Archiwum 2016


NASZA SZKOŁA

KADRA PEDAGOGICZNA


SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
grudzień 2016
WESOŁYCH ŚWIĄT
grudzień 2016
Aby święta były wyjątkowymi dniami w roku,
by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem,
by kolacja wigilijna wniosła w serca spokój
a radość pojawiała się z każdym nowym brzaskiem.
By prezenty ucieszyły każde smutne oczy,
by spokojna przerwa ukoiła złość,
by Sylwester zapewnił szampańską zabawę
a kolędowych śpiewów nie było dość!
KONCERT ŚWIĄTECZNY
grudzień 2016
Dzisiaj klasa 3b gimnazjum wprowadziła nas w świąteczny nastrój.
Uczniowie pod kierunkiem nauczycielki muzyki - pani Barbary Strzodki przygotowali koncert kolęd z flażoletami w roli głównej.
OBLICZA FIZYKI
grudzień 2016
Uczniowie naszej szkoły, którzy szczególnie interesują się fizyką, mieli okazję uczestniczyć w XII dyskusji panelowej z cyklu Oblicza Fizyki. Wydarzenie to miało miejsce w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
LAUREACI ŚWIĄTECZNEGO KONKURSU
grudzień 2016
Właśnie zakończyła się kolejna edycja świątecznego konkursu z języka niemieckiego. W tym roku autorami najlepszych prac zostali:
Gimnazjum:
1. Artur Depta - najpiękniejsza kartka
2. Krzysztof Hałat - najpiękniejszy stroik
3. Oliwia Nikiel - najpiękniejsza choinka
Liceum:
1. Dominika Wolnicka - najpiękniejsza choinka
2. Kamil Kwiatkowski - najpiękniejszy stroik.
Serdecznie gratulujemy i do zobaczenia w przyszłym roku:)
CZAR WAKACJI
grudzień 2016
16 grudnia odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego "Czar wakacji". Zostało w nim docenionych dwoje uczniów naszej szkoły: Nikola Sokół z kl. Ia - wyróżnienie w kategorii pejzaż za zdjęcie widoku z pomostu oraz Marcel Kowalewski z kl. Ib - nagroda specjalna za zdjęcie sprzed wodospadu. Wkrótce zostanie przygotowana wystawa pokonkursowa i będziecie mogli podziwiać nie tylko prace naszej piątki laureatów, ale także pozostałe zdjęcia zgłoszone do tej edycji. Nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
GOŚCILIŚMY PRZEDSTAWICIELI WSZOP
grudzień 2016
Grupa psychologiczno - prawna właśnie poznała zasady zachowania się w sytuacjach kryzysowych, a to za sprawą pana podinsp. mgr Bartosza Głowackiego funkcjonariusza Policji, wykładowcy Szkoły Policji w Katowicach oraz Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
Wykładowca omówił najczęściej występujące zagrożenia we współczesnym świecie.
WIZYTA W PRACOWNI KRYMINALISTYCZNEJ
grudzień 2016
Po raz kolejny nasi licealiści z grupy Psychokryminologia uczestniczyli w warsztatach, które odbyły się w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
W pracowni kryminalistycznej pobierali odciski palców, dowiedzieli się czym są delty, haczyki, wzory pętlicowe oraz wirowe, a wszystko pod okiem pana nadkom. Mirosława Będkowskiego technika kryminalistycznego.
Natomiast pokaz obsługi broni zaprezentował nam pan Mirosław Kutek były funkcjonariusz służb mundurowych.
KOLEJNY SUKCES
grudzień 2016
W czwartek 8 grudnia w Galerii Sztuki Café Silesia w Zabrzu ogłoszono wyniki konkursu XII edycji "Karykatury Ślązaka". Młodzież miała okazję spotkać się z jurorami: Antonim Cyganem, Witoldem Berusem i Tomaszem Wagnerem. Uczestnicy zmierzyli się z przedstawieniem malarzy działających na Śląsku. Tradycyjnie postać artystów profesjonalnych lub intuicyjnych umieszczona została na tle obiektów architektonicznych, zgodnie z wymogami regulaminu. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i znaleźli się w gronie laureatów. Szczęśliwcami są Julia Klimczak z kl. 1a (III miejsce - w kategorii gimnazja) oraz Rafał Fieroch z kl. I LO (wyróżnienie - w kategorii licea). Julia narysowała Antoniego Cygana, natomiast Rafał Pawła Szeibla. Gratulujemy!!!
PROJEKT ERIS
grudzień 2016
Klasa I LO uczestniczyła w kolejnej lekcji online prowadzonej przez pracownika Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie. Tym razem zajęcia dotyczyły LODOWCÓW. Po wprowadzeniu do tematyki i informacjach dotyczących obserwacji prowadzonych w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie uczniowie przystąpili do wykonania profilu morfologicznego lodowca na podstawie mapy i wykonania wykresów dotyczących rocznego bilansu masy lodowca.
Kolejna lekcja - jeszcze w grudniu - będzie dotyczyła sejsmologii.
VIVA ITALIA
grudzień 2016
8 grudnia grupa uczniów naszej szkoły brała udział w warsztatach językowych. Na kilka godzin przenieśliśmy się do słonecznej Italii, poznawaliśmy bliżej znanych artystów Leonardo da Vinci oraz Giuseppe Arcimboldo, sami tworzyliśmy małe dzieła sztuki, słuchaliśmy włoskiej muzyki, śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Po tak aktywnie spędzonym czasie nasyciliśmy się włoską bruschettą i lemoniadą, a na koniec rywalizowaliśmy podczas quizu językowego. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu :)
MIKOŁAJKI 2016
grudzień 2016
Dzisiaj korytarze naszej szkoły wypełniły się elfami, bałwankami, reniferkami i Mikołajami.
Oczywiście w naszej szkole są wyłącznie grzeczni uczniowie oraz jeszcze grzeczniejsi nauczyciele i wszyscy zasłużyli na prezent z rąk Mikołaja :)) To był przyjemny dzień!
SMAKI ŻYCIA
grudzień 2016
W dniu dzisiejszym uczniowie z klas pierwszych gimnazjum brali udział w zajęciach profilaktyki uniwersalnej: "Smaki życia czyli debata o dopalaczach". Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracownika Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii.
STYPENDYSTKA
grudzień 2016
Z ogromną radością i dumą informujemy, że nasza licealistka Joanna Kosczielny- uczennica klasy II LO odebrała wczoraj Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.
OLIMPIADA WIEDZY I WARTOŚCI W SPORCIE
grudzień 2016
Ostatniego dnia listopada nasi uczniowie z klasy I LO Patrycja Jankiewicz, Natalia Koman, Karolina Rudnicka, Agnieszka Wojciechowska i Rafał Fieroch uczestniczyli w finale Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie - III edycja wiedza o Paraolimpiadzie. W auli Uniwersytetu Opolskiego zgromadziło się ponad 400 uczniów którzy dzielili się swoją wiedzą z zakresu zdobytych medali przez polskich olimpijczyków ale również wartości sportu w systemie kształcenia trudnej młodzieży św. Jana Bosko. Niezwykłe było zakończenie spotkania gdy świadectwem swojego życia i wiary dzielił się Jan Mela, który w wypadku stracił rękę i nogę a mimo tego zdobył oba bieguny jak i założył fundację pomagającą dzieciom po wypadkach.
WIZYTA W ARESZCIE ŚLEDCZYM
listopad 2016
Grupa mundurowa już po wizycie w Areszcie Śledczym w Zabrzu. Tematem spotkania były psychologiczne skutki izolacji więziennej. Uczniowie mieli również możliwość zobaczenia jak wygląda codzienne życie osadzonych.
FILMIKI REKLAMOWE
listopad 2016
Jak co roku, uczniowie liceum, którzy uczą się języka angielskiego w biznesie, mają za zadanie nakręcić filmik reklamowy. Muszą samodzielnie wymyślić nazwę produktu oraz slogan. Oczywiście wszystko w języku angielskim. Jak licealistom poszło w tym roku?
Oceńcie sami :)
Zapraszamy do oglądania

https://pl-pl.facebook.com/ZSO-nr-14-w-Zabrzu-368050650006799/
GÓRA GROSZA 2016
listopad 2016
To już siedemnasta edycja Góry Grosza, akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Tradycyjnie przyłączamy się do akcji :)
Grosiki zbieramy w ramach swoich klas już od jutra!
LEKCJE Z ZUS
listopad 2016
Klasa I LO weźmie udział w III Olimpiadzie Wiedzy o Ubezpieczeniach w ramach projektu dla szkół ponadgimnazjalnych pn. "Lekcje z ZUS". Jest to pierwszy, autorski, projekt ZUS, który został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Laureaci oprócz cennych nagród otrzymają dodatkowe punkty podczas rekrutacji na studia wyższe. Trzymamy kciuki!
NO TO DO DZIEŁA
listopad 2016
Rozpoczynamy kolejny etap realizacji projektu "Wszystkie kolory świata". W terminie od 1 grudnia do 5 stycznia w trakcie godzin wychowawczych i kiedy tylko się da szyjemy laleczki w oparciu o szablon wysłany przez UNICEF. Charytatywne laleczki należy ubrać i przyozdobić w sposób odpowiadający kulturze kraju, który was fascynuje. Im więcej laleczek uszyjecie, tym lepiej. Powodzenia.
W BARWACH ITALII
listopad 2016
Zwycięzcami I Edycji Konkursu Fotograficzno-Językowego "W barwach Italii" zostali:
I miejsce - Maja Cegiełka z kl. I a gimnazjum
II miejsce - Wiktoria Dynak z kl. I LO
III miejsce - Natalia Koman i Patrycja Jankiewicz z kl. I LO

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do zabawy za rok!
WOLNOŚĆ OD... WOLNOŚĆ DO...
listopad 2016
24 listopada przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły, czyli Patrycja i Maciek brali udział w konferencji "Wolność od..... Wolność do.......- drogi i rozdroża pokonywania własnych słabości". Konferencja odbyła się na wydziale zarządzania Politechniki Śląskiej.
MY W MEDIACH
listopad 2016
Nowiny Zabrzańskie
http://nz24.pl/aktualnosci/uczniowie-odbeda-praktyki-areszcie-zakladzie-karnym/

TVZ Telewizja Zabrze
http://www.tvzabrze.eu/aktualnosci/aktualnosci/wydarzenia-,1,1,18411

oraz w Głosie Zabrza.
UROCZYSTE ŚLUBOWANIE GRUPY MUNDUROWEJ
listopad 2016
22 listopada w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. 17 uczniów i uczennic naszego liceum złożyło uroczyste ślubowanie stając się oficjalnie członkami grupy mundurowej o specjalności penitencjarnej. Uroczystość uświetnił pokaz musztry w wykonaniu naszych uczniów pod kierunkiem pana Ireneusza Kołakowskiego.
Zaproszeni goście byli również świadkami podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy VIII Liceum Ogólnokształcącym a Aresztem Śledczym oraz Zakładem Karnym w Zabrzu. W uroczystym ślubowaniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta w Zabrzu- I Zastępca Prezydenta Miasta, pan Krzysztof Lewandowski, przewodniczący Rady Miasta- pan Marian Czochara, kierownik Referatu ds. Oświatowych Wydziału Oświaty- pan Marek Torbus, dyrektor Aresztu Śledczego w Zabrzu, mjr Szymon Siedlecki, dyrektor Zakładu Karnego w Zabrzu, ppłk Piotr Kołodziej, przedstawiciele Rady Rodziców ZSO nr 14 w Zabrzu oraz rodzice uczniów z grupy mundurowej, uczniowie naszego liceum, gimnazjum a także zaprzyjaźnionej SP nr 17 wraz z panią wicedyrektor Sylwią Czekan oraz nauczycielami.

Galeria zdjęć:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1028673033944554.1073741900.368050650006799&type=3
RAJD PTTK
listopad 2016
W sobotę 19.11 najwięksi zapaleńcy turystycznych wypadów, mimo początkowo niesprzyjającej aury, ruszyli na kolejną wędrówkę. Tym razem był to rajd po Zabrzu i okolicy. Zaczęliśmy od zwiedzania szybu Maciej. Udało nam się wejść na wieżę wyciągową - niektórzy ostro walczyli z lękiem wysokości ;);) Później już przy promieniach nieśmiało wychodzącego słońca, ruszyliśmy w kierunku Żernik i Szałszy. Buty części osób mocno ucierpiały przez błotne przeprawy, ale w stadninie koni w Szalszy można było skorzystać z wiadra ... do mycia kopyt :);) Tam też czekał na nas zasłużony odpoczynek przy ognisku i kiełbaskach. Komu jeszcze starczyło sił mógł pobuszować po stajni albo pójść przywitać się ze zwierzakami - konikami, kozami, danielami i ... groźnym bykiem ;)
Zapraszamy do fotogalerii :)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1027344020744122.1073741899.368050650006799&type=3
PROJEKT ERIS
listopad 2016
W czwartek 17 listopada klasa I LO brała udział w lekcji on-line prowadzonej przez pracownika Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie na temat pomiarów meteorologicznych w Arktyce. Uczniowie poznali zakres obserwacji prowadzonych w Polskiej Stacji Polarnej Horsund na Spitsbergenie. Na zakończenie zajęć mieli możliwość zadawania pytań dotyczących problematyki polarnej na czacie.
Teraz przed uczniami na zajęciach z informatyki zadania z kart pracy z wykorzystaniem biuletynów meteorologicznych i stron internetowych dotyczących pogody na świecie i jej prognozowania.
TO SIĘ NAZYWA SUKCES
listopad 2016
Tym razem możemy mówić o megasukcesie :)
W XXII edycji miejskiego konkursu "Rajd po Zabrzu" uczniowie z klasy I LO zajęli odpowiednio:
I miejsce - Wiktoria Dynak,
II miejsce - Maciek Chęciński,
III miejsce - Wiktoria Woźnica,
Wyróżnienie - Rafał Fieroch.

