Archiwum 2017


NASZA SZKOŁA

KADRA PEDAGOGICZNA


Szczęśliwego Nowego Roku!
grudzień 2017
Życzymy Wam wszystkim dużo radości, która dostrzega piękno w małych rzeczach, nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się zbyt dalekie, pokoju, który koi, kiedy wszystko wyprowadza z równowagi oraz wiary, która daje oparcie kiedy bezradność przeraża...
NOWOCZESNE JASEŁKA - STAR WARS
grudzień 2017
Współczesny, nowoczesny świat cały czas walczy o to, co najważniejsze... O to by dobro odkryć i przezwyciężać Nim zło. Jasełka ukazują nam narodzenie bezbronnego Dziecka, które swoją miłością pokonało całe zło tego świata. Historia, którą można ubrać również w szaty współczesności i fantastyki ze świata Star Wars. Zapraszamy do obejrzenia Jasełek przygotowanych według autorskiego pomysłu młodzieży z klasy II naszego liceum.

https://www.youtube.com/watch?v=j2n0uorx_0Y&feature=youtu.be
CHRISTMAS TREES
grudzień 2017
W tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, na lekcjach języka angielskiego, prowadzonych przez p. Sobolewską uczniowie z klas 2a i b gimnazjum oraz 1i 3 liceum, wykonywali projekty świąteczne 'Christmas Trees'. Najlepszy projekt choinki wykonały uczennice klasy 2a - Chmiel Paulina, Cegiełka Maja, Łąpieś Patrycja i Masłoń Kasia. Gratulujemy kreatywności!
Wszystkie piękne i pomysłowe prace można podziwiać na wystawie w sali nr 7. Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za ich kreatywność i wielkie zaangażowanie. Merry Christmas and Happy New Year!
"ZAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE"
grudzień 2017
Podsumowanie grudniowej, charytatywnej zbiórki surowców w akcji " Zakręć się na pomaganie". Ponownie, najbardziej zakręceni okazali się chłopcy z klasy I B LO (zebrali 9 kg nakrętek i 4 kg baterii).
Łącznie uczniowie naszej szkoły w grudniu zebrali 31,5 kg nakrętek i prawie 6,5 kg baterii. W imieniu Nikoli i jej rodziców dziękujemy!!!!
A chłopakom gratulujemy!
ZWYCIĘZCY KONKURSU Z J. WŁOSKIEGO
grudzień 2017
Świąteczny konkursu języka włoskiego rozstrzygnięty, zwycięzcami zostali :

I miejsce- Wiktoria Dynak
II miejsce- Rafał Fieroch
III miejsce- Martyna Serafin

Congratulazioni e Buon Natale a tutti!
Unijny Everest - etap I
grudzień 2017
Uczennice klasy II LO: Natalia Koman i Patrycja Jankiewicz okazały się być najlepsze, wśród 32 zespołów rywalizujących w konkursie Unijny Everest. Przed dziewczynami jeszcze dwa etapy rywalizacji w drodze do Brukseli. Gratulujemy i mocno trzymamy kciuki!!!
KOMIKS O TEMATYCE BOŻONARODZENIOWEJ
grudzień 2017
W świątecznym nastroju na lekcjach niemieckiego, duuuużo się dzieje...
Klasa 3LO przygotowała Weihnachtscomic (komiks o tematyce bożonarodzeniowej)...
MIĘDZYSZKOLNY ŚWIĄTECZNY KONKURS J.NIEMIECKIEGO NA NAJPIĘKNIEJSZĄ BOMBKĘ
grudzień 2017
Międzyszkolny świąteczny konkurs j.niemieckiego na najpiękniejszą Glaskugel (bombkę) rozstrzygnięty!:).
Miejsce I: Dominika Bujak VIIa Szkoła Podstawowa nr 17
Miejsce II: Artur Depta II b Gimnazjum nr 17
Miejsce III: Martin Witała 4d Szkoła Podstawowa nr 17
Wyróżnienia: O. Auguścik , B. Podsiedlik.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu - uczniom gimnazjum i szkoły podstawowej za udział, pomysłowość, kreatywność..
Wszystkie bombki są wspaniałe. Gratulujemy !!!!
LEKCJA Z PSYCHOKRYMINOLOGII
grudzień 2017
Tym razem grupa uczniów z klasy I LO zgłębiała temat dotyczący metod i motywów działania sprawców zabójstw.
