przeżyć.
Szkoła, miejsce w którym tworzą się wspomnienia...

Licealiści z klasy II bawili się na imprezie półmetkowej
w gorących karnawałowych rytmach.
PUCHAR DOBROCZYNNOŚCI
styczeń 2018
We wtorek 23 stycznia, odbędzie się podsumowanie styczniowej zbiórki surowców w akcji "Zakręć się na pomaganie ". Przypominamy, że klasa która zbierze ich najwięcej, zyska (poza ogromną satysfakcją) w każdym tygodniu lutego jeden dzień bez pytania.
AKADEMIA BEZPIECZEŃŚTWA
styczeń 2018
18 stycznia uczniowie z klasy I a i I b LO uczestniczyli w warsztatach nt. zachowania w sytuacjach kryzysowych, które odbyły się w ramach programu autorskiego z Psychokryminologii. Na zakończenie spotkania uczniowie wysłuchali oferty edukacyjnej Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy z Katowic. Serdecznie dziękujemy za przeprowadzone spotkanie.
PSYCHOPEDAGOGIKA
styczeń 2018
Dzięki uprzejmości Dyrekcji Centrum Wsparcia Kryzysowego Dzieci i Młodzieży w Zabrzu, grupa uczniów naszego liceum, mogła zapoznać się ze specyfikacją pracy w placówce. Uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć warunki w jakich mieszkają podopieczni placówki. O blaskach i cieniach pracy opowiedziała pani wicedyrektor i wychowawca grupy.
Bardzo dziękujemy.
NASI WOLONTARIUSZE
styczeń 2018
O nas i naszych wolontariuszach w ostatnim Głosie Zabrza.
KOŁO PSYCHOLOGICZNE
styczeń 2018
16 stycznia odbyło się ostatnie przed feriami spotkanie koła psychologicznego.
JAPOŃSKI PIĄTEK
styczeń 2018
Serdecznie zapraszamy!
JAPOŃSKI PIĄTEK
styczeń 2018
12 stycznia odbyło się kolejne spotkanie w ramach 'Japońskich Piątków'.
Państwo Tonogawa opowiedzieli nam w jaki sposób Japończycy świętują Sylwestra i Nowy Rok oraz pokazali jakie zabawy są organizowane z tej okazji. Chętni mogli przekonać się osobiście.
Bardzo dziękujemy Pani Ewie Brych za tłumaczenie.
Następne spotkanie (w formie warsztatów) odbędzie się 23 lutego, tradycyjnie o 17.00. Uczestnicy dowiedzą się, jak pakować prezenty z wykorzystaniem japońskiej chusty - 'furoshiki'. Zgłoszenia przyjmujemy do 21 lutego za pośrednictwem poczty elektronicznej - japonia.zso14@wp.pl
Serdecznie zapraszamy!
KONKURS UNIJNY EVEREST ETAP II
styczeń 2018
Uchylamy rąbka tajemnicy i prezentujemy pracę przygotowaną przez Patrycję Jankiewicz i Natalię Koman w II etapie konkursu.
Plakat przygotowany przez uczennicę wzbudził w nas zachwyt. Mamy nadzieję, że komisja konkursowa podzieli nasze zdanie i przyzna dziewczynom maksymalną ilość punktów.
ZBIÓRKA ODZIEŻY DLA OSÓB POTRZEBUJĄCYCH
styczeń 2018
Zbiórka odzieży została przedłużona do 16 lutego 2018 roku. Możesz wspomóc osoby potrzebujące przekazując ubrania i obuwie, których już nie potrzebujesz.
Zebrana odzież zostanie przekazana do instytucji charytatywnej. Odzież proszę przynosić do biblioteki szkolnej lub gabinetu psychologa
"MANGA PO POLSKU"
styczeń 2018
Zespół Szkół Ogólnokształcący nr 14 w Zabrzu zaprasza na II Wojewódzki Konkurs Rysowania Mangi "Manga po Polsku".
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (kl. 4-7), gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.
Wymaganiem konkursu jest narysowanie postaci stylistyce mangi w ludowym lub historycznym stroju polskim. Rysunek musi być wykonany w kolorze w formacie A4 na białym papierze. Prace należy przesyłać do 5 marca 2018 roku.
Szczegóły oraz metryczka do wypełnienia w regulaminie konkursu .