Gratulujemy :)
Serdeczne gratulacje należą się również opiekunowi konkursu pani Grażynie Kowalczyk-Borończyk.
SPOTKANIE Z POLICJĄ
listopad 2016
15 listopada klasa I LO wysłuchała prelekcji nt. odpowiedzialności karnej nieletnich. Dowiedzieli się m.in. czym różni się przestępstwo od wykroczenia, w jakich sytuacjach można dostać mandat oraz jak zachować się w przypadku wylegitymowania.
ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
listopad 2016
Od 14 do 20 listopada trwa IX Edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w ramach którego uczestniczymy w wielu ciekawych wydarzeniach promujący rozwój biznesowych inicjatyw.
14.11.2016r. - klasa III LO wzięła udział w uroczystej inauguracji międzynarodowego projektu.
15.11.2016r. - klasa III LO uczestniczyła w grze Poker Osobowościowy, którą poprowadziły przedstawicielki Akademickiego Biura Karier Politechniki Śląskiej.
17.11.2016r. - grupa uczniów z klasy II LO będzie uczestniczyła w spotkaniu na temat zakładania własnej działalności gospodarczej, które odbędzie się w siedzibie Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości.
PIERWSZA WIZYTA W LABORATORIUM KRYMINALISTYCZNYM
listopad 2016
15 listopada nasi licealiści z grupy psychologiczno - prawnej odwiedzili Wyższą Szkołę Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. W ramach Akademii Bezpieczeństwa uczniowie wzięli udział w wykładzie prowadzonym w laboratorium kryminalistycznym "Ślad kryminalistyczny jako ważny dowód materialny w procesie wykrywczym" oraz w wykładzie na temat współcześnie stosowanych pułapek kryminalistycznych.
KONKURS "CZYJE TO SŁOWA?"
listopad 2016
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wspólnej zabawy. Od 16 do 18 listopada na głównym korytarzu szkoły zwróćcie uwagę na balony, które będą miały zapisane cytaty z wybranych książek. Postarajcie się odszukać autora tych słów i przyjdzie z tą informacją do swojego polonisty. Dla najlepszych odkrywców nagroda.
RAJD PTTK
listopad 2016
Wszystkich zainteresowanych aktywnym spędzeniem najbliższej soboty 19.11 zapraszamy na rajd PTTK - szczegóły w załączniku.
Spotykamy się na przystanku Poremba Bielszowicka o godz. 8:30 i wspólnie jedziemy tramwajem linii 1 na miejsce zbiórki w Maciejowie. Powrót ok. 15:00 - 16:00 (przystanek jak wyżej)..
Należy zabrać 3 bilety komunikacji miejskiej i ważną legitymację szkolną.
PACZKA Z JAPONII
listopad 2016
Dzisiaj otrzymaliśmy paczkę - prosto z Japonii. To podziękowanie członków chóru japońskiego, który we wrześniu gościł w murach naszej szkoły. A w paczce znaleźliśmy książki i komiksy, które z pewnością przydadzą się osobom, które uczą się języka japońskiego.
MISTRZOSTWA GLIWIC MODELI HALOWYCH
listopad 2016
... i od razu sukces :)
Od kilku lat Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych w Gliwicach organizuje Mistrzostwa Gliwic Modeli Halowych. Impreza odbyła się 11 listopada na hali Politechniki Śląskiej OSiR w Gliwicach. W tym roku szkolnym Gimnazjum nr 17 w Zabrzu uczestniczyło po raz pierwszy. Było jednym ze szkół wchodzących w skład Szkolnego Klubu Modelarskiego "13", prowadzonego przez instruktora, panią Mariolę Pomorską. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3b: Daria Leżoń oraz Szymon Józefowski. Zawodnicy startowali w trzech klasach modeli: kartonowych, styropianowych oraz rzutki. Długość każdego lotu mierzona była w sekundach.
Najlepszą zawodniczką okazała się Daria Leżoń, która zajęła
I miejsce w klasie modeli kartonowych :)
Wszyscy modelarze osiągnęli bardzo wysokie wyniki, dzięki czemu SKM "13" zdobył I miejsce drużynowo!
Zawodnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach halowych.
WYSTAWA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
listopad 2016
Zapraszamy do biblioteki szkolnej, aby obejrzeć prace wykonane na zajęciach z plastyki przez uczniów naszej szkoły. Inspiracją do powstałych prac były przeczytane książki. Prace wykonane są różną techniką są wśród nich również gry planszowe na podstawie przeczytanych powieści.
E VIVA ITALIA!
listopad 2016
Serdecznie zapraszamy uczniów uczących się języka włoskiego do udziału w wyjątkowych warsztatach językowych
Termin: 25 listopada, od godziny 08.30 do 11.30.
Miejsce: Katowice Giszowiec
Program:
1. Poznajemy się w języku włoskim, każdy otrzyma włoskie imię. Kilka słów na powitanie: ciekawostki o Włoszech, włoskiej kulturze i sztuce- slajdy.
2. Skrzynia skarbów związanych z Italią.
Pizza z papieru- historia pizzy. Smaczna mapa Włoch. Sylwetka włoskiego artysty i malarza Giuseppe Arcimboldo, który tworzył portrety z owoców i warzyw.
Leonardo da Vinci- animacja związana z Leonardo. Zadania, podczas których użyjemy 5-ciu zmysłów!
3. Poczęstunek dla każdego - lemoniada i duża bruschetta z zapiekaną mozzarellą- gratis. Słowa i zwroty dotyczących jedzenia.
4. Znani Włosi i znane Włoszki - postaci słynnych Włochów, w tle muzyka włoska.
5. Sceneria- w kawiarni PLI PLA PLO w stylu włoskiej plaży, będą leżaki do siedzenia i balony w kolorze flagi - historia kolorów na włoskiej fladze.
Koszt warsztatów-20 zł. + przejazd busem - 15 zł.
Zapisy i zgody do piątku 18 listopada u nauczyciela języka włoskiego, pani Edyty Kraszewskiej. Liczba miejsc ograniczona.
KONKURS BOŻONARODZENIOWY
listopad 2016
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie z języka niemieckiego.
Regulamin:
I.ORGANIZATOR: Nauczyciel j. niemieckiego - mgr Edyta Laskowska
II. PRACE BĘDĄ OCENIANE W 3 KATEGORIACH:
- bożonarodzeniowa kartka pocztowa (wykonana dowolną techniką),
- stroik wigilijny,
- szopka.
III. KRYTERIA OCENY PRAC:
samodzielność wykonania, nawiązanie do tradycji bożonarodzeniowych, wkład pracy, wykorzystanie materiałów naturalnych, estetyka wykonania, oryginalność kompozycji.
Do konkursu można zgłosić maksymalnie 1 pracę jednego autora wykonaną dowolną techniką.
IV. KATEGORIE WIEKOWE:
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1,2,3 gimnazjum oraz 2,3 liceum.
V. ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE:
1. Prace na konkurs należy dostarczyć do 12 grudnia 2016 r. do sali nr 6.
2. Każda praca powinna być podpisana (imię, nazwisko, klasa)
3. Prace plastyczne staja się własnością Organizatora Konkursu i mogą być przez niego dowolnie wykorzystane.
4. Oceny prac dokona jury powołane przez Organizatora.
5. Jury przyzna 3 nagrody główne, dla każdej kategorii wiekowej (tj. osobno dla gimnazjum i liceum).
6. Wszyscy laureaci konkursu zostaną powiadomieni o werdykcie jury przez organizatora.
7. Przystąpienie do udziału w konkursie jest równoznaczne z przyjęciem warunków niniejszego regulaminu.
Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie
Edyta Laskowska
WYCIECZKA DO PALMIARNI
listopad 2016
Uczniowie klas pierwszych gimnazjum w ostatnich dniach mogli poczuć trochę ciepła i egzotyki podczas zwiedzania Palmiarni w Gliwicach. Oprócz bogactwa roślinności, uczniowie mogli zobaczyć przedstawicieli gadów oraz ciekawe gatunki ryb słodkowodnych z całego świata. Polecamy wszystkim!
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
listopad 2016
10 listopada uczniowie oraz nauczyciele uczestniczyli w uroczystej akademii upamiętniającej kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia została przygotowana przez uczniów z klasy Ib gimnazjum pod kierunkiem wychowawcy.
WIZYTA W SĄDZIE
listopad 2016
W poniedziałek 7.11.2016 r. uczniowie kl. III LO mający rozszerzenie z wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w praktycznej lekcji dotyczącej procesu sądowego. Uczestniczyli oni w procesie karnym w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Sprawa dotyczyła usiłowania zabójstwa z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Gmach sądu, przebieg rozprawy, przesłuchania świadków, pytania adwokata, prokuratora zrobiły na uczniach dosyć duże wrażenie. Być może co niektórzy zechcą zmienić swoje plany i zdecydują się na studia prawnicze ..
III LO WE WROCŁAWIU
listopad 2016
Początek listopada, za oknem szaro, buro i ponuro...
Klasa maturalna tymczasem ładuje swe akumulatory na wycieczce we Wrocławiu.
Zazdrościmy i życzymy słońca :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1018613638283827.1073741897.368050650006799&type=3
SZKOLNY PROFIL NA FB
listopad 2016
Mamy już 600 polubień na Facebooku :)
Dziękujemy i liczymy na więcej :)

https://www.facebook.com/ZSO-nr-14-w-Zabrzu-368050650006799/
WARSZTATY DLA LICEALISTÓW
listopad 2016
3 listopada nasi licealiści wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej. Uczniowie klasy pierwszej i drugiej wysłuchali prelekcji na temat "Autoprezentacja w sieci - jak Cię widzą, tak Cię klikają".
Uczniowie klasy maturalnej dowiedzieli się jak poradzić sobie ze stresem przedmaturalnym :)
ONI MALUJĄ ALE ICH BOHATEROWIE TAŃCZĄ
październik 2016
Rafał Fieroch zajął I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Natomiast jego młodsza koleżanka z I klasy Gimnazjum - Nikola Korsieko wywalczyła wyróżnienie.
Nasi laureaci nagrody odebrali z rąk Pani Dyrektor OPP 3.
WYSTAWA W CH PLATANI
październik 2016
W zabrzańskim centrum handlowym 'Platan' zorganizowano wystawę z okazji 15. edycji kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.
Wśród licznych plakatów znalazł się również nasz :) ZSO 14 bierze udział w tej kampanii od samego początku :)
DZIEŃ MARCHEWKI
październik 2016
26 października w naszej szkole odbył się Dzień Marchewki :) Ta zorganizowana przez Samorząd Uczniowski impreza miała już swoją czwartą edycję - jak ten czas szybko ucieka! (Dzień Ziemniaka 2013, Dzień Jabłka 2014, Dzień Dyni 2015). W licznych konkurencjach z marchewką w roli głównej wzięli udział uczniowie z zaprzyjaźnionych gimnazjów - Gimnazjum nr 3 z Rudy Śląskiej oraz Gimnazjum nr 16 i Gimnazjum nr 19 z Zabrza.
Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólną zabawę.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w organizację tego wydarzenia :)
Zapraszamy do oglądania zdjęć:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1007453052733219.1073741895.368050650006799&type=3
MY W GAZECIE
październik 2016
A tymczasem w Naszym Zabrzu Samorządowym znajome twarze :) Poznajecie?
ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ - TO JUŻ 15 LAT
październik 2016
Barwnym korowodem z pl. Wolności do budynku Teatru Nowego w Zabrzu rozpoczęło się świętowanie finału jubileuszowej, 15. Kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł". W trakcie uroczystej gali wręczono nagrody i wyróżnienia dla uczniów, w tym laureatki nagrody ogólnopolskiej.
Nasza szkoła została doceniona jako najbardziej zaangażowana w tę kampanię placówka :) - zdobyliśmy w tym rankingu 1 MIEJSCE!
Weronika Krykant
, jako jedna z laureatek tegorocznej edycji, odebrała zasłużoną nagrodę.
PRZYJACIELE KLUBU
październik 2016
23 października młodzież z naszego LO wzięła udział w 5.edycji imprezy 'Bliżej Japonii'. Uczniowie mieli okazję pochwalić się przed publicznością swoimi umiejętnościami pisania w języku japońskim, artystycznego składania papieru (origami) oraz znajomością ceremonii parzenia herbaty.
W BARWACH ITALII
październik 2016
Wszystkich uczniów gimnazjum oraz liceum zainteresowanych Włochami oraz fotografią zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie "W barwach Italii".
Celem Konkursu jest pokazanie różnorodności kulturowej Włoch i promocja nauki języka włoskiego.
Tematyką konkursu są symbole - wszystko to, co kojarzy się z Italią (pejzaże, ludzie, historia, literatura, kuchnia itd.).
Wykonane fotografie muszą być utrzymane w kolorach włoskiej flagi.
Uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie dwa zdjęcia.
Zgłoszenia prac będą przyjmowane do 10 listopada 2016 r.
Szczegóły u p. E. Kraszewskiej