Kolejny punkt programu... wyjście do Escape Room.
GRUPA MUNDUROWA Z WIZYTĄ W ARESZCIE ŚLEDCZYM
grudzień 2017
15 grudnia grupa mundurowa z klasy 1A LO w ramach autorskiego programu z psychokryminologii z bliska mogła zobaczyć pracę w Areszcie Śledczym w Zabrzu. W ramach spotkania zobaczyli prezentację o pracy służb penitencjarnych.
Po jej obejrzeniu o swojej pracy opowiedziała kierownik służby penitencjarnej i psycholog więzienny. Na zakończenie wizyty grupa została oprowadzona po Areszcie Śledczym.
JAPOŃSKIE PIĄTKI
grudzień 2017
Kolejne spotkanie z cyklu 'Japońskie Piątki' już za nami. Tym razem Państwo Tonogawa przybliżyli nam tradycję wyjątkowego kaligrafowania - Kakizome. Przyjaźń? Zdrowie? Miłość? Nadzieja? Każdy uczestnik warsztatów mógł wybrać sobie dowolny symbol, który oznacza coś ważnego, coś, co chciałby aby się spełniło w Nowym Roku. Za pomoc w łamaniu barier komunikacyjnych dziękujemy Pani Ewie Brych, studentce III roku filologii angielskiej o specjalności tłumaczeniowej z językiem japońskim.
Tradycyjnie dziękujemy wszystkim za udział w warsztatach i jednocześnie zapraszamy na kolejny 'Japoński Piątek', który został zaplanowany na 12 stycznia - godz.17.00. Nasi wolontariusze opowiedzą o tym, w jaki sposób celebruje się Nowy Rok w Japonii. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenie chęci udziału w spotkaniu na adres: japonia.zso14@wp.pl
Do zobaczenia!
WPŁYW DIETY NA RADZENIE SOBIE ZE STRESEM
grudzień 2017
W dniu 13 grudnia, uczniowie z kl. III liceum uczestniczyli w zajęciach dotyczących sposobu odżywiania się w okresie wzmożonego stresu (matura tuż, tuż). Za profesjonalne przeprowadzenie zajęć dziękujemy studentkom ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
DEKORACJE I OZDOBY ŚWIĄTECZNE
grudzień 2017
Atmosfera zbliżających się Świąt udziela się wszystkim
ŚWIĄTECZNIE NA LEKCJACH NIEMIECKIEGO!!!
grudzień 2017
Realizacja świątecznego projektu na lekcji niemieckiego- ADVENTSKALENDER w wykonaniu grupy 3a gimnazjum....
KLASOWE WARSZTATY WYKONYWANIA DEKORACJI ŚWIĄTECZNYCH
grudzień 2017
W czasie zajęć chłopcy z Ib LO, pod czujnym okiem Pani psycholog, wykonywali ozdoby świąteczne.
Okazuje się, że piłkarze mają również zdolności manualne i wyczucie estetyki :)
FINAŁ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO "CZAR WAKACJI"
grudzień 2017
W finale konkursu za wieloletni udział nagrodzona została Karolina Imiołek z klasy 3a gimnazjum. Karolina od sześciu lat systematycznie bierze udział w konkursie, co zostało dostrzeżone przez organizatorów. Gratulujemy!
NOWE BOISKO W RAMACH ZABRZAŃSKIEGO BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO
grudzień 2017
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli projekt budowy boiska przy szkole. WASZE głosy = SUKCES
SZCZĘŚLIWY NUMEREK
grudzień 2017
Aktualne od poniedziałku 11 grudnia.
O NAS I NASZYCH WOLONTARIUSZACH W RADIU ZŁOTE PRZEBOJE
grudzień 2017
Informujemy, że w miniony weekend (9.12 i 10.12) o 7:00 i 22:00 w radiu Złote Przeboje 91,2 FM - można było posłuchać audycji poświęconej wolontariuszom z Japonii i Naszej Szkole.
WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W KLIMACIE WŁOSKIM
grudzień 2017
Kto to jest Babbo Natale? Co przynosi grzecznym dzieciom Befana? Jak smakuje Panettone?
Odpowiedzi na te i inne pytania poznaliśmy podczas warsztatów świątecznych w klimacie włoskim! W miłej atmosferze, w blasku świec odkrywaliśmy zwyczaje bożonarodzeniowe Italii, tworzyliśmy własne kartki świąteczne i śpiewaliśmy kolędy. Na zakończenie odegraliśmy fragment "Opowieści wigilijnej " i wzięliśmy udział w quizie świątecznym.