https://pl-pl.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1334828776662310&id=368050650006799
SZCZĘŚLIWY NUMEREK
styczeń 2018
Aktualne od 08 stycznia.
PRÓBNE MATURY
styczeń 2018
W naszej szkole odbywają się właśnie próbne matury. W miniony czwartek uczniowie zmierzyli się z arkuszem z języka polskiego, w piątek z matematyki, a w poniedziałek czeka ich język angielski. Poza przedmiotami obowiązkowymi, maturzyści sprawdzą swoją wiedzę również z przedmiotów dodatkowych. Próbne egzaminy to doskonała okazja by przekonać się nad czym warto jeszcze popracować.
Tymczasem trzymamy kciuki by wyniki były dla Was satysfakcjonujące.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS POETYCKI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
styczeń 2018
"Ich und mein Gedicht"
(Ja i mój wiersz)
Międzyszkolny Konkurs Poetycki z Języka Niemieckiego
dla kl. VII SP 17 oraz kl. II i III Gimnazjum nr 17 , kl. I i II z VIII Liceum

Cel konkursu: propagowanie nauki j. niemieckiego w szkołach oraz zachęcenie uczniów do twórczego pisania w tym języku. Uczniowie mogą przekonać się, że język niemiecki może służyć nie tylko do porozumiewania się z innymi ludźmi, ale również do wyrażania własnych uczuć i przemyśleń.

Zadaniem uczestników jest napisanie wiersza w j. niemieckim o dowolnej tematyce.
Ocenie podlegać będzie pomysłowość i oryginalność utworów oraz samodzielność pisania. Naturalnie utwór musi być zrozumiały, jednak przy ocenie nie będą brane pod uwagę błędy gramatyczne.

Prace proszę opisać podając autora wiersza, szkołę i klasę, do której chodzi uczeń. Tak opisaną pracę proszę oddać w kopercie organizatorowi - nauczycielowi j. niemieckiego (sala nr 6).
Termin oddania prac: piątek 19 stycznia 2018 r.!!!!!!!!!!!!!!
Rozstrzygnięcie konkursu oraz rozdanie dyplomów i nagród: środa 24 stycznia - długa przerwa, s. nr 6.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konkursie!
Organizator - nauczyciel j. niemieckiego Edyta Laskowska
ZWYCIĘSTWO NASZEJ UCZENNICY W KONKURSIE
styczeń 2018
Weronika Krykant, uczennica kl. III a zajęła zaszczytne I miejsce w konkursie plastycznym na "Projekt znaczka pocztowego o tematyce bożonarodzeniowej lub noworocznej". Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na witrynie internetowej organizatora - PZF Oddziału w Rudzie Śląskiej: http://www.pzfruda.silesia.pl/
"KARYKATURA ŚLĄZAKA"
styczeń 2018
Wśród laureatów XIII edycji konkursu plastycznego "Karykatura Ślązaka" 3 miejsce zajął Michał Szultka, uczeń kl. II b gimnazjum. Zadanie polegało na przedstawieniu tancerza, tancerki lub choreografa. Michałowi gratulujemy sukcesu!
JAPOŃSKI PIĄTEK
styczeń 2018
Serdecznie zapraszamy na kolejny 'Japoński Piątek'!!
"ZAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE"
styczeń 2018
"Zakręć się na pomaganie" to akcja, która trwa w naszej szkole do końca maja. Zakręcona pomoc dla Nikoli płynie nie tylko od nas. Miło nam, że mamy swój wkład w pomoc dla dziewczynki.


REKRUTACJA

O NAS

SZKOLNY OŚRODEK KARIERY

KĄCIK PEDAGOGA SZKOLNEGO

PSYCHOLOG SZKOLNY

BIBLIOTEKA SZKOLNA

WARTO PRZECZYTAĆ

© Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 14 w Zabrzu

e-mail: sekretariat@zso14.eu