Regulamin
Karta zgłoszenia
UNIJNY EVEREST
październik 2016
Zapraszamy uczniów wszystkich klas Gimnazjum i Liceum do udziału w miejskim konkursie Unijny Everest. Dwie zwycięskie pary wyjadą na 5-cio dniową BEZPŁATNĄ wycieczkę do Brukseli. Konkurs obejmuje 3 etapy w tym część teoretyczną i plastyczną. Szczegółowe informacje u pedagoga.
Termin zgłoszeń do 28 października. Zgłoszenie udziału, zgody rodziców i regulamin do odbioru u pedagoga i w sekretariacie.
Wycieczka do Brukseli czeka :)
PSITULMNIE
październik 2016
Pomagamy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt "Psitulmnie" w Zabrzu. Rozpoczyna się w naszej szkole zbiórka karmy dla psów i kotów, makaronu, ryżu i kaszy, a także środków do pielęgnacji, np. szampon dla psów. Na zimę przydadzą się również do ocieplenia pomieszczeń zwierząt niepotrzebne koce, prześcieradła czy pościel. Wszystko można przynosić do sali 39.
Zachęcamy wszystkich do pomocy:)
XI RAJD JURAJSKI PTTK
październik 2016
W minioną sobotę 15.10.2016 grupa naszych turystycznych zapaleńców uczestniczyła w XI Rajdzie Jurajskim PTTK. Trasa (10km) była bardzo ciekawa i urozmaicona :) Najpierw odwiedziliśmy Pustynię Siedlecką - raj dla amatorów sportów motorowych. Potem udaliśmy się do Jaskini na Dupce, gdzie udało nam się wypatrzeć nietoperza :)
Następnie czekała nas wizyta w kamieniołomie - strome ściany nam niestraszne ;) - niektórym zamarzył się kurs wspinaczkowy i kariera alpinisty ;) Dalej przez Bramę Twardowskiego udaliśmy się w kierunku ruin zamku Ostrężnik. Jeszcze tylko grzybowa lub rosołek na wzmocnienie i można ruszać w drogę powrotną do Zabrza. Tym razem pogoda była bardzo przychylna naszej wędrówce.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.998834646928393.1073741893.368050650006799&type=3
WYDZIAŁ NAUK O ZIEMI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO
październik 2016
W miniony czwartek 13.10.2016 grupa naszych uczniów udała się pociągiem na Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego do Sosnowca. Tam zwiedzali muzeum z bogatą kolekcją minerałów, skał, skamieniałości i meteorytów, poznali dzieje Ziemi oraz historię ewolucji człowieka. Następnie uczestniczyli w wykładach dr A. Boczarowskiego na temat powstania Wszechświata i budowy Układu Słonecznego. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej jakże innej lekcji geografii :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.997927653685759.1073741892.368050650006799&type=3
NOWE ROZDANIE WSAMORZĄDZIE UCZNIOWSKIM
październik 2016
Jak wiecie, w tym tygodniu wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli szansę oddania głosu na swojego reprezentanta w Samorządzie Uczniowskim. Po skrupulatnym podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że na czele Samorządu w tym roku szkolnym staną uczniowie klasy I LO - Patrycja Jankiewicz oraz Maciek Chęciński. Serdecznie Wam gratulujemy oraz życzymy wytrwałości i satysfakcji:)
Jednocześnie dziękujemy dotychczasowej przewodniczącej - Oli Kusz za rok rzetelnej pracy na rzecz szkoły, cierpliwość i niezwykły takt i wyczucie sytuacji ;)
W wyniku głosowania uczniowie dokonali również wyboru opiekuna SU, którym pozostaje pani Aleksandra Dajczak - nauczyciel, który od wielu już lat cieszy się wyjątkową sympatią i zaufaniem wśród uczniów.
BLIŻEJ JAPONII
październik 2016
Uczniowski Klub Sportowy Aikido przy współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 14 z Zabrza oraz Stowarzyszeniem Ratowniczym Nemo organizuje już 5. edycję imprezy Bliżej Japonii.
Odbędzie się ona 23 października, w godz. 11.00-17.30, w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Matejki 6.
W programie wiele atrakcji kulturalnych i sportowych.
Gorąco polecamy i zapraszamy!
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
październik 2016
Co roku 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. To wyjątkowe święto dla wszystkich pracowników oświaty i wychowania. Z tej okazji, w dniu wczorajszym odbyła się wyjątkowa akademia, w trakcie której wybrzmiały (dosłownie!) niebanalne życzenia. Bardzo dziękujemy uczniom z klasy II a gimnazjum oraz uzdolnionym muzykom z I LO za mile spędzone chwile.
Wszystkim pracownikom naszej szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia satysfakcji z wykonywanego zawodu oraz wszelkiej pomyślności :)
PUZZLE STANU WOJENNEGO
październik 2016
Klasa I LO już po warsztatach edukacyjnych pt. "Puzzle stanu wojennego", które odbyły się w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Uczniowie uczestniczyli w prelekcji, warsztatach, spotkaniu ze świadkiem historii oraz zwiedzili wystawę "Stan wojenny w regionie śląsko-dąbrowskim".
W trakcie warsztatów pakowali paczki dla więźniów internowanych, robili konspiracyjne pieczątki oraz przygotowywali plakaty protestacyjne.
KONKURS ORTOGRAFICZNY
październik 2016
Mamy dla was kolejną propozycję konkursu pt.
"W Zabrzu dobrze mi się czyta" :)
Tematyką konkursu są różnorodne przejawy czytelnictwa na tle miasta Zabrze. W konkursie udział mogą brać uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Fotografie konkursowe powinny mieć wymiar od 18 na 24 do A4. Uczestnik może zgłosić maksymalnie 2 prace.
Prace można zgłaszać do 15 listopada 2016 roku. Zainteresowanych konkursem prosimy o kontakt z biblioteką szkolną.
PO RAZ KOLEJNY OJCÓW :)
październik 2016
Tym razem na warsztaty terenowe do Ojcowa wybrali się nasi licealiści. Chociaż pogoda w ten dzień nie rozpieszczała, wszyscy ochoczo zabrali się do badań :) Nie udało nam się wejść do Jaskini Ciemnej, a to za sprawą ... nietoperzy, które zaczęły już hibernować. Czyżby przestraszyły się pierwszych przymrozków?
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naukowego wypadu :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.994650057346852.1073741889.368050650006799&type=3
OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE NASZYCH LICEALISTÓW
październik 2016
11 października grupa dziewcząt i chłopców z naszego liceum reprezentowała naszą szkołę w turnieju tenisa stołowego szkół ponadgimnazjalnych, który odbywał się w ZSO nr 10 w Zabrzu.
Z ogromną radością informujemy, że drużynowo dziewczyny zajęły 3, a chłopcy 6 miejsce. Serdecznie gratulujemy i prosimy o jeszcze :)
CZAR WAKACJI
październik 2016
Masz jedyne w swoim rodzaju zdjęcie z wakacji? Pokaż je innym! Weź udział w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym "Czar wakacji" adresowanym do społeczności szkolnej, uczniów jak i nauczycieli.
Możesz zgłosić do 3 zdjęć w dowolnym formacie, możliwie największym.
Fotografie będą oceniane w trzech kategoriach: postać, pejzaż i detal. Prace złóż w bibliotece szkolnej do 21 października br.
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY
październik 2016
Drodzy uczniowie, w dniach 17 - 21.10.2016 r. odbędzie się
VIII Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem "Bądź autorem swojej kariery". W ramach OTK zachęcamy do udziału w ciekawych konkursach.
Dla uczniów gimnazjum:
- konkurs fotograficzny pt.: "Tu będę jutro.".
Termin realizacji: 12 - 28.10.2016r.
Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych:
- konkurs multimedialny "Moje plany na przyszłość".
Termin realizacji: 12 - 28.10.2016r.
Szczegóły u doradcy zawodowego.
INTEGRACJA KLAS I GIMNAZJUM
październik 2016
Za nami wycieczka integracyjna klas pierwszych gimnazjum :)
Ta wyczekiwana impreza odbyła się 3 października. Uczniowie spędzili dzień w Koszęcinie. Pomimo chłodu i deszczu cały program wycieczki został zrealizowany, a uczniowie byli zadowoleni z atrakcji. Nasi wychowankowie uczestniczyli w zabawie terenowej- poszukiwali pirackiego skarbu, budowali ekologiczne statki pirackie, a następnie rozgrzewali się przy ognisku. Na zakończenie zwiedzaliśmy Pałac w Koszęcinie , który jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.
WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA
wrzesień 2016
Z przyjemnością informujemy, że Nasza szkoła przystąpiła do projektu UNICEF "Wszystkie kolory świata" :)
W ramach akcji uczniowie będą przygotowywać specjalną, charytatywną laleczkę. Lalka nie będzie zwykłą szmacianą lalką - będzie symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z Angoli. Każda laleczka będzie miała swoje imię, kraj, z którego pochodzi oraz hobby.
Szczegóły akcji przekażemy w listopadzie.
Liczymy na Waszą pomoc, wrażliwość oraz chęć czynienia dobra :)
https://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/wszystkiekoloryswiatae28093ivedycja/81
ĆWICZYMY MUSZTRĘ
wrzesień 2016
Uczniowie liceum z grupy 'służba więzienna' mieli dziś okazję przekonać się jak wygląda musztra. Pierwsze podejście już za nimi. Wiadomo, trening czyni mistrza ;)
ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ
wrzesień 2016
Tegoroczna edycja konkursu "Zachowaj Trzeźwy Umysł" rozstrzygnięta!!!
Weronika Krykant jest jedną z laureatek w tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji podejmującej problem profilaktyki uzależnień, organizowanej od 2002 roku przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych z Poznania, której adresatami są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, a także ich rodzice oraz nauczyciele.
Zerknijcie na stronkę:
http://www.trzezwyumysl.pl/20././laureaci-konkursow-ztu-2016
Weroniko, gratulujemy! :)
KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK
wrzesień 2016
Zapraszamy uczniów gimnazjum do wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie Artystycznego Czytania. Uczestnicy konkursu przygotowują około jednej strony tekstu z dowolnie wybranej książki.
Do etapu międzyszkolnego przechodzi 2 uczniów. Eliminacje wewnątrzszkolne odbędą się 13 października (czwartek) w godzinach 12:10-14:00 w bibliotece szkolnej. Zainteresowanych konkursem proszę o kontakt z biblioteką szkolną.
A MOŻE TRANSYLWANIA?
wrzesień 2016
Mamy dla Was ciekawą propozycję wyjazdu zagranicznego :)
Termin: 4.06 - 9.06.2017
W programie między innymi:
1 dzień - wyjazd z Zabrza o godz. 19:00
2 dzień - przyjazd do Alba Iulia
3 dzień - przejazd do Sinaia
4 dzień - Bran (zwiedzanie XIV Białego Zamku- zamku Drakuli)
5 dzień - Targu Mures
6 dzień - powrót do Zabrza w godzinach porannych.
Szczegóły w sekretariacie szkoły. Zapraszamy!
RAJD PTTK
wrzesień 2016
W sobotę 15.10.2016 zapraszamy do udziału w XI Rajdzie Jurajskim. Tym razem do przejścia 10 km :) Odwiedzimy między innymi Pustynię Siedlecką, a meta będzie w Ostrężniku.
Zapraszamy do aktywnego spędzania wolnego czasu :)
WYCIECZNA NA WYDZIAŁ NAUK O ZIEMI
wrzesień 2016
W czwartek 13.10.2016 organizowana jest wycieczka na Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Będziemy uczestniczyli w wykładach dr Andrzeja Boczarowskiego na temat powstania Wszechświata i budowy Układu Słonecznego oraz zwiedzali muzeum wydziału - wystawy dotyczące dziejów życia na ziemi, ewolucji człowieka, skał i minerałów.
Na wyjazd zapraszamy zainteresowanych uczniów zarówno gimnazjum jak i liceum, a w szczególności osoby realizujące rozszerzenie z geografii oraz uczęszczających na zajęcia z przyrody.
NOC NAUKOWCÓW
wrzesień 2016
Jak co roku 8 października na terenie kampusu Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbędzie się Noc Naukowców. Jest to niepowtarzalne święto nauki. Podczas jednego dnia w roku nauka wychodzi do zwykłych ludzi a naukowcy odkrywają przed uczestnikami swoje drugie ja. Każde z zaplanowanych wydarzeń udowadnia, że nauka nie musi być nudna i że każdy, choć na jedną noc, może zostać naukowcem. Zapraszamy do zapoznania się z tegorocznym programem. Wszystkie atrakcje odbędą się w godzinach od 15:00 do 22:00.
W ramach Nocy Naukowców organizowane są również dwa konkursy. Szczegóły na stronie www.nocnaukowcow.com.pl.
SKARBNIKOWE GODY
wrzesień 2016
Skarbnikowe Gody to impreza z bogatą, wieloletnią tradycją, organizowana cyklicznie w ramach obchodów Święta Miasta.
W tym roku Skarbnikowe Gody odbyły się 1 października (sobota). Imprezę zainaugurowała Barwna Parada, która ruszyła z pl. Wolności o godz.11.00.
Oczywiście nasza szkoła również wzięła udział w tym wydarzeniu!
Pogoda w tym roku zdecydowanie dopisała i nasz udział w paradzie możemy zaliczyć do udanych.
SEMINARIUM - SŁUŻBA WIĘZIENNA
wrzesień 2016
W dniu dzisiejszym młodzież z grupy Służba Więzienna uczestniczyła w seminarium edukacyjnym "Tradycja i nowoczesność. Służba więzienna w XXI wieku" w Zamku Piastowskim w Raciborzu. Uczniowie oprócz wykładów nt. ochrony, bezpieczeństwa i resocjalizacji mogli zwiedzić Izbę Tradycji Śląskiej Służby Więziennej oraz zobaczyć pokaz sprawności Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Katowicach.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.985518258260032.1073741888.368050650006799&type=3
DZIEŃ CHŁOPAKA
wrzesień 2016
Panowie, wszystkiego najlepszego! :)
ERIS PROJECT
wrzesień 2016
Miło nam poinformować, że nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w projekcie ERIS E :)
Celem projektu jest zwiększenie zainteresowania uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych naukami matematyczno-przyrodniczymi oraz podjęciem kariery naukowej. W projekcie wezmą udział nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i uczniowie z co najmniej 30 szkół: 5 gimnazjów i 5 szkół ponadgimnazjalnych z każdego kraju partnerskiego: Polski, Rumunii i Francji. Instytucje partnerskie projektu to: Instytut Geofizyki PAN w Warszawie, Uniwersytety w Bukareszcie i Wersalu.
Na lekcjach geografii, fizyki, przyrody i zajęciach dodatkowych wybrane klasy gimnazjalne i licealne będą testować pakiety edukacyjne na temat:
- Lodowców
- Fizyki trzęsień ziemi
- Promieniowania ultrafioletowego
- Pomiarów meteorologicznych w Arktyce
- Pola magnetycznego Ziemi

Uzupełnieniem będą transmisje lekcji online, prowadzone przez naukowców. Natomiast w przyszłym roku szkolnym będziemy testować pakiety w języku angielskim.
Szykuje się prawdziwa naukowa uczta :)
UWAGA ROWERZYŚCI :)
wrzesień 2016
A oto namacalny dowód, że uważnie słuchamy jakie są Wasze potrzeby, i o ile to realne - spełniamy marzenia.
Możecie przyjeżdżać do szkoły na rowerach - parking już jest :)
PRZYGOTOWANIA DO SOBOTNIEJ PARADY
wrzesień 2016
"Roztańczone miasto"- pod takim hasłem przebiegać będzie barwna parada organizowana w najbliższą sobotę w ramach Skarbnikowych Godów. Jesteśmy gotowi ;)
WYKŁADY I POKAZY Z FIZYKI
wrzesień 2016
Uczniowie gimnazjum i liceum z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w wykładach i pokazach z fizyki w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
CZY BYŁBYŚ DOBRYM INŻYNIEREM?
wrzesień 2016
Uczniowie VIII LO po raz pierwszy wzięli udział w konkursie ,,Czy byłbyś dobrym inżynierem'' organizowanym przez Politechnikę Śląską w Gliwicach. Nie stanęliśmy na podium ale nasza drużyna FOTON ZABRZE zajęła 7 miejsce na 20 zgłoszonych drużyn. Licealiści: Gałuszka Aleksandra, Kącka Weronika, Kosczielny Joanna, Kula Karolina i Fieroch Rafał - godnie reprezentowali naszą szkołę i dobrze się bawili, choć przy niektórych konkurencjach można się było spocić.
Zadowoleni z drobnymi upominkami wrócili do Zabrza i obiecują po lepszym przygotowaniu startować w przyszłym roku.
NOC TEATRÓW
wrzesień 2016
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w "Nocy teatru w mieście bez teatru" zorganizowanej w ramach "VII Metropolitalnej Nocy Teatrów 2016". Młodzież miała okazję obejrzeć wiele spektakli, min. "W kółko" - przygotowany przez grupę Teatru "Klakier" z ZSO NR 3 w Rudzie Śl., "Proces" - Grupy Teatralnej MOKLANDIA, "Wiele hałasu o nic" w wykonaniu aktorów: Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, "Kriss" - Lekkiego Teatru Przenośnego, DZIADY, CZYLI DUSZ SCHODZENIE Z AKROPOLIS" Teatru Obecności.
To była prawdziwa uczta dla teatromana!