FINAŁ KONKURSU "OLIMPIADA WIEDZY I WARTOŚCI W SPORCIE"
grudzień 2017
4 grudnia 2017 r. w opolskiej auli wydziałowo-seminaryjnej odbył się finał konkursu "Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie". Blisko 400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych rozwiązywało test wiedzy i miało okazję spotkać się z piłkarzami ręcznymi reprezentacji Polski oraz Gwardii Opole.
Z naszej szkoły do finału zakwalifikowali się: Wiktoria Dynak, Natalia Koman, Patrycja Jankiewicz, Karolina Rudnicka, Agnieszka Wojciechowska i Rafał Fieroch. Gratulujemy Finalistom!
WIELOPOKOLENIOWE WARSZTATY ŚWIĄTECZNE
grudzień 2017
W dniu 07 grudnia odbyły się wyjątkowe warsztaty, w czasie których można było własnoręcznie wykonać różne ozdoby bożonarodzeniowe. Warsztaty zgromadziły starszych i młodszych uczestników, którzy przy wspólnym stole i świątecznej atmosferze twórczo spędzili to grudniowe popołudnie.

Efekty warsztatów, może zainspirują Was do zrobienia swoich ozdób świątecznych.
WYJAZD DO KRAKOWA
grudzień 2017
Tradycją naszej szkoły stały się przedświąteczne wyjazdy do Krakowa. Jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym, świąteczne iluminacje, ozdoby na ulicach i dźwięk kolęd - wszystko to pozwoliło nam choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i poczuć, że wkrótce będą Święta. Wieczorem młodzież uczestniczyła w spektaklu 'Blogi.pl' wystawianym na deskach Teatru Starego.
To był udany dzień!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
grudzień 2017
"Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście".
Robert Baden-Powel
Wszystkim Wolontariuszom składamy najlepsze życzenia
WYCIECZKA DO PLANETARIUM ŚLĄSKIEGO
grudzień 2017
We wtorek 28 listopada, uczniowie klasy 2a i 2b gimnazjum, podczas wycieczki do Planetarium Śląskiego, oglądali seans" Cztery pory roku". Ponadto młodzież miała okazję wziąć udział w lekcji w stacji klimatologicznej.
SAMOOBRONA
grudzień 2017
Zajęcia z samoobrony - przypominamy wszystkim zapisanym osobom - poniedziałki 15:30 - 17:00 - sala gimnastyczna.
Pozostały jeszcze 3 zajęcia - 4.12, 11.12, 18.12.
ŚWIĄTECZNY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO
grudzień 2017
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w konkursie na najpiękniejszą bombkę, organizowanym przez nauczyciela języka niemieckiego.
W ramach konkursu należy wykonać, przy pomocy dowolnej techniki plastycznej i w dowolnym formacie, świąteczną bombkę. Gotową pracę, zawierającą tabliczkę z imieniem i nazwiskiem oraz klasą, należy dostarczyć nauczycielowi języka niemieckiego pani Edycie Laskowskiej - sala nr 6, w terminie do 18 grudnia (poniedziałek) do godz. 10.30.
Ogłoszenie wszystkich wyników nastąpi 20. XII na długiej przerwie.
Zachęcamy do udziału !
PIŁKARZE Z I B LO
grudzień 2017
Piłkarze MKS Zaborze, a na co dzień uczniowie klasy Ib LO :)
Tak prezentowali się po rozegraniu ostatniego meczu ligowego na swoim boisku.
ACHTUNG, ACHTUNG!
listopad 2017
Drodzy uczniowie liceum i gimnazjum!
Począwszy od listopada, aż do maja, co miesiąc nowy konkurs języka niemieckiego!
Każdy uczestnik otrzymuje dyplom, na zwycięzców dodatkowo czekają ciekawe nagrody.
Serdecznie zachęcam wszystkich do udziału w konkursach. Zgłoszenia zawsze w pracowni języka niemieckiego, sala nr 6.