https://www.youtube.com/watch?v=5VoKliuBhW8
RATUJMY ŻYCIE
wrzesień 2016
Akcja Ratujmy Życie dobiegła końca. W całym Zabrzu zarejestrowało się 371 potencjalnych dawców. Cieszymy się, że nasi Wolontariusze dzięki swojej pracy mogli uczestniczyć w tworzeniu czegoś dobrego.
RAJD PTTK - OLSZTYN
wrzesień 2016
W sobotę 17.09 wyruszyliśmy na pierwszy w tym roku szkolnym rajd PTTK - XXVI Śląska Jesień Turystyczna z metą przy ruinach zamku w Olsztynie koło Częstochowy. Do przejścia mieliśmy 12 km :) Wędrówkę rozpoczęliśmy od Rezerwatu przyrody Zielona Góra. Po drodze można było zaliczyć wspinaczkę na wapienne skałki, wejść do jaskini, odpocząć nad jeziorem, spotkać zaskrońca, pobawić się z kotem ;) ;)
Dobry humor jak zwykle dopisywał, pogoda tym razem również była bardzo łaskawa - dopiero pierwsze krople deszczu powitały nas w Olsztynie. Kolejny wyjazd - już wkrótce :) zapraszamy do udziału.
JAPOŃSKIE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
wrzesień 2016
W naszej bibliotece można wypożyczać książki napisane w języku japońskim. Zachęcamy uczniów uczących się tego języka do skorzystania z oferty. Księgozbiór został podarowany przez japoński chór Puramu Ume Ko-Ras , który gościł w naszej szkole.
SZKOLENIE WOLONTARIUSZY
wrzesień 2016
16 września o godzinie 18.00, kiedy większość z nas myślała już tylko o weekendowym odpoczynku, nasi niezłomni wolontariusze wzięli udział w szkoleniu związanym z akcją RATUJMY ŻYCIE.
Wolontariusze z naszego liceum bardzo liczą na pozyskanie wielu potencjalnych dawców szpiku.)
Zapraszamy w niedzielę 25 września od 9-16 do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 przy ul. Korczoka 98. Akcja prowadzona jest w wielu miejscach w każdej dzielnicy Zabrza, ale najlepsi wolontariusze tylko w naszej szkole na Zaborzu.
DZIEŃ KULTURY JAPOŃSKIEJ
wrzesień 2016
Nasi uczniowie uczący się języka japońskiego 16 września gościli w Domu Kultury w Pawłowie podczas organizowanego tam Dnia Kultury Japońskiej. Przeprowadzili warsztaty parzenia herbaty, kaligrafii i origami.

Nam pozostało zobaczyć zdjęcia :)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1284168471615681.1073742059.549139025118633&type=3
WARSZTATY W OJCOWIE
wrzesień 2016
Dzisiaj grupa gimnazjalistów z klas 2a, 3a, 3b uczestniczyła w warsztatach ekologicznych w Ojcowskim Parku Narodowym. Wyjazd i zajęcia zostały sfinansowane przez Urząd Miasta Zabrze w ramach realizacjiprojektu napisanego przez naszych nauczycieli "Ochrona bioróżnorodności - zadaniowy spacer w Ojcowskim PN". Udział w wycieczce w pierwszej kolejności zaproponowano, jako nagrodę, uczniom, którzy na koniec ubiegłego roku szkolnego uzyskali najwyższe średnie ocen.

Fotorelacja z warsztatów :)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.974275176051007.1073741883.368050650006799&type=3
WYCIECZKA INTEGRACYJNA I LO
wrzesień 2016
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie, potem były podchody i zabawy integracyjne :) Na koniec ognisko :)
Pogoda dopisała, jak widać humory również :)

A oto fotki z wycieczki:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.975329115945613.1073741884.368050650006799&type=3
E-LEARNING W NASZEJ SZKOLE
wrzesień 2016
Nasza szkoła została zakwalifikowana do Ogólnopolskiego Projektu\" Akademia TiK\" z języka włoskiego. Dzięki projektowi uzyskaliśmy dostęp do platformy Lerni. Korzystając z platformy na urządzeniach z dostępem do internetu uczniowie mogą wybrać: fotolekcje, gry interaktywne, filmiki, tematy podzielone na poziomy oraz ćwiczenia komunikacyjne.
Za aktywność na platformie dostają punkty, na podstawie których tworzony jest ranking. Gromadzą także odznaki. Najbardziej aktywni uczniowie już we wrześniu dostaną pierwsze nagrody!
Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o zgłoszenie się do nauczyciela języka włoskiego, pani Edyty Kraszewskiej do 16 września i dostarczenie swojego adresu e-mail, w celu stworzenia grup.
UWAGA MIŁOŚNICY CZYTANIA
wrzesień 2016
Biblioteka szkolna przygotowuje listę książek do kupienia w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Prosimy wszystkich zainteresowanych o podanie propozycji tytułów do dnia 16 września (piątek).
Informację można przekazać przez Librusa lub zostawić w bibliotece :)
XII DZIEŃ NAUKI
wrzesień 2016
9 września w Parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela w Zabrzu odbyła się kolejna edycja Dnia Nauki.
Celem imprezy jest jak najszersza popularyzacja aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń nie tylko z terenu Zabrza, ale z całego regionu.
Od trzech lat nasza szkoła ma możliwość prezentowania zabrzańskiej młodzieży swojej oferty edukacyjnej. I od trzech lat głosami odwiedzających zajmujemy I MIEJSCEza najlepsze stoisko! Tak, w tym roku również!
Oczywiście nie byłoby to możliwe gdyby nie nasi niezawodni, kreatywni uczniowie :)
BARDZO dziękujemy wszystkim licealistom zaangażowanym w przygotowania oraz pracę w dniu dzisiejszym.
Cieszymy się, że możemy na Was liczyć :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.971052159706642.1073741878.368050650006799&type=3

http://www.tvzabrze.eu/ak./aktualnosci/wydarzenia-,1,1,17908
ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU
wrzesień 2016
Nasza szkoła aktywnie przyłączyła się do akcji RATUJMY ŻYCIE.
Tymczasem poszukujemy chętnych do pomocy ;)
Wolontariusze poza dystrybucją ulotek informacyjnych oraz plakatów musieliby zająć się organizacją punktów informacyjnych na temat dawców szpiku oraz metod walki z białaczką.
Wszystkich zainteresowanych (min wiek 16 lat!) prosimy o zgłoszenie się do pani pedagog.
JAPOŃSKIE KLIMATY W NASZEJ SZKOLE
wrzesień 2016
8 września gościliśmy w murach naszej szkoły niecodziennych gości - członków japońskiego chóru - Puramu Ume Ko-Rasu:) Młodzież ucząca się w naszym liceum języka japońskiego miała okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat kultury Kraju Kwitnącej Wiśni oraz sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się językiem japońskim. W czasie spotkania nie zabrakło humoru oraz wspólnych śpiewów. Goście podziwiali jedyny w Zabrzu, wzorowany na oryginalnym - ogród w stylu Zen, który wszyscy codziennie mijamy przed wejściem do szkoły. Spotkanie to z pewnością na długo pozostanie w pamięci zarówno naszych uczniów jak i naszych wspaniałych gości :)
Wieczorem młodzież uczestniczyła w koncercie w Teatrze Nowym w Zabrzu gdzie mogła usłyszeć najbardziej znane, zarówno stare jak i te bardziej współczesne utwory w wykonaniu japońskich chórzystów :)
Zapraszamy do oglądania fotorelacji:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.970617296416795.1073741877.368050650006799&type=3
SZKOLNA WYCIECZKA DO WARSZAWY
wrzesień 2016
Nie byliście nigdy w stolicy? Nie zwiedzaliście Sejmu? Szybko możecie to nadrobić!
Proponujemy Wam dwudniową wycieczkę do Warszawy :)
Termin: 19- 20 października.
W programie między innymi: zwiedzanie Sejmu, spacer po Łazienkach, Starym Mieście, Placu Zamkowym oraz Krakowskim Przedmieściu, zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich, Stadionu Narodowego oraz Pałacu w Wilanowie.
Zapraszamy!
RAJD PTTK - ZAPRASZAMY :)
wrzesień 2016
Wakacje już za nami :(, ale my mamy dla Was znowu propozycję wyjazdu. Zapraszamy na pierwszy w tym roku szkolnym rajd PTTK - w sobotę 17.09.2016. Tym razem udajemy się na Jurę Krakowsko - Częstochowską - meta będzie przy ruinach zamku w Olsztynie.
Liczymy, że nasi nowi uczniowie z klas pierwszych również przyłączą się do turystycznej aktywności w soboty. :)
NIE SIEDŹ W DOMU - RUSZ SIĘ OD KOMPUTERA - ON NA CIEBIE POCZEKA :)
NOWY ROK SZKOLNY ROZPOCZĘTY
wrzesień 2016
Drodzy Uczniowie!
Życzymy Wam aby nadchodzące miesiące były nie tylko czasem wytężonej pracy, ale niosły ze sobą także wiele radości i zadowolenia z rozwoju własnych zainteresowań i uzdolnień. Wierzymy, że każdy dzień spędzony w szkole będzie dniem owocnym, przynoszącym nowe doświadczenia i wiedzę, którą w przyszłości spożytkujecie jak najlepiej.
WSZYSTKO CO DOBRE, MUSI SIĘ SKOŃCZYĆ :(
sierpień 2016
Oj tak, inaczej nie będzie. Tymczasem serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów Gimnazjum nr 17 oraz VIII Liceum Ogólnokształcącego na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, które odbędzie się ... 1 września o godz. 10:00.
Póki co, życzymy aby ten ostatni weekend wakacji skutecznie naładował Wasze baterie :)
WAKACJE CZAS ZACZĄĆ!!!
czerwiec 2016
Drodzy Uczniowie!!!
Przed wami upragnione wakacje. Udajecie się na nie w poczuciu dobrze wypełnionego obowiązku.
Życzymy Wam, aby czas wakacji był okazją do należnego Wam odpoczynku i oderwania się od obowiązków szkolnych. Życzymy również, aby czas wakacyjnej radości, był dla Was czasem wytchnienia i okazją do przeżycia wspaniałych przygód.
Do zobaczenia we wrześniu :)
TO JUŻ JEST KONIEC.
czerwiec 2016
W piątek uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016.
Niektórzy z Was wyjątkowo napracowali się przez te 10 miesięcy i otrzymali świadectwo z wyróżnieniem.
W tym miejscu nasze serdeczne gratulacje płyną do uczniów ujętych na złotych listach:

GIMNAZJUM:

KLASA I A
Dworaczek Kamil
Imiołek Karolina
Krykant Weronika
Plok Aleksandra

KLASA II A
Nikiel Oliwia

KLASA II B
Modrzik Wiktoria

GIMNAZJUM NR 17 UKOŃCZYLI Z WYRÓŻNIENIEM

KLASA III A
Fieroch Rafał
Jankiewicz Patrycja
Koman Natalia
Nowok Tomasz
Rakuła Michalina
Słowińska Aleksandra
Tomal Agata
Woźnica Wiktoria

KLASA III B
Chęciński Maciej
Dynak Wiktoria
Foksowicz Paweł
Guziel Aleksandra
Walaszczyk Rafał

KLASA I LO
Kamińska Patrycja
Kosczielny Piotr
Kosczielny Joanna
Kowalczyk Julia
Kula Karolina
Sobieraj Daria
Ziomko Magdalena

KLASA II LO
Dmoch Anna
Kirschniok Patryk
Mich Monika

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!
Jesteśmy z Was dumni :)
POŻEGNANIE KLAS III GIMNAZJUM
czerwiec 2016
24 czerwca to dzień, który od dawna był już oczekiwany przez uczniów. O godzinie 9:15 odbyła się w szkole uroczysta akademia, na której uczniowie klas trzecich gimnazjum odebrali zasłużone świadectwa ukończenia szkoły :)
Niektórzy uczniowie na dobre pożegnali mury 'siedemnastki', niektórzy tylko do września, kiedy ponownie przywitają z nami rok szkolny - tym razem jako licealiści. Wszystkim uczniom, teraz już absolwentom Gimnazjum nr 17 w Zabrzu pozostawiamy myśl Alfonso Ortiza, którą pożegnała Was Pani Dyrektor:
"Jakiekolwiek wyzwania
postawi przed tobą życie,
pamiętaj, aby zawsze mieć wzrok
utkwiony w sam szczyt góry,
gdyż czyniąc tak, patrzysz na to,
co wielkie. Pamiętaj o tym
i nie pozwól, aby jakiś problem
lub jakaś sprawa -
jakakolwiek wielka by się
wydawała - zniechęciły cię,
ani by twoją uwagę rozpraszało
coś mniejszego od szczytu góry".


https://www.facebook.com/media/set/?set=a.918750304936828.1073741876.368050650006799&type=3
TO JUŻ JUTRO!!!
czerwiec 2016
Zakończenie roku szkolnego:
klasy III gimnazjum - godzina 9:15
pozostałe klasy - godzina 10:30
i.... WAKACJE! :)
I FESTIWAL MŁODYCH TALENTÓW - WYNIKI
czerwiec 2016
Właśnie dobiegł końca I Festiwal Młodych Talentów w naszej szkole. Okazało się, że wielu z Was ma talent i dopiero teraz mogliśmy je zobaczyć, poznać. Są wśród Was talenty wokalne, plastyczne, a nawet charakteryzatorskie :) Nadal nie możemy wyjść z podziwu.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału za rok :)
SPOTKANIE Z AUTORKĄ
czerwiec 2016
Nasze licealistki na spotkaniu z Hanną Boratyńską, aktorką Teatru Nowego w Zabrzu. Niezapomniane chwile spędzone w miłej i sympatycznej atmosferze :)
Oj, gdyby tak zarazić się miłym usposobieniem, żądzą poznawania świata i oddaniem się pasji zawodowej.
Więcej na www.opp4.zabrze.pl "O teatrze i marzeniach z Hanną Boratyńską".
BYLIŚMY W CENTRUM BADAWCZO - ROZWOJOWYM W BYTOMIU
czerwiec 2016
20 czerwca grupa uczniów z klasy III a i III b zwiedziła Centrum Badawczo - Rozwojowe Polsko - Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Bytomiu. W Laboratorium HML Analizy Ruchu Człowieka poznaliśmy możliwości Edytora Danych Ruchu.
Następnie zwiedziliśmy Laboratorium HDMI Dynamiki i Wielomodalnej Interakcji, gdzie dowiedzieliśmy się jak trafniej stawiać diagnozy w ortopedii, wykrywać i leczyć nieprawidłowości neurologiczno- motoryczne oraz wspomagają proces rehabilitacji.
Mogliśmy też pograć w gry komputerowe z wykorzystaniem ruchomej platformy :)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.915186525293206.1073741875.368050650006799&type=3
GIMNAZJALIŚCI W WIŚLE
czerwiec 2016
W czwartek 16.06 na jednodniowy wypad do Wisły udała się klasa 1a i część 3a. Pogoda jak marzenie, widoki cudne :)
I JESZCZE JEDEN SUKCES W TYM ROKU SZKOLNYM
czerwiec 2016
Miło nam poinformować, że zwyciężczynią I Edycji Konkursu Języka Włoskiego "Italia ti amo!" została uczennica klasy I a Eliza Matwiejszyn.
Eliza w oryginalny sposób wykonała folder promujący naukę językawłoskiego wraz z krótkim opisem ciekawych miejsc w Italii oraz hasłem "Benvenuti!".
Dziękujemy Wydawnictwu Nowela za cenne nagrody :)
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału za rok.
SUKCES GIMNAZJALISTEK NA KONIEC ROKU SZKOLNEGO
czerwiec 2016
Wczoraj nasze gimnazjalistki brały udział w uroczystym wręczeniu nagród w konkursie "Matematyka Nitką Szyta".
Miło nam poinformować, że Oliwia Majnusz zdobyła I miejsce, Natalia Ustianowska II miejsce, natomiast Martyna Wochnik- wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy!
Jesteśmy z Was dumni :)
WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO
czerwiec 2016
16 czerwca od godziny 10.00 będą znane wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego.
Wyniki można sprawdzać logując się w serwisie dla uczniów na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.
Trzymamy kciuki by rezultat Waszych kwietniowych zmagań był dla Was satysfakcjonujący :)
KOLEJNA WYCIECZKA :)
czerwiec 2016
Tym razem relaksuje się klasa I LO. Miejsce docelowe Ustroń.
Życzymy udanego wypoczynku :)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.913007115511147.1073741874.368050650006799&type=3
WYCIECZKA II LO
czerwiec 2016
A tak oto wypoczywała II LO :) Klasa pojechała na 3 dniową wycieczkę do Stryszawy (Beskid Żywiecki) Zazdrościmy... :(
Możemy chociaż pooglądać zdjęcia ;)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.911446972333828.1073741873.368050650006799&type=3
ALE MIŁE ZASKOCZENIE
czerwiec 2016
Uczestnicy "Śląskiego Festiwalu z Martwą Naturą" przekonali się, że warto rozwijać swoje pasje. Prace uczennic naszej szkoły docenili jurorzy, nagradzając je w kategoriach:
szkoły ponadgimnzazjalne:
Anna Jankowska (I LO) - I miejsce
Wiktoria Siegert (I LO) - wyróżnienie

gimnazja:
Weronika Krykant (kl. I a) - wyróżnienie
Gratulujemy :)
Wernisaż był ucztą nie tylko plastyków, ale również fanów teatru. Goście mieli okazję zobaczyć spektakl pt. "Żółta willa" w reżyserii Niny Wolskiej-Pruszowskiej. Warto podkreślić, ze trzon grupy Rampa, działającej przy OPP4 CET w Zabrzu tworzą nasi uczniowie: Jakub Bonk (kl. II b), Wiktoria Horba, Eliza Matwiejszyn i Zuzanna Trocha (uczennice kl. I a).
Artystom życzymy dalszych sukcesów :)
JAPOŃSKIE KLIMATY W WARSZAWIE
czerwiec 2016
3 czerwca reprezentacja uczniów z I i II LO wybrała się do stolicy. Cel wycieczki - wizyta w Ambasadzie Japonii.
A jutro prawdziwa uczta dla koneserów Matsuri, czyli Piknik
z Kulturą Japońską. W programie m.in. koncerty, pokazy sztuk walki, warsztaty... Zapowiada się niecodzienna sobota.
WSPOMNIENIA Z PRAGI
czerwiec 2016
Jak wszystko w życiu, co dobre - szybko się kończy. Wycieczki też. Późnym wieczorem nasi uczniowie powrócili z trzydniowej wycieczki do Pragi :)

Zapraszamy do oglądania :)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.904623759682816.1073741870.368050650006799&type=3
SŁUŻBA WIĘZIENNA - NOWOŚĆ !!!
maj 2016
Wszystkich kandydatów chcących kontynuować naukę w VIII Liceum Ogólnokształcącym zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2016/2017.
Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce Rekrutacja
ŻYCZENIA DLA MAŁYCH I DUŻYCH DZIECI
maj 2016
"Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy:
cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym
i domagać się - ze wszystkich sił - tego, czego pragnie".


Paulo Coelho
19. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL RYSOWANIA
maj 2016
... a my jesteśmy współorganizatorami :)
źródło: um.zabrze.pl

3 czerwca w hali MOSiR w Zabrzu (ul. J. Matejki 6) odbędzie się 19. Międzynarodowy Festiwal Rysowania - Zabrze 2016. Organizatorem Festiwalu jest Zespół Szkół nr 18 w Zabrzu, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka - Szulik.
Współorganizatorami i partnerami 19. Międzynarodowego Festiwalu Rysowania są m.in.: Urząd Miejski w Zabrzu, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji S.A. w Zabrzu, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Zabrzu, Liceum Plastyczne w Zabrzu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Festiwal ma na celu m.in. popularyzację sztuk plastycznych, rozwój osobowości artystycznej dzieci i młodzieży, inspirowanie młodych twórców do doskonalenia umiejętności rysunkowych, a także inicjowanie spotkań międzykulturowych artystycznie utalentowanych młodych ludzi.
LICEALIŚCI W PARKU ROZRYWKI ENERGYLANDIA
maj 2016
25 maja licealiści wybrali się do Parku Rozrywki Energylandia. Przypominamy, że wyjazd ten był możliwy dzięki głosom zebranym w ramach konkursu ogłoszonego przez bus4us :)
Propozycja II LO zebrała najwięcej głosów i dlatego autokar całkowicie za FREE był do dyspozycji uczniów ;)
A ponieważ II LO ma dobre serduszka, to jeszcze uczniowie z I LO mieli okazję się załapać :)

Link
KIERUNEK PRAGA
maj 2016
Właśnie rozpoczęła się trzydniowa szkolna wycieczka do Pragi. Jeszcze dzisiaj uczniowie zwiedzą Nowe i Stare Miasto, gdzie zobaczą między innymi Trakt Królewski, Teatr Stanowy, Karolinum, Rynek Starego Miasta, Ratusz oraz Zegar Orloj.
Życzymy Wam udanej pogody i niezapomnianych wrażeń :)
WOLONTARIAT
maj 2016
Kiedy wracasz po szkole do domu i włączasz komputer ONI nadal pracują :)
WOLONTARIUSZE z naszego gimnazjum aktywnie spędzają czas po lekcjach. Dobrowolnie i bezpłatnie opiekują się młodszymi dziećmi z Przedszkola nr 16 w Zabrzu.
Z zaangażowaniem organizują im interesujące zajęcia, które rozwijają zainteresowania przedszkolaków :)
SEZON WYCIECZKOWY UWAŻAMY ZA ROZPOCZĘTY
maj 2016
Uczniowie z klasy III b gimnazjum wrócili z trzydniowej wycieczki do Wisły.
Jak było? Suuupeeeer! Zresztą przekonajcie się sami oglądając zdjęcia :)

Link
WYSTAWA W PLATANIE
maj 2016
Od poniedziałku 16 maja, nasza szkoła prezentuje swoją ofertę edukacyjną w centrum handlowym Platan w Zabrzu.
Przy okazji zakupów szersza publiczność ma również okazję podziwiać prace uczniów nadesłane na organizowany przez nas konkurs - IV edycję Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego "MANGA W KIMONIE".
Serdecznie zapraszamy!

https://www.facebook.com/368050650006799/photos/pcb.896525950492597/896525887159270/?type=3&theater
I Festiwal Młodych Talentów
maj 2016
Drodzy uczniowie, wiemy, że wielu z Was posiada jakiś talent. Potraficie zrobić coś niecodziennego, ale bardzo często ukrywacie się z tym, a szkoda, bo talent czyni z Was Kogoś Wyjątkowego.
Teraz macie szansę, aby pochwalić się swoimi niezwykłymi umiejętnościami. Rozpoczynamy I Festiwal Młodych Talentów, który potrwa od 23 maja do 12 czerwca. W tym czasie możecie nakręcić krótki film (max 5 min.) przedstawiający wasz talent wokalny, filmowy, sportowy, artystyczny, itd.
Pokażcie, że potraficie "zarazić" innych swoją pasją :)
Filmy należy zgłaszać u p. M. Gawłowskiej.
O NAS NA STRONIE URZĘDU MIASTA ZABRZE
maj 2016
Pod koniec kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu odbył się Dzień Japoński.
Imprezę poprowadzili uczniowie z VIII LO wchodzącego w skład ZSO nr 14, którzy jako jedyni w Polsce mają możliwość uczenia się w szkole języka japońskiego będącego ich drugim językiem obowiązkowym.
Patronat nad imprezą objęła Ambasada Japonii w Polsce i prezydent Zabrza Małgorzata Mańka - Szulik.

Zapraszamy do czytania :)
http://www.um.zabrze.pl/mieszkancy/aktualnosci/dzien-japonski-w-zespole-szkol-ogolnoksztalcacych-nr-14
SOBOTNI RAJD NA STOŻEK
maj 2016
Nasza grupa zapaleńców wędrowania w sobotę ruszyła na Stożek w Beskidzie Śląskim. Tym razem pogoda w górach nie rozpieszczała - deszcz, mgła :(
ale nam to nie przeszkadzało - dobry humor dopisywał, a na szczycie w schronisku można się było rozgrzać gorącą herbatą z cytryną. W drodze powrotnej nieśmiało zaczęło wychodzić słonko. A nas jeszcze czekało spotkanie z salamandrą i podziwianie entuzjastów downhillu.
Później pyszna ogórkowa w dolnej stacji kolejki na Stożek i można było ruszać w drogę powrotną do Zabrza
O NAS W TV ZABRZE
maj 2016
W wydarzeniach z dnia 10 maja jest mowa o naszej szkole, a w szczególności o naszej ofercie edukacyjnej na nowy rok szkolny.
A wszystko to w związku z II miejscem, jakie zdobyło nasze stoisko w tegorocznych Szkolnych Prezentacjach :)
Nasza Pani Dyrektor, nasze stoisko oraz nasi licealiści w tle od 7 minuty 30 sek.

Zapraszamy do oglądania :)
http://www.tvzabrze.eu/aktualnosci/aktualnosci/wydarzenia-,1,1,17188
KONKURS NA FOLDER REKLAMUJĄCY WŁOCHY I PROMUJĄCY NAUKĘ JĘZYKA WŁOSKIEGO ITALIA- TI AMO!
maj 2016
Zachęcamy Was do wzięcia udziału w kolejnym konkursie, który ma na celu popularyzację j. włoskiego oraz rozwijanie zdolności artystycznych i kreatywności młodzieży.
Adresaci: dzieci i młodzież w wieku 10 - 18 lat.
Dodatkowych informacji o konkursie udziela p. Edyta Kraszewska.
ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2016
maj 2016
Wzorem ubiegłych lat, nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu Zachowaj Trzeźwy Umysł. W związku z tym, zachęcamy gimnazjalistów do wzięcia udziału w konkursie plastyczno - literackim.
Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej lub literackiej obrazującej, czym może być dobra opieka. Czym jest dobra opieka?
Co to znaczy "dobrze się kimś opiekować"? Może masz na ten temat swoje przemyślenia? Może obserwujesz przykład dobrej opieki w swoim otoczeniu?
Jeśli chcesz podzielić się swoją opinią, weź udział w konkursie!
Szczegóły u pedagoga szkolnego.
POWODZENIA NA MATURZE!
maj 2016
DROGIE MATURZYSTKI - TRZYMAMY
ZA WAS KCIUKI!
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
maj 2016
Wniosek naszej szkoły został pozytywne rozpatrzony w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. :)
W ramach programu szkolna biblioteka otrzyma 5 tysięcy złotych na zakup nowych książek. W związku z tworzoną listą prosimy społeczność szkoły (uczniów, nauczycieli, rodziców) o zaproponowanie tytułów do zakupienia.
Informację można wysyłać przez Librusa do Pani Piekarczyk lub zostawić w bibliotece :)
KONIEC ROKU SZKOLNEGO DLA KLASY III LO
kwiecień 2016
W piątek, 29 kwietnia pożegnaliśmy dziewczyny z III LO. Przed nimi kilka dni wolnego i egzaminy maturalne. Powodzenia!
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.885088458303013.1073741867.368050650006799&type=3
SUKCES NASZEJ LICEALISTKI
kwiecień 2016
Z ogromną przyjemnością informujemy, że Karolina Kula, uczennica klasy I LO zajęła I miejsce w konkursie literackim "Pozytywna Energia". Zadaniem Karoliny było napisanie opowiadania zawierającego refleksję nt. działań społecznych podejmowanych w trosce o przyrodę i innych ludzi.
Przedmiotem opowiadania była aktywność konkretnych osób, których dobra energia pozwala lepiej i piękniej żyć, osób które swoją postawą, przykładem zarażają innych.
Konkurs ten został zorganizowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w ramach obchodów XIII TYGODNIA ZIEMI.
Serdecznie gratulujemy sukcesu :)
TARGI EDUKACJI
kwiecień 2016
29 kwietnia uczniowie klasy I LO: Iza Winiarska, Magda Ziomko oraz Wiktor Sadowski prezentowali ofertę edukacyjna VIII LO uczniom Gimnazjum nr 21 im. Noblistów Polskich w Zabrzu.
Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie w działania promocyjne naszej szkoły :)
DZIEŃ OTWARTY
kwiecień 2016
28 kwietnia odbył się Dzień otwarty ZSO nr 14. Gościliśmy dzisiaj licznych uczniów z wielu szkół podstawowych i gimnazjów.
Serdecznie dziękujemy za wizytę :)
Liczymy na to, że kiedy zobaczymy się następnym razem, część naszych miłych gości będzie już naszymi uczniami :)
Serdecznie zapraszamy.
Zobacz co się u nas działo:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.883312671813925.1073741866.368050650006799&type=3
DZIĘKUJEMY!
kwiecień 2016
Koordynatorzy konkursów odbywających się w ramach dzisiejszego Dnia Japońskiego serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego wydarzenia.
Szczególne 'ARIGATO' kierujemy do bezpośrednio zaangażowanych uczniów: Karoliny Kuli, Weroniki Kąckiej, Oli Gałuszki, Patryka Kirschnioka, Moniki Mich, Kamili Matlewskiej oraz Emilii Sokołowskiej.
Dziękujemy również dziewczynom Adriannie Widuch i Zuzannie Waludzie z Tychów za mistrzowski pokaz szermierki japońskiej :) a Julii Kowalczyk oraz Wiktorowi Sadowskiemu za zadbanie o to, by nam się goście nie pogubili :)
LAUREACI II EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU 'SPOTKANIE Z SAKURĄ - CO TY WIESZ O JAPONII'
kwiecień 2016
A oto lista laureatów:
I miejsce - JULIA PODOBIŃSKA z Zespołu Szkół Ogólnokształcących - Gimnazjum nr 1 Zabrze
II miejsce - MICHALINA GAŁUSZKA z Gimnazjum nr 2 Bytom
III miejsce - MAGDALENA SKRABA z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Szafranka Bytom
IV miejsce DAMIAN KOWALCZYK z Zespołu Szkół Ogólnokształcących -Gimnazjum nr 1 Zabrze
V miejsce - JULIA PARKOLAP z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 13 Gliwice
VI miejsce - MARCIN WILK z ZSP Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II Paniówki
Serdecznie gratulujemy!