Organizator: Edyta Laskowska
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ FLAGĘ NIEMIEC
listopad 2017
Międzyszkolny konkurs na najciekawszą flagę Niemiec rozstrzygnięty! Wszyscy uczestnicy wykazali niezwykłą kreatywność i pomysłowość! :)
Zwycięzcy to:
I m-ce: MARTYNA MOŻDŻEŃ (KL.VIIB, SP 17)
II m-ce: SZYMON ZEGAROWSKI (KL.VII A, SP17)
III m-ce: JULIA SARNIKOWSKA (KL.VII B, SP17)
Dodatkowo zostały wyróżnione prace:
Nikoli Marzec (kl. VIIb, SP17), Dominiki Grymińskiej (kl.IIIa, Gim nr 17), Natalii Malejki (kl. IIb, Gim nr 17).
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejny konkurs języka niemieckiego już w grudniu! :)
"BLIŻEJ JAPONII"
listopad 2017
Pod takim hasłem w VIII Liceum w ZSO 14 w sobotę 25 listopada odbyło się wielopokoleniowe spotkanie miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni i jego kultury.
Goście mieli okazję uczestniczyć w pokazach sztuk walki członków Uczniowskiego Klubu Sportowego "Europejskiej Federacji Yoshinkan Aikido". Otwarcie tej uroczystości uświetnił swoim przybyciem Zastępca Prezydent Miasta Zabrze, Pan Jan Pawluch. W ramach uroczystości nauczyciele wraz z uczniami przygotowali warsztaty tematyczne: gry i zabawy japońskie, orgiami, orientalne warsztaty plastyczne. Ponadto odwiedzające placówkę osoby mogły obejrzeć prezentację gotowania zupy miso, uczestniczyć w wykładach na temat tworzenia tradycyjnej zbroi wojownika japońskiego, a także zajęciach z kaligrafii prowadzonych przez przebywających w szkole wolontariuszy z Japonii Pana Kimaki Tonogawa z małżonką Ikumi.
PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE!
listopad 2017
Biblioteka szkolna uzupełnia księgozbiór o Japonii. Jeżeli jesteście posiadaczami książek lub czasopism związanych z Japonią i nie korzystacie z nich, to podarujcie je bibliotece. Chętne osoby proszone są o przynoszenie książek do biblioteki.
Na zdjęciu pozyskane pierwsze dary. Na dobry początek...
STYPENDYSTKA PREZESA RADY MINISTRÓW
listopad 2017
W dniu 28 listopada odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Miło nam poinformować, że w tym szacownym gronie znalazła się uczennica klasy III A naszego liceum - KAROLINA KULA
Gratulujemy!!! I życzymy dalszych sukcesów !!!
"ZAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE"
listopad 2017
28 listopada nastąpiło miesięczne podsumowanie akcji "Zakręć się na pomaganie". Najbardziej zakręconą klasą okazała się być klasa I B LO. Uczniowie tej klasy zebrali 19 kg plastikowych nakrętek i to do nich trafił w tym miesiącu PUCHAR DOBROCZYNNOŚCI (i trzy dni w grudniu bez pytania). Łącznie wszystkie klasy zebrały ponad 60 kg surowców.
Gratulujemy i dziękujemy w imieniu Nikoli.
DEBIUT AKTORSKI
listopad 2017
Serdeczne gratulacje dla naszej uczennicy, która zadebiutowała w sztuce teatralnej Friedricha Durrenmatta "Wizyta (starszej) Pani".
Agnieszko, gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne występy!
GÓRA GROSZA
listopad 2017
Jak co roku nasza szkoła bierze udział w akcji "Góra Grosza". Przekazane grosze, to realna pomoc dla tysiąca dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla rodzin. Dróg do scalenia rodziny jest wiele, dlatego my pomagamy poprzez: zakup podstawowych i niezbędnych rzeczy, udzielanie specjalistycznego wsparcia, kierowanie rodzin na terapie, fundowanie stypendiów dla dzieci, wspieranie ich pasji i zainteresowań. Od dnia 27 listopada do 2 stycznia 2018 można dołożyć najmniejszą cegiełkę pomocy. Bardzo proszę przewodniczących klasy, aby jak co roku przygotować słoik na pieniążki, a resztę klasy o wypełnienie go grosikami.
Okażmy serce dzieląc się z innymi.
ks. Artur Bijok
WOLONTARIAT
listopad 2017
Licealiści, jeśli lubicie zajmować się małymi dziećmi, czytać bajki, tańczyć i śpiewać, rysować oraz malować, możecie wykorzystać swój potencjał pracując jako wolontariusze w przedszkolu. Wystarczy jedna godzina w tygodniu, po lekcjach, by sprawić dziecku radość.
"ZAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE"
listopad 2017
Organizując akcję charytatywną "Zakręć się na pomaganie" wspieramy Nikolę, która urodziła się z poważną wadą serca i chorobą oczu. Uczniowie w klasach zbierają plastikowe nakrętki oraz zużyte baterie. Cel to 1500 zł na pulsometr medyczny.
II KONFERENCJA "WOLNOŚĆ OD........ WOLNOŚĆ DO....DROGI I ROZDROŻA POKONYWANIA WŁASNEJ SŁABOŚCI"
listopad 2017
23 listopada, przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w II Konferencji "WOLNOŚĆ OD........ WOLNOŚĆ DO....Drogi i rozdroża pokonywania własnej słabości" zorganizowanej przez Politechnikę Śląską oraz Komendę Miejską Policji w Zabrzu.
KONKURS W PROGRAMIE "UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ"
listopad 2017
Uczniowie, którzy skorzystali z możliwości zeskanowania kodu QR, aby przeczytać lub odsłuchać książki mają możliwość wygrać Smartfon. Udział w konkursie polega na nagraniu filmu (max. 60 sekund), w którym zachęcicie do przeczytania wybranej książki. Kolejny krok to opublikowanie filmu na Instagramie i oznaczenie go hashtagami #czytajpl i #ksiazkaw60sek.
Szczegóły na stronie 60sekund.czytajpl.pl.
Konkurs trwa do 07.12.2017 roku.
SZCZĘŚLIWY NUMEREK
listopad 2017
Obowiązuje od 20 listopada.
"JAPOŃSKI PIĄTEK"
listopad 2017
Zapraszamy na kolejny 'Japoński Piątek'
BLIŻEJ JAPONII - SERDECZNIE ZAPRASZAMY
listopad 2017
BLIŻEJ JAPONII - SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Harmonogram imprezy:

https://www.facebook.com/pg/ZSO-nr-14-w-Zabrzu-368050650006799/posts/
JAPOŃSKI PIĄTEK - WARSZTATY Z KALIGRAFII
listopad 2017
Warsztaty z kaligrafii w ramach 'Japońskich piątków', czyli comiesięcznych spotkań z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. Tym razem Państwo Tonogawa przybliżyli nam sztukę (jak się okazuje niełatwą) kaligrafii. Uczestnicy spotkania ćwiczyli trzy znaki kanji: 'dai', 'chuu' and 'shoo' oraz, co jest niezwykle istotne przy kaligrafii, jak poprawnie trzymać pędzel, pod jakim kątem i z jaką siłą przyciskać go do kartki. Okazuje się, że wszystko to ma znaczenie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i mamy nadzieję, że miło spędziliście z nami ten listopadowy wieczór.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z Państwem Tonogawa, które odbędzie się 15 grudnia, tradycyjnie już o godz. 17.00. W planach mamy 'Kakizome', czyli nieco spolszczoną wersję japońskiego święta obchodzonego 2 stycznia, podczas którego kaligrafuje się noworoczne kanji. Zainteresowane osoby prosimy o wyszukanie sobie jakiegoś szczególnego kanji (np. miłość, szczęście, zdrowie, pokój itp), które będzie dobrą wróżbą na Nowy Rok. Przypominamy, że zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową: japonia.zso14@wp.pl
BUDOWA BOISKA Z BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO PROJEKT DZIELNICOWY NR P 0010
listopad 2017
15 listopada odbył się WIELKI MECZ promujący projekt budowy boiska przy ul. Korczoka. Dzięki zaangażowaniu zawodników i dopingowi, atmosfera była gorąca.
Liczymy na Wasze wsparcie w glosowaniu na projekt dzielnicowy finansowany ze środków BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO. Przypominamy, że głosować można już od 16 listopada.
Nr projektu dzielnicowego P 0010.
NASZE ZABRZE SAMORZĄDOWE O NAS I NASZYCH GOŚCIACH
listopad 2017
O nas i naszych gościach - listopadowy numer - Nasze Zabrze Samorządowe
NASI WOLONTARIUSZE Z JAPONII W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 30 W ZABRZU
listopad 2017
Nasi wolontariusze z Japonii są bardzo zapracowani. Wczoraj prowadzili zajęcia dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 30 w Zabrzu.
BLIŻEJ JAPONII
listopad 2017
W tym roku impreza Bliżej Japonii odbędzie się w ZSO nr 14 w Zabrzu.