Sponsorami nagród byli:
Międzynarodowa Szkoła Podstawowa Z ZABRZA
Restauracja SUSHI ARIGATO Z GLIWIC
Restauracja JAPAN SUN Z BYTOMIA
Restauracja SUSHI ITACHI Z RUDY ŚLĄSKIEJ
Wydawnictwo EGIS
Wszystkim darczyńcom SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
MANGOWE WARSZTATY RYSOWNICZE
kwiecień 2016
W ramach dzisiejszego Dnia Japońskiego uczestnicy IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego 'MANGA W KIMONIE' mieli okazję wziąć udział w "Mangowych warsztatach rysowniczych" prowadzonych przez profesjonalne rysowniczki ze Śląskiego Klubu Fantastyki z Katowic, Panią Beatę Świerczyńską i Katarzynę Siewierską. Uczestnicy m.in. ćwiczyli rysowanie postaci dziecka, dłoni, sylwetki. Pan Leszek Lukasek, przedstawiciel Sekcji 9' "Mangi i anime" prezentował przykładowe strony internetowe, na których mogą się wzorować osoby zainteresowane rysowaniem japońskich komiksów. Zwracał uwagę na to, jakie błędy najczęściej popełniają rysownicy mangi :)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.882867998525059.1073741865.368050650006799&type=3
DZIEŃ JAPOŃSKI
kwiecień 2016
27 kwietnia nasza szkoła była organizatorem niecodziennego wydarzenia - Dnia Japońskiego. Z tej okazji gościliśmy u siebie licznych gości, uczniów oraz nauczycieli z wielu śląskich miast, między innymi z Katowic, Gliwic, Rudy Śląskiej, Bytomia, Świętochłowic, Paniówek, czy Rudzińca.
W ramach Dnia Japońskiego odbyło się podsumowanie IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego 'MANGA W KIMONIE' oraz zmagania konkursowe 'SPOTKANIE Z SAKURĄ - CO TY WIESZ O JAPONII".
Naszymi honorowymi gośćmi byli: Marian Czochara - Przewodniczący Rady Miejskiej w Zabrzu, Ewa Wolnica - zastępca naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Zabrzu, Marek Torbus - kierownik Działu Organizacyjnego Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Zabrzu.
Zapraszamy do oglądania fotorelacji:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.882861728525686.1073741864.368050650006799&type=3
MŁODZI NA RYNKU PRACY
kwiecień 2016
25 kwietnia gościliśmy Panią Magdalenę Chwał http://chwalsuccessbuilding.pl/ ,która w ramach lekcji Przedsiębiorczości poprowadziła warsztaty dla uczniów z klasy I i III LO.
Temat dotyczył aktualnej sytuacji na rynku pracy, możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego oraz znalezienia zatrudnienia przez osoby kończące naukę w szkołach ponadgimnazjalnych.
Serdecznie dziękujemy :)
KONKURS NA KAŻDY DZIEŃ
kwiecień 2016
Rozpoczynamy konkurs na każdy dzień :)
Od 24 kwietnia aż do ostatniego tygodnia roku szkolnego każdy uczeń będzie mógł spróbować swoich sił w rozwiązywaniu zagadek logiczno - językowych. Zagadki są publikowane na tablicy przed salą nr 37.
Życzymy powodzenia :)
XIX ŚLĄSKA WIOSNA TURYSTYCZNA
kwiecień 2016
23 kwietnia miłośnicy wędrowania z naszej szkoły uczestniczyli w XIX Śląskiej Wiośnie Turystycznej. Trasa rajdu wiodła z Ujazdu przez Zimną Wódkę do Olszowej. Pogoda wyraźnie nam sprzyjała, dobry humor nie opuszczał, a widoki po drodze piękne :)
Zresztą możecie zobaczcie sami
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.880517385426787.1073741863.368050650006799&type=3
Kolejny rajd 14.05 - tym razem góry - wchodzimy na Stożek. Zapraszamy:)
DZIEŃ KARIERY I ABSOLWENTA
kwiecień 2016
22 kwietnia uczennice z klasy I LO: Karolina Kula oraz Ania Jankowska reprezentowały nasze liceum w czasie Dnia Kariery i Absolwenta, który został zorganizowany w Gimnazjum nr 20 w Zabrzu - Biskupicach.
Bardzo dziękujemy uczennicom za poświęcony czas i zaangażowanie w działania promocyjne naszej szkoły :)
TARGI PRACY
kwiecień 2016
Już dziś (22.04) w naszej szkole odbędą się Targi Pracy.
Jeśli chcesz pracować w wakacje, to już najwyższy czas, aby porozmawiać o tym z pośrednikiem pracy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertami pracy.
Dodatkowo uczniowie klasy I i II LO na 4 godzinie lekcyjnej wezmą udział w spotkaniu na temat "Jak bezpiecznie wyjechać i pracować za granicą"
II MIEJSCE W RANKINGU PTTK
kwiecień 2016
Miło nam poinformować, że na stronie PTTK ukazał się wykaz współzawodnictwa zabrzańskich szkół w imprezach turystycznych w 2015 roku. Uzyskaliśmy II miejsce!
Tutaj szczególne podziękowania należą się klasie 2 a gimnazjum, która zawsze najliczniej reprezentuje nas podczas sobotnich rajdów :)
KONKURS WIEDZY O WŁOSZECH
kwiecień 2016
21 kwietnia w IV LO im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach odbył się Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Włoszech. Nasze liceum reprezentowały Julia Kowalczyk i Karolina Krawiec.
Po poczęstunku we włoskim stylu nadszedł czas na test wiedzy, po którym wysłuchaliśmy wykładu o dwunastu ciekawostkach prosto z Włoch. Kolejnym etapem była część ustna.
Na koniec wszystkim uczestnikom, a także ich nauczycielom wręczono dyplomy i nagrody. Congratulazioni!
KMO
kwiecień 2016
Kolejne spotkanie naszego szkolnego Klubu Młodego Odkrywcy obfitowało w nowe wyzwania. Tym razem Odkrywcy sprawdzali jaką wysoką wieżę można zbudować z rurek do napojów, tak aby zamieszczone na jej szczycie surowe jajko nie spadło. Udało im się również przejść przez kartkę A4. Jak to zrobili? Podpowiedź na zdjęciu :)
FESTIWAL MARTWEJ NATURY
kwiecień 2016
Z wiosną kojarzy nam się wiele miłych doznań. To czas cieplejszego wietrzyku, upragnionego słoneczka i rozkwitających drzew. Są też tacy, którzy wyczekują jej by spotkać się na corocznym "Festiwalu z martwą naturą". Naszym licealistom i gimnazjalistom dopisała pogoda, dobre samopoczucie i chęć do rysowania i malowania. Na wyniki konkursu musimy poczekać. Trzymamy kciuki.
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
kwiecień 2016
Wczoraj (13 kwietnia br.) w Zabrzu odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - święta uchwalonego przez Sejm RP w 2007 roku dla uczczenia pamięci polskich jeńców, którzy zostali rozstrzelani przez funkcjonariuszy NKWD w 1940 roku.
Obchody rozpoczęły się w Multikinie, gdzie podsumowano I Miejski Konkurs Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej, wręczono nagrody laureatom. Uczniowie wzięli, także udział w projekcji filmu Andrzeja Wajdy "Katyń".
Następnie uczniowie wspólnie z zebranymi pod zabrzańskim Multikinem mieszkańcami Zabrza przemaszerowali do Parku Poległych Bohaterów, gdzie na wszystkich zebranych czekał przygotowany montaż słowno - muzyczny.
Oczywiście w obchodach nie zabrakło reprezentacji naszej szkoły.
FINALISTKI KONKURSU
kwiecień 2016
Miło nam poinformować, że nasze uczennice Michalina Rakuła i Wiktoria Woźnica zajęły II miejsce w konkursie "Niemieckojęzyczny/Anglojęzyczny Człowiek Nauki i Techniki".
GRATULUJEMY! :)
TARGI TURYSTYKI PRZEMYSŁOWEJ
kwiecień 2016
W kwietniu uczestniczyliśmy w Międzynarodowych Targach Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. Dla odwiedzających zorganizowane były liczne konkursy i atrakcje, degustacje regionalnych specjałów, występy muzyczne, warsztaty rzemieślnicze oraz warsztaty edukacyjne.
ŻONKILE
kwiecień 2016
19 kwietnia na ternie naszej szkoły odbyła się akcja społeczno - edukacyjna "Żonkile" zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz kuratorów oświaty. Uczniowie kl. I LO jako wolontariusze wręczyli uczniom i pracownikom szkoły żółte żonkile. Następnie o godz. 12.30 uczniowie liceum obejrzeli premierowy film poświęcony temu aktowi desperacji pt. Nie było żadnej nadziei.
Akcja ta została zorganizowana z okazji 73. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Są symbolem pamięci o walczących wtedy ludziach i są związane z osobą Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania składał te kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.878443188967540.1073741861.368050650006799&type=3
KOLEJNY SUKCES GIMNAZJALISTÓW
kwiecień 2016
W dniu dzisiejszym drużyna z klasy III a w składzie: Michalina Rakuła, Kewin Bodnia, Rafał Fieroch oraz Tomek Nowok, reprezentowała nasze gimnazjum w Miejskim Konkursie Wiedzy Matematyczno- Przyrodniczej 'BLIŻEJ NAUKI', zorganizowanym przez ZSO nr 11 w Zabrzu.
Nasza drużyna, po bardzo wyrównanej walce zdobyła ostatecznie II miejsce! :) Serdecznie gratulujemy!
MAGNOLIE W SZKOLNYM OGRODZIE
kwiecień 2016
W naszym ogrodzie już kwitną magnolie :) Cieszą oko, bez dwóch zdań :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.879335878878271.1073741862.368050650006799&type=3
ŻÓŁTA WILLA
kwiecień 2016
8 kwietnia odbył się spektakl teatralny wyreżyserowany przez panią Ninę Wolską z OPP 4 Centrum Edukacji Twórczej pt. "Żółta Willa".
Swoje talenty aktorskie pokazali uczniowie : Wiktoria Horba, Eliza Matwiejszyn, Zuzia Trocha (Ia gim), Jakub Bonk (IIb gim), Julia Krawczyk i Maja.
Cieszymy się, że nasi uczniowie rozwijają swoje pasje pod okiem fachowca :)
MARATON ROZWIĄZYWANIA TESTÓW
kwiecień 2016
W miłej atmosferze, przy herbatce i słodkościach, w piątkowe popołudnie rozwiązujemy zadania egzaminacyjne z przedmiotów przyrodniczych :)
LAUREACI IV EDYCJI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "MANGA W KIMONIE"
kwiecień 2016
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom oraz nie mniej serdecznie dziękujemy za udział w tegorocznej edycji konkursu.
Do zobaczenia za rok! :)
Tymczasem informujemy, że uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 27 kwietnia o godz.10:00 w ramach organizowanego w tym czasie DNIA JAPOŃSKIEGO. Zapraszamy!https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=871371926341333&id=368050650006799
MAMY DRUGIE MIEJSCE!
kwiecień 2016
Z ogromną radością i dumą informujemy, że nasze stoisko, które przygotowaliśmy na wczorajsze XVIII Szkolne Prezentacje zdobyło uznanie wśród innych wystawców i ostatecznie zdobyło...
DRUGIE MIEJSCE!!! :)
XVIII SZKOLNE PREZENTACJE 2016
kwiecień 2016
Dzisiaj w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu, odbyły się Zabrzańskie Targi Edukacyjne - XVIII "Szkolne Prezentacje'2016". Impreza ta jest szansą dla wszystkich tych, którzy stoją przed wyborem nowej szkoły i chcą poznać specyfikę poszczególnych placówek, a także wymagania, jakie spełniać muszą kandydaci.
Oczywiście, jak co roku - nie mogło nas tam zabraknąć. A jak zaprezentowało się nasze liceum, możecie ocenić sami oglądając zdjęcia :)
Bardzo dziękujemy uczennicom i uczniom za zaangażowanie w organizację dzisiejszego dnia :)