Będziemy odpowiedzialni m.in. za warsztaty origami i kaligrafii japońskiej. Zorganizujemy też gry i zabawy dla najmłodszych
LAUREATKA KONKURSU PLASTYCZNEGO W KAMPANII PROFILAKTYCZNEJ "ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2017"
listopad 2017
14 listopada o godzinie 12.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu przy ul. 3 Maja 91, odbyło się podsumowanie 16 edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej "Zachowaj Trzeźwy Umysł 2017 ". Laureatką konkursu plastycznego została Nikola Korsieko, obecnie uczennica klasy II a naszego gimnazjum.
Gratulujemy Nikoli!
BUDŻET PARTYCYPACYJNY
listopad 2017
Czy macie jeszcze wątpliwości?? Zrobimy wszystko żeby mieć boisko....
ZAJĘCIA Z JĘZYKA JAPOŃSKIEGO
listopad 2017
Zajęcia z języka japońskiego, które odbywają się w naszej szkole pod czujnym okiem Państwa Tonogawa rozkręciły się na dobre. Nasi Wolontariusze na nudę nie mogą narzekać. W poniedziałki spotykają się z młodzieżą z naszego liceum, w czwartki z grupą osób dorosłych, natomiast w piątki z uczniami zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Podstawowej nr 17.
WARSZTATY W DOMU OŚWIATOWYM BIBLIOTEKI ŚLĄSKIEJ
listopad 2017
Kolejne warsztaty w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej i dalsze zmagania z grafiką.
Efekty są zadziwiające. Najważniejsze, że autorzy czują satysfakcję z własnych prac.
Teraz pozostaje im wykonanie odbitek pod czujnym okiem Pana Krzysztofa Rumina
ZABRZAŃSKI BUDŻET PARTYCYPACYJNY NA ROK 2018
listopad 2017
Głosowanie w budżecie partycypacyjnym trwa od 16 listopada do 01 grudnia 2017r.
Budżet partycypacyjny 2017 - Budowa boiska sportowego przy ulicy Korczoka 98
listopad 2017
Prosimy WSZYSTKICH, którzy ukończyli 16 lat i są mieszkańcami Zabrza o oddanie głosu na nasz projekt. Udostępniajcie, lajkujcie, zachęcajcie do głosowania bliższą i dalszą rodzinę, znajomych, kolegów, przyjaciół i sąsiadów. To nasza WSPÓLNA sprawa. W końcu musi się udać.
NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA DLA NASZEGO GOŚCIA Z JAPONII - PANA KIMIAKI TONOGAWA
listopad 2017
We wish you a very happy birthday, may life lead you to great happiness and success. We hope all your wishes will come true :)
Właśnie dzisiaj swoje urodziny obchodzi nasz gość z Japonii, Pan Kimiaki Tonogawa. W imieniu całej społeczności szkolnej, składamy Panu najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń i wielu podróży bliskich i dalekich.
W piątek, specjalnie dla wyjątkowego solenizanta, zostało zorganizowane przyjęcie urodzinowe. Nie zabrakło tradycyjnego 'Sto lat!' odśpiewanego w języku polskim i japońskim, kwiatów oraz prezentu.
"Kwitnące" parapety
listopad 2017
Za oknami zimno i ponuro...a nasze szkolne parapety "zakwitły". Zgadniecie, gdzie to??
ROZGRYWKI LIGOWE
listopad 2017
Zakończyły się rozgrywki ligowe Juniorów Młodszych. W swoim ostatnim meczu nasi zawodnicy (IB LO) rozegrali spotkanie w Gliwicach z tamtejszym GKS Piast II Gliwice S.A. Mecz zakończył się wynikiem 1:1, tym samym drużyna MKS ZABORZE zajęła 4 miejsce w tabeli.
Panowie, gratulujemy!
Za możliwość wykorzystania zdjęć, tradycyjnie dziękujemy Panu Piotrowi Frey.
Narodowe Święto Niepodległości
listopad 2017
Uczniowie klasy 2 b Gimnazjum podczas uroczystej akademii przybliżyli nam historię Rzeczypospolitej Polskiej. Po wspólnie zaśpiewanym hymnie nastąpiła wspaniale przygotowana część artystyczna.
Konkurs UNIJNY EVEREST
listopad 2017
Zapraszamy wszystkich uczniów zainteresowanych tematyką Unii Europejskiej do udziału w konkursie organizowanym przez Fundację Twój Everest oraz Szkołę Podstawową nr 20.
Do wygrania SUPER nagrody - nagroda główna to pięciodniowy BEZPŁATNY pobyt w Brukseli!!!!.
W konkursie udział mogą wziąć zespoły dwuosobowe. Szczegóły i zapisy u pedagoga.
BLIŻEJ JAPONII
listopad 2017
Zapraszamy Was na kolejną edycję naszej corocznej imprezy Bliżej Japonii. W tym roku bawimy się 25 listopada, w godzinach od 10 do 16 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu. (ZSO nr 14 w Zabrzu)
Wśród atrakcji poza pokazami aikido przygotowaliśmy dla Was m.in.: naukę kaligrafii japońskiej, wykład na temat zbroi samurajskiej, warsztaty z czerpania papieru, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych.
Więcej informacji wkrótce!
Zwycięzcami II Edycji Konkursu Fotograficzno-Językowego "W barwach Italii"
listopad 2017
Zwycięzcami II Edycji Konkursu Fotograficzno-Językowego " W barwach Italii" zostali:
Wiktoria Dynak
Oliwia Kościukiewicz
Julia Bomba i Maja Pasieka.
Gratulujemy!!!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do zabawy za rok!
A oto zwycięskie fotografie:
KONKURS Z J. NIEMIECKIEGO
listopad 2017
SERDECZNIE ZAPRASZAMY do udziału w konkursie z j. niemieckiego wszystkich uczniów uczących się tego języka. Głównym zadaniem konkursowym jest przedstawienie, przy użyciu dowolnej techniki, flagi Niemiec w formacie A5.
Prace należy oddać do 20 listopada, w sali nr 6, nauczycielowi języka niemieckiego pani Edycie Laskowskiej.
ZAJĘCIA Z SAMOOBRONY
listopad 2017
Zwarci i gotowi rozpoczęliśmy pierwsze zajęcia z samoobrony :) Dzisiaj więcej teorii, a na praktykę jeszcze przyjdzie czas. Miejmy nadzieję, że następnym razem pojawicie się w tym samym składzie ;)
SŁOWENIA CZY PETERSBURG?
listopad 2017
Tradycją naszej szkoły są wycieczki zagraniczne. W tym roku proponujemy Wam aż dwie - do Słowenii w maju i do Petersburga w czerwcu. JUTRO, o godz. 17.30 (stołówka szkolna) odbędzie się w tej sprawie zebranie.
Szczegółowe informacje na temat wycieczek można pobrać w sekretariacie szkoły. Zapisy trwają!
WYCIECZKA KLASOWA
listopad 2017
Uczniowie klasy II B Gimnazjum w dniach 25-27 października uczestniczyli w wycieczce do Rycerki .Uczniowie wędrowali na Wielką Raczę, z niej na Przegibek. Po powrocie do ośrodka był też czas na posiłek regeneracyjny :) Było nam niezwykle miło gdyż w wycieczce uczestniczyli nasi goście z Japonii Państwo Tonogawa.
DZIEŃ OTWARTY LABORATORIÓW POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
listopad 2017
Po raz kolejny w tym roku grupa naszych licealistów brała udział w zajęciach organizowanych przez Politechnikę Śląską w Gliwicach.
W dniu 26 października br. uczniowie uczestniczyli w DNIU OTWARTYM LABORATORIÓW POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ.
Tym razem uczelnia otworzyła swoje laboratoria Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Wydziału Inżynierii Biomedycznej.
Najbardziej zajmującymi były zajęcia w laboratorium technik małoinwazyjnych i aparatury medycznej podczas których mogliśmy "przeprowadzić operację za pomocą laparoskopu" a także podjąć próbę zszycia miejsca pooperacyjnego z wykorzystaniem nowoczesnych technik i aparatury medycznej.
Ponadto zapoznani zostaliśmy z pracą poszczególnych laboratoriów oraz poznaliśmy zakres prowadzonych badań m. in w laboratoriach:
- wirtualnej rzeczywistości;
- materiałów biomorficznych;
- biomateriałów;
- bioelektroniki;
- bioreaktorów membranowych - techniki uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.
Podczas zajęć poczuliśmy się jak młodzi naukowcy, a bezpośredni kontakt z pracownikami naukowymi i atmosfera tam panująca sprawiły, że każdy z nas mógł zobaczyć siebie jako potencjalnego studenta POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ.