Zdjęcia
MARATON ROZWIĄZYWANIA ZADAŃ
kwiecień 2016
Zapraszamy serdecznie uczniów klas trzecich gimnazjum na maraton rozwiązywania zadań egzaminacyjnych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, który odbędzie się w piątek 8 kwietnia 2016 roku w godz. 16:00 - 19:00 w salach budynku C (I piętro).
Kto podejmie wyzwanie? :)
MATEMATYCZNE POTYCZKI
kwiecień 2016
W dniu dzisiejszym, czyli 5 kwietnia trójka naszym gimnazjalistów z klasy III a reprezentowała naszą szkołę w IV Miejskim Konkursie: "Zastosowanie matematyki w fizyce i chemii".
SIERPIŃSKI CARPET PROJECT
kwiecień 2016
2 kwietnia reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w finale międzynarodowego projektu Sierpiński Carpet Project. Młodzież wysłuchała wykładu na temat fraktali oraz odebrała pamiątkowy dyplom.
PRIMA APRILIS
kwiecień 2016
1 kwietnia doszło do niespodziewanej zamiany uczniów..... wyjątkowo młodzi ludzie zawieruszyli się w naszej szkole..... czyżby to jakiś Prima Aprilisowy żarcik? ;)
WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
marzec 2016
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych, pragniemy Wam życzyć dobrego zdrowia, życiowej pomyślności, wielu przyjaciół, bogatego zająca, miłości, pysznego mazurka, smacznego jajka, wyśmienitej babki, ciepłej i słonecznej pogody, a także dużo czasu wolnego i relaksu. Wesołego Alleluja!
OCENA PRAC W IV MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE "MANGA W KIMONIE"
marzec 2016
W dniu dzisiejszym profesjonalni rysownicy mang dokonali oceny prac konkursowych. Przedstawicielami jury był Śląski Klub Fantastyki "Sekcja 9" mangi i anime z Katowic. Trzyosobowa komisja oceniła prace pod względem oryginalności oraz techniki wykonania. Długo trwała dyskusja nad wybranymi pracami. Ostatecznie wyłoniono laureatów IV edycji konkursu, przyznano również wyróżnienia.
III GIM NA LODOWISKU
marzec 2016
Na pożegnanie sezonu zimowego klasy III gimnazjum wybrały się dziś na lodowisko "Tafla" do Gliwic.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.853791231432736.1073741856.368050650006799&type=3
LICEALISTKI W MEDYCZNEJ SZKOLE POLICEALNEJ
marzec 2016
Nasze licealistki zwiedzały dzisiaj Medyczną Szkołę Policealną w Zabrzu. Przyglądały się jak wygląda kształcenie w zawodach: technik elektroradiolog, technik masażysta, technik dentystyczny oraz terapeuta zajęciowy. Z bliska mogły zobaczyć profesjonalny sprzęt i poznać szczegółowe zasady rekrutacji. Na koniec odbył się pokaz masażu.
WIOSNA W SZKOLNYM OGRODZIE BOTANICZNYM
marzec 2016
A tymczasem w naszym szkolnym ogrodzie botanicznym :)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.853791231432736.1073741856.368050650006799&type=3
"CZAR WAKACJI" 2015 - WYSTAWA POKONKURSOWA.
marzec 2016
W bibliotece można podziwiać wystawę prac zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu "Czar wakacji".
Wśród nich znajduje się zdjęcie zatytułowane "Pogaduchy na pomoście", za które Dominika Binienda z kl II a otrzymała wyróżnienie.
Sprawdźcie, co jeszcze zostało uwiecznione w obiektywie.
Dominice gratulujemy sukcesu!
SREBRO JEST NASZE!!!
marzec 2016
Gratulacje chłopcy! Dziękujemy!
NO I MAMY SUKCES
marzec 2016
Z ogromną radością informujemy, że grupa naszych gimnazjalistów (Würstchen) w składzie: Maciej Chęciński oraz Magdalena Dworaczek, Aleksandra Guziel, Patrycja Jankiewicz, Natalia Koman, Wiktoria Nowak, Agata Tomal, Aleksandra Słowińska zajęła II miejsce w XXIV Wojewódzkim KONKURSIE PIOSENKI NIEMIECKIEJ wykonując utwór "Steig wie ein Phoenix" - Conchity Wurst (zwyciężczyni Eurowizji 2014). Występ naszej grupy został wyróżniony spośród 62 innych.
Serdecznie gratulujemy!:)
MANGA W KIMONIE
marzec 2016
Rozpoczęła się wstępna selekcja prac konkursowych nadesłanych do Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego "Mój świat mangi".
W tegorocznej IV edycji bierze udział aż 170 rysunków przedstawiających mangi w tradycyjnych strojach japońskich.
Możemy zdradzić, że tym razem poziom jest bardzo wysoki. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia :)
ŚWIĘTO LICZBY "PI" NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM
marzec 2016
14 marca dniem pełnym naukowych wrażeń :)
Gimnazjaliści odwiedzili pracownię analizy chemicznej, gdzie czekała na nich "kolorowa chemia" oraz zakład chemii fizycznej. Następnie był wykład 'ALCHEMIA PIWA' oraz pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych przygotowany przez studentów z koła naukowego.
A na koniec wizyta w Instytucie Fizyki i udział w warsztatach CIEKŁY AZOT.
XXIV KONKURS PIOSENKI NIEMIECKIEJ
marzec 2016
Z ogromną radością informujemy, że grupa naszych gimnazjalistów (Würstchen) w składzie: Maciej Chęciński oraz Magdalena Dworaczek, Aleksandra Guziel, Patrycja Jankiewicz, Natalia Koman, Wiktoria Nowak, Agata Tomal, Aleksandra Słowińska zajęła II miejsce w XXIV Wojewódzkim KONKURSIE PIOSENKI NIEMIECKIEJ wykonując utwór "Steig wie ein Phoenix" - Conchity Wurst (zwyciężczyni Eurowizji 2014). Występ naszej grupy został wyróżniony spośród 62 innych.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do oglądania:
https://www.facebook.com/pages/ZSO-nr-14-w-Zabrzu/368050650006799
WYNIKI KONKURENCJI Z OKAZJI DNIA KOBIET
marzec 2016
klasa IA - 33 punkty - 7 miejsce
klasa IIA - 39 punktów - 6 miejsce
klasa IIB - 40 punktów - 5 miejsce
klasa IIIA - 42 punkty - 3 miejsce
klasa IIIB - 45 punktów - 1 miejsce
klasa ILO - 41 punktów - 4 miejsce
klasa II LO - 44 punkty - 2 miejsce

Gratulujemy! :)
DZIEŃ KOBIET
marzec 2016
Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim Paniom życzymy

Szczęścia, uśmiechu, dużo radości,
Spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń
oraz samych przyjemnych w życiu zdarzeń :)


A tak się bawiliśmy:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.847068215438371.1073741850.368050650006799&type=3
KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ
marzec 2016
W czwartek, 3 marca, w parafii świętego Józefa w Zabrzu nasi uczniowie brali udział w XVI Miejskim Konkursie Mitologiczno-Biblijnym dla klas gimnazjalnych. Grupa z naszej szkoły zajęła drugie miejsce zaraz za szkołą katolicką z Mikulczyc.
Wielkie gratulacje dla naszych uczestników: Aleksandry Plok, Aleksandry Słowińskiej oraz Rafała Fierocha oraz Oliwii Nikiel z kl. II a, która otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy sukcesu!
Niech zdobyte doświadczenie oraz wiedzą z zakresu Biblii obfituje w ich życiu wszelkim dobrem :)
DZIESIĄTA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI CARITAS
marzec 2016
4 i 5 marca, w piątek i w sobotę, Caritas w całej Polsce organizuje dziesiątą, przedświąteczną zbiórkę żywności pod hasłem: "Tak, POMAGAM!", w której udział biorą uczniowie naszej szkoły.
Podczas wielkanocnej zbiórki, przeprowadzanej w supermarketach i sieciach handlowych, wolontariusze Caritas zbierają artykuły spożywcze, z których zostaną przygotowane świąteczne posiłki i paczki dla najuboższych rodzin w Polsce.
W ciągu dziewięciu dotychczas przeprowadzonych zbiórek żywności wolontariusze Caritas w całej Polsce zebrali ponad dwa tysiące osiemset ton żywności, a przygotowane dzięki nim paczki trafiły do około 608 tys. osób z rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i chorych oraz do placówek prowadzonych przez diecezjalne Caritas.
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
marzec 2016
3 marca, po południu grupa uczniów z gimnazjum i liceum udała się na spotkanie autorskie z podróżnikiem Mieczysławem Bieńkiem "Hajerem" do Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Tym razem mieliśmy okazję wysłuchać opowieści (pełnej humoru i pasji :)) z podróży do Azji - Uzbekistanu, Kazachstanu.
Okazuje się, że świat można zwiedzać też za nieduże pieniądze, a w wielu miejscach spotkać bardzo gościnnych i życzliwych ludzi.
Na zakończenie niektórzy z nas zaopatrzyli się w książkę pana Mieczysława - oczywiście od razu z dedykacją :)
II LO eksperymentuje na lekcji przyrody:)
marzec 2016
Tym razem próba Tollensa - powstało metaliczne srebro, które osadziło się w postaci lustrzanej powłoki na ściankach probówki.
"MIŁOŚĆ JEST WŁASNY BIEG BYCIA NASZEGO..."
marzec 2016
Dzisiejsze popołudnie (4 marca) uczniowie klasy I LO spędzili w Miejskim Ośrodku Kultury "Guido". Uczestniczyli w VII edycji "Mody na polski". Jest to wydarzenie artystyczne i naukowe, z udziałem głównie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i zaproszonych gości. Na zakończenie odbył się koncert zespołu Leniwiec.
KOLEJNA LEKCJA ON-LINE W RAMACH EDUSCIENCE
marzec 2016
2 marca uczniowie klas drugich gimnazjum uczestniczyli w kolejnej lekcji on-line na temat: ANTARKTYKA -KRAINA ZIMNA, LODU I WIATRU, prowadzonej przez pracowników polskiej stacji badawczej "Arctowski" w ramach realizacji projektu EDUSCIENCE.
W czasie zajęć można było prowadzącym zadawać pytania na czacie.
UWAGA GIMNAZJALIŚCI !!!
marzec 2016
Do egzaminu gimnazjalnego pozostało 48 dni... Tak, tylko.
Polecamy Wam stronę internetową:
http://www.egzamin-gimnazjalny.pl/
i powtórka przed egzaminem staje się prawie przyjemna ;)
WSPOMNIENIA Z WYPRAWY
luty 2016
Co prawda już w poniedziałek ochoczo powędrujemy ponownie na lekcje;), ale jeszcze przez chwilę powspominajmy mijające ferie.
W sobotę 13 lutego nasza grupa turystyczna w trochę okrojonym składzie udała się na pierwszy w tym roku kalendarzowym rajd PTTK. Tym razem była to wędrówka po Zabrzu - pojechaliśmy do dzielnicy Rokitnica i dalej już na własnych nogach podążaliśmy trasą Gajdzikowe Górki - Ostoja Miechowicka - Helenka - Rokitnica (10 km). Byliśmy zdumieni, że takie piękne tereny znajdują się niemal na wyciągnięcie ręki! No, ale jak to mówią "cudze chwalicie, swego nie znacie..." :)
Niektórzy to nawet myśleli, ze przyjechali na Mazury :)
Jedynym mankamentem były pojawiające się dzikie wysypiska śmieci.
Rajd zakończyliśmy ogniskiem nad stawem w dzielnicy Helenka.
Co prawda pogoda tym razem nas nie rozpieszczała, ale i tak wszyscy dobrze się bawili :)
W NASZEJ SZKOLE DOPALACZOM MÓWIMY NIE !!!
luty 2016
Tuż przed feriami zimowymi odbył się w naszej szkole happening profilaktyczny związany z zagrożeniami jakie dla życia i zdrowia stanowią dopalacze.
Każda klasa przygotowała krótkie wystąpienie związane z tym tematem. Były filmy, małe formy teatralne, prezentacje multimedialne, plakaty oraz hasła.
Wszystkie były r e w e l a c y j n e!
Bardzo dziękujemy uczniom oraz wychowawcom za kreatywnośći zaangażowanie!
Zapraszamy do oglądania :)
https://www.facebook.com/pages/ZSO-nr-14-w-Zabrzu/368050650006799
WYNIKI KONKURSU WALENTYNKOWEGO
luty 2016
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w kolejnym konkursie z języka niemieckiego na najpiękniejszą kartkę walentynkową! Wszystkie kartki i wiersze/wyznania walentynkowe były naprawdę wspaniałe! Wybranie tej najładniejszej kartki, z najciekawszym autorskim wierszem okazało się wyjątkowo trudnym zadaniem. A oto wyniki:
I miejsce zajął: Rafał Fieroch
II miejsce zajęła: Joanna Kosczielny
III miejsce zajęła: Paulina Deryło
Wyróżnienia otrzymują:
1. Patrycja Jankiewicz
2. Aleksandra Guziel
3. Aleksandra Słowińska
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie bardzo dziękujemy.
Kolejny konkurs już wkrótce!
Zapraszamy do obejrzenia galerii walentynek:
https://www.facebook.com/368050650006799/photos/pcb.832334083578451/832333940245132/?type=3&theater
II LO WYGRAŁA WYCIECZKĘ!
luty 2016
9 lutego dotarła do szkoły informacja, że uczniowie z klasy II LO zostali zwycięzcami pierwszej edycji konkursu "Wycieczka Marzeń z bus4us". Dzięki zebranym na stronie internetowej głosom już niedługo wybiorą się do parku rozrywki DinoZatorland! Jedyne co pozostało to ustalenie najlepszego terminu.
Z ENERGETYKĄ W PRZYSZŁOŚĆ
luty 2016
A oto propozycja dla licealistów:
Chcesz wiedzieć więcej?
Masz ochotę zwiedzić Brukselę lub Strasburg i Parlament Europejski?
Lubisz otrzymywać cenne nagrody?
Jeśli tak, to zapraszamy do udziału w VII edycji konkursu "Z ENERGETYKĄ W PRZYSZŁOŚĆ" organizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 15 w Sosnowcu objętego patronatem posła do Parlamentu Europejskiego, profesora JERZEGO BUZKA!
Szczegóły na naszym profilu na Facebooku:
https://www.facebook.com/368050650006799/photos/a.368073323337865.1073741828.368050650006799/831842950294231/?type=3&theater
XX REGIONALNY KONKURS GEOGRAFICZNY "MAPA 2016"
luty 2016
Drodzy licealiści! Weźcie udział w konkursie geograficznym 'MAPA 2016' organizowanym przez ZSO nr 3 w Gliwicach.
Zakres materiału (co to dla Was) - polityczna i fizyczna mapa Azji
Na zwycięzców czekają cenne nagrody rzeczowe.
Fundatorem nagrody głównej (zestaw: smartfon + smatwatch Sony) jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe RATM z Gliwic. Pozostałe nagrody fundują firma LOPING z Gliwic oraz Rada Rodziców II LO w Gliwicach
Szczegółów na temat konkursu udziela pani Imiołek
BO RUCH TO ZDROWIE.
luty 2016
8 lutego uczniowie z klasy II LO wybrali się wraz z wychowawcą do Gliwic by na krytym lodowisku "Tafla" aktywnie spędzić czas. Niektórzy założyli łyżwy po raz pierwszy w życiu, inni kręcili piruety jak zawodowcy. Najważniejsze, że wszyscy dobrze się bawili :)
RAJD PTTK
luty 2016
Zapraszamy wszystkich chętnych i lubiących aktywnie spędzać czas na pierwszy w tym roku kalendarzowym rajd PTTK, który odbędzie się w najbliższą sobotę- 13.02.2016.

ZBIÓRKA: przystanek Poremba Bielszowicka godz. 7:50 - jedziemy wspólnie komunikacją miejską do centrum i dalej do dzielnicy Rokitnica. Tam spotkamy się z pozostałymi uczestnikami rajdu.

Trasa: Rokitnica - Helenka - Ostoja Miechowicka - Gajdzikowe Górki (około 10 km). W planie - przerwa na ognisko (kiełbasa i napoje we własnym zakresie).

Należy zaopatrzyć się w 4 bilety po 1,60 zł i legitymację szkolną. Powrót ok. 15:00 - 16:00 - przystanek Poremba Bielszowicka.