PROJEKT UNIJNY - "Kreatywność bez barier - Trzecia misja uczelni"
listopad 2017
Wszystkich uczniów naszego liceum, którzy zakwalifikowali się do udziału w projekcie "Kreatywność bez barier - Trzecia misja uczelni", realizowanego przez Politechnikę Śląską, prosimy o zapoznanie się z harmonogramem zajęć na stronie:
https://www.polsl.pl/Wyd././Strony/Kreatywnoscbezbarier.aspx
Zakwalifikowanym oczywiście gratulujemy.
Pytanie związane z projektem należy kierować do szkolnego koordynatora - p. Imiołek
ZAJĘCIA Z SAMOOBRONY
listopad 2017
Przypominamy wszystkim ZAPISANYM osobom z grupy mundurowej (i nie tylko), że już od najbliższego poniedziałku 6 listopada ruszają zajęcia z SAMOOBRONY. Zajęcia będą odbywały się na sali gimnastycznej w każdy poniedziałek (do 18 grudnia) w godz. 15:30 - 17:00 i dla uczniów naszej szkoły są bezpłatne.
Pamiętajcie o zabraniu sportowego stroju i duuużej butelki z wodą, bo prowadzący wycisną z Was ostatnie poty.
Zwycięstwo MKS Zaborze
listopad 2017
Za nami 13 ligowa kolejka Juniorów Młodszych i zasłużone zwycięstwo MKS Zaborze z MSPN Górnikiem Zabrze 2:1 :) :) :)
Panowie, dziękujemy, gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy! :)
Za możliwość udostępnienia zdjęć dziękujemy panu Piotrowi Frey :)
KOŁO PSYCHOLOGICZNE
listopad 2017
Drugie spotkanie koła psychologicznego już 7 listopada, godz 16-17:30. Zapraszamy!
Akcja BOISKO dla szkoły
listopad 2017
WŁĄCZAMY się do akcji BOISKO dla szkoły w budżecie partycypacyjnym 2017
Samorząd Uczniowski ZSO 14
15 listopada 2017
wielki mecz I B LO (klasa sportowa) kontra reszta świata (księża, nauczyciele, trenerzy) grill i więcej atrakcji
szczegóły na bieżąco....
SZKOLNA AKCJA CHARYTATYWNA "Zakręć się na pomaganie"
listopad 2017
SZKOLNA AKCJA CHARYTATYWNA
"Zakręć się na pomaganie"
W dn. 30 października 2017r. na zebraniu SU wprowadzony został regulamin akcji , wychowawcy klas otrzymają go od przewodniczących klas, czas trwania akcji: 02.11.2017 do 31.05.2018
cel: pomoc w rehabilitacji Nikoli
przedmiot akcji: zbiórka surowców wtórnych (zużyte baterie, plastikowe nakrętki od butelek)
nagroda miesięczna: puchar dobroczynności (nie tylko!)
Współpraca z Medyczną Szkołą Policealną Województwa Śląskiego im. prof. Antoniego Cieszyńskiego w Zabrzu
listopad 2017
Współpraca z Medyczną Szkołą Policealną Województwa Śląskiego im. prof. Antoniego Cieszyńskiego w Zabrzu nawiązana! :) Tym razem z myślą o uczniach z grupy biomedycznej. Dzięki niej będziecie mogli uczestniczyć w warsztatach, wykładach, pokazach oraz poznać takie zawody jak: technik elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, technik dentystyczny, technik masażysta :)
ZBIÓRKA DLA SCHRONISKA
październik 2017
Podsumowanie zbiórki dla schroniska w Zabrzu -kilka kilogramów karmy dla psów i kotów. Wszystkim , którzy włączyli się w zbiórkę dziękujemy.
AKADEMIA FILMOWA MULTIKINO
październik 2017
W dniu 31 października 2017r. uczniowie z klasy 1B LO uczestniczyli w wykładzie przygotowanym oraz prowadzonym przez specjalistów Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Zabrzu. Prelekcja dotyczyła zagrożeń wynikających z codziennego korzystania z Internetu, co niewątpliwie jest jednym z palących tematów związanych w wyzwaniami współczesności. Uczniowie obejrzeli również film "The Circle. Krąg", opowiadający o ciemnej stronie mediów społecznościowych. Czy jesteśmy skazani na 'życie na podglądzie?"
"UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ"
październik 2017
Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w projekcie "Upoluj swoją książkę", dzięki któremu w dniach 2-30 listopada br. wszyscy uczniowie będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
Honorowy Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, a organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com.ho
Już od czwartku w naszej szkole