Zapisy i zgody do pobrania u p. Imiołek sala 35
SIERPIŃSKI CARPET PROJECT
styczeń 2016
25 stycznia zakończyliśmy szkolny etap projektu. Sierpinski Carpet Project to globalny międzynarodowy projekt, mający na celu promocję matematyki i geometrii fraktalnej zapoczątkowany w 2014 roku przez José Luis Rodríguez Blancas, profesora matematyki w Uniwersytecie Almerii (Hiszpania) i Davida Crespo Casteleiro, nauczyciela matematyki w szkole średniej. Obecnie projekt zrzesza ponad 40 tysięcy uczniów z ponad 40 krajów na całym świecie!
W ramach międzynarodowego projektu, którego polska edycja jest koordynowana przez Politechnikę Śląską, zbudowaliśmy jeden z najsłynniejszych fraktali - Dywan Sierpińskiego, a dokładnie jego czwartą iterację. Nasz dywan trafił już do Gliwic, gdzie poczeka do 2 kwietnia 2016r kiedy będzie miał miejsce finał ogólnopolski - budowa szóstej iteracji dywanu.
Finałem całego projektu jest ułożenie siódmej iteracji, która odbędzie się w Uniwersytecie Almerii 13 maja 2016 roku.
Dziękujemy wszystkim klasom za zaangażowanie!
Klikając w poniższy link można zobaczyć jak powstawał nasz dywan:
https://www.facebook.com/368050650006799/photos/pcb.824361681042358/824360074375852/?type=3&theater
POLONEZ MATURZYSTÓW 2016
styczeń 2016
28 stycznia, już po raz dziewiąty, uczniowie zabrzańskich szkół ponadgimnazjalnych (oczywiście nasi też) zatańczyli poloneza. Tak jak w poprzednich latach, tak i tym razem, na placu Warszawskim zabrzmiała muzyka Wojciecha Kilara. Po wykonaniu poloneza przez młodzież, prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, zaprosiła wszystkich uczniów na mecz Górnika Zabrze i wręczyła maturzystom pamiątkowy bilet na wybrany mecz.
KAWAŁEK POLSKI W ANTARKTYCE
styczeń 2016
28 stycznia w godz. 11:00 - 11:30 klasy 2a i 2b gimnazjum uczestniczyły w transmisji lekcji online z Antarktyki.
Lekcję na temat STACJA IM. ARCTOWSKIEGO - KAWAŁEK POLSKI W ANTARKTYCE poprowadzili pracownicy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Arctowskiego zarządzanej przez Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.
Udział w tej nietypowej lekcji możliwy był dzięki realizacji w naszej szkole projektu EDUSCIENCE - największego projektu w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych w Polsce.
TYDZIEŃ POD GWIAZDAMI
styczeń 2016
W ostatnim tygodniu stycznia nasi uczniowie wyjeżdżali do Planetarium Śląskiego w Chorzowie, gdzie brali udział w seansie 'Cztery pory roku'. W czasie tej niecodziennej lekcji uczniowie uczyli się rozpoznawać różne gwiazdozbiory na nocnym niebie oraz zapoznawali się z następstwami ruchów Ziemi.
Po seansach uczniowie udawali się dodatkowo do ogródka meteorologicznego gdzie mogli z bliska przyjrzeć się wszystkim przyrządom służącym do badania pogody.
Fotorelacja:
https://www.facebook.com/368050650006799/photos/pcb.825457140932812/825456344266225/?type=3&theater
WYGINAJ ŚMIAŁO CIAŁO
styczeń 2016
Karnawał trwa! Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów na szkolną dyskotekę!
TAKA SYTUACJA.
styczeń 2016
Uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia z etyki poznają właśnie różnice w kulturze przygotowania i jedzenia różnych narodowych smakołyków. 27 stycznia pierwsza grupa przygotowała posiłek według standardów japońskich- sushi.
Jak się okazuje - dla chcącego, nic trudnego.
FRANC T- SHIRT - KONKURS DLA POMYSŁOWYCH LUDZI
styczeń 2016
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie na logo koszulki promującej naukę języka francuskiego.
Cel konkursu: popularyzacja języka francuskiego oraz rozwijanie zdolności plastycznych dzieci i młodzieży
Adresaci konkursu: dzieci i młodzież (klasy V/VI SP, Gimnazjum i Liceum/Technikum)
Organizator Konkursu: Zespół Szkół FILOMATA w Gliwicach
Regulamin konkursu
1. Konkurs polega na zaprojektowaniu logo, promującego naukę języka francuskiego.
2. Zaprojektowane logo musi się składać z napisu w języku francuskim oraz ze znaku graficznego (znaków graficznych).
3. Znaki graficzne mogą (ale nie muszą) nawiązywać do pejzaży, budowli, atrakcji turystycznych i historii krajów frankofońskich.
4. Każdy uczestnik może przedstawić tylko jedną, indywidualną pracę. Nie ma limitu ilości prac nadsyłanych z jednej placówki.
5. Projekt może być dowolnej wielkości, musi się jednak nadawać do zamieszczenia go na standardowej koszulce T-shirt.
6. Do każdej pracy należy dołączyć wypełniony formularz zgłoszeniowy (str. 3 niniejszego regulaminu lub do pobrania ze strony www.filomata.com.pl)
7. Prace należy zapisać na płycie CD w pliku graficznym (np. w formacie JPG) i złożyć do 11.03.2016r. u nauczyciela j. francuskiego.
JEDNA Z DZIESIĘCIU
styczeń 2016
Z przyjemnością informujemy, że gimnazjalistka Julia Kaźmierska z kl. IIa dostała się do finałowej dziesiątki w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE WIEDZY O "IGRZYSKACH ŚMIERCI" SUZANNE COLLINS.
28 stycznia br. weźmie udział w decydującym starciu.
Trzymajmy kciuki!
LAUREAT
styczeń 2016
Miło nam poinformować, że w IV Konkursie Plastycznym im. Stanisława Wieczorka na projekt znaczka pocztowego o tematyce bożonarodzeniowej, Kewin Bodnia z klasy IIIa gimnazjum zajął zaszczytne I miejsce!
Super!!! Oby tak dalej. Serdecznie gratulujemy!
GODZINA KODOWANIA
styczeń 2016
22 stycznia uczniowie naszej szkoły wezmą udział w akcji "Godzina kodowania", która polega na rozwiązywaniu różnych łamigłówek, poprzez komponowanie programów z bloków. Najprostszy zestaw łamigłówek jednotematycznych jest przewidziany na jedną godzinę - stąd oryginalna nazwa tej inicjatywy. Godzina kodowania w naszej szkole odbędzie się na 6 godzinie lekcyjnej (12:40 do 13:40), a wezmą w niej udział uczniowie z klasy 1a, 2a, 2b, 3a i 3b.
Pamiętajcie, żeby mieć naładowane telefony komórkowe!
Życzymy powodzenia
Z WIZYTĄ W GWSP
styczeń 2016
21 stycznia odbyły się kolejne warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie klasy I i II LO. Tym razem odwiedziliśmy Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości w Chorzowie, gdzie uczniowie mieli okazję zgłębić tematykę dotyczącą dziennikarstwa i fotografii. Były ćwiczenia poprawnej dykcji oraz debiutanckie występy przed kamerą. Po warsztatach artystycznych przyszedł czas na naukę skutecznej komunikacji oraz szybkiego zapamiętywania.
Fotorelacja:
https://www.facebook.com/368050650006799/photos/pcb.822466471231879/822465831231943/?type=3&theater
UWAGA KONKURS!
styczeń 2016
Wszystkich miłośników fotografowania zapraszamy do udziału w konkursie- XV Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Dzieci i Młodzieży "Człowiek, Świat, Przyroda".
Każdy uczestnik może zgłosić do 5 prac.
Format zdjęć od 13x18 do 30x45 cm, wyłącznie własne prace. Zdjęcia mogą zostać wykonane aparatami analogowymi lub cyfrowymi.
Zgłoszenia przyjmowane są do 15 marca 2016 roku.
Informacji na temat konkursu udziela M. Gawłowska.
KOLEJNE WYZWANIE FILMOWE
styczeń 2016
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Młodzieżowych Amatorskich Filmów Fabularnych i Animowanych pt. "Myśl Korczakiem".
Konkurs adresowany jest do uczniów klas gimnazjalnych oraz szkół średnich.
W tym roku oceniane będą krótkie filmy kręcone w dowolnej konwencji oraz technice (czas projekcji nie dłuższy niż 10 minut), stanowiące ilustrację sentencji i myśli korczakowskiej wybranej z banku cytatów J. Korczaka załączonego do Regulaminu.
Zgłoszona grupa reżyserska może liczyć dowolną liczbę osób.
Termin przesłania prac: 20.03.2016r.
Opiekun konkursu M. Gawłowska
GOŚCINNIE NA POLITECHNICE ŚLĄSKIEJ
styczeń 2016
Grupa uczniów z klasy I i II LO zwiedzała 20 stycznia Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Uczniowie uczestniczyli w laboratoriach Języka Naturalnego - Thetos i Kompatybilności Elektromagnetycznej. Największym zainteresowaniem cieszył się treningowy symulator lotów kształtem przypominający kadłub samolotu.
Czyżby wśród was byli przyszli piloci?
Fotorelacja:
https://www.facebook.com/368050650006799/photos/pcb.821966964615163/821966291281897/?type=3&theater
WALENTYNKOWY KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
styczeń 2016
Zbliżają się Walentynki- pomalutku ale nieuchronnie.
Wzorem ubiegłych lat zachęcamy Was do udziału w walentynkowym konkursie z języka niemieckiego.
Na czerwonych lub różowych karteczkach, w kształcie serca, piszemy własne (autorskie), krótkie walentynkowe wierszyki o miłości i przyjaźni.
Termin dostarczania prac mija 8 lutego.
Prace oddajemy nauczycielowi języka niemieckiego, pani Edycie Laskowskiej.
Na zwycięzców czekają jak zawsze atrakcyjne nagrody.
PODOBNO ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE...
styczeń 2016
A może macie ochotę pośpiewać? Taką okazję daje Wam XXIV KONKURS PIOSENKI NIEMIECKIEJ organizowany przez Zespół Szkół nr 10 w Zabrzu
Etap I: 14 marca 2016r. od godz. 9.00 (przesłuchania)
Etap II: 21 marca 2016r. o godz. 16.00 (koncert laureatów)
1. Konkurs jest organizowany w 4 kategoriach:
a. Soliści
b. Duety
c. Zespoły
d. Chóry
2. Należy zaprezentować 1 utwór.
3. Akompaniament we własnym zakresie (dopuszcza się półplayback).
4. Utwór tylko i wyłącznie w języku niemieckim.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z nauczycielem języka niemieckiego.
A MOŻE KONKURSIK?
styczeń 2016
Proponujemy Wam udział w konkursie z języka angielskiego oraz języka niemieckiego dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych organizowanym przez Górnośląskie Centrum Edukacyjne im. Marii Skłodowskiej - Curie w Gliwicach: "ANGLOJĘZYCZNY/ NIEMIECKOJĘZYCZNY CZŁOWIEK NAUKI I TECHNIKI"
1. Zadanie do wykonania : przygotowanie prezentacji dotyczącej tematu: "Anglojęzyczny/ Niemieckojęzyczny człowiek nauki i techniki".
2. Prace mogą być wykonane w grupach najwyżej 3 osobowych.
3. Forma pracy - dowolna (prezentacja, plakat.).
4. Termin nadsyłania prac: do 29 lutego.
5. Powiadomienie o wynikach konkursu nastąpi drogą mailową, a nagrody przekazane bezpośrednio w danej szkole.
Zachęcamy do udziału! Więcej informacji u nauczycieli języka angielskiego/ niemieckiego.
LAUREATKA KONKURSU 'MOJA WŁOSKA ZAKŁADKA'
styczeń 2016
W konkursie plastyczno-językowym " Moja włoska zakładka", który polegał na wykonaniu oryginalnej zakładki we włoskim stylu, wyróżnienie otrzymała uczennica klasy I LO Karolina Krawiec.
Jej zakładka okazała się najbardziej pomysłowa, już na pierwszy rzut oka budziła skojarzenia z Włochami i ich przepyszną kuchnią. Dzięki sympatycznemu kucharzowi można było także poszerzyć słownictwo z dziedziny kulinariów. Gratulujemy!
WYGRAJ WYCIECZKĘ Z BUS4US!
styczeń 2016
Jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej?
Zapraszamy Cię do udziału w konkursie, w którym Ty i Twoja klasa będziecie mogli wygrać przejazd (do 250 km) na wymarzoną jednodniową wycieczkę szkolną.
Zasady konkursu
Konkurs polega na stworzeniu opisu zaplanowanej przez siebie wycieczki, który opublikujemy na stronie konkursu. Od tego momentu Ty i Twoi znajomi będziecie mogli głosować na swoją wycieczkę.
Z każdej szkoły wygrywa jedna propozycja wyjazdu - ta, która zbierze najwięcej głosów w wyznaczonym terminie!
Drugi etap to głosowanie na wycieczki, które wygrały głosowanie w swoich szkołach - im więcej osób zagłosuje, tym większa szansa na wygraną. Udostępnij więc profil swojego opisu wyjazdu na Facebooku, wyślij e-mailem - wszelkie techniki promocji dozwolone ;) Startujemy!
Konkurs rozpoczął się 4 stycznia 2016 roku. Do 24 stycznia możecie dodawać wycieczki i głosować na wybrane propozycje. Po tym czasie przechodzimy do drugiego etapu głosowania.
PRACA DLA NASTOLATKA?
styczeń 2016
Już w najbliższą środę, 13 stycznia będziemy gościć w naszej szkole pośrednika pracy z Młodzieżowego Biura Pracy w Zabrzu.
Na lekcjach odbędą się krótkie (ok. 15 minutowe) spotkania informacyjne z uczniami wszystkich klas licealnych oraz III klas gimnazjum.
Plan spotkań:
Klasa I LO - 2 godzina lekcyjna (ok. 9:05 - 9:25) - historia
Klasa II LO - 2 godzina lekcyjna (ok. 9:25 - 9:35) - gr. 1 informatyka R
Klasa II LO - 3 godzina lekcyjna (ok. 9:40 - 9:55) - gr. 2 geografia R
Klasa II LO - 3 godzina lekcyjna (ok. 10:00 - 10:15) - gr. 1 chemia R
Klasa III LO - 3 godzina lekcyjna (ok. 10:15 - 10:25) - gr. 2 j. polski R
Klasa III a - 4 godzina lekcyjna (ok. 10:35 - 10:50) - historia
Klasa III b - 4 godzina lekcyjna (ok. 10:50 - 11:05) - biologia


REKRUTACJA

O NAS

SZKOLNY OŚRODEK KARIERY

KĄCIK PEDAGOGA SZKOLNEGO

PSYCHOLOG SZKOLNY

BIBLIOTEKA SZKOLNA

WARTO PRZECZYTAĆ

© Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 14 w Zabrzu

e-mail: sekretariat@zso14.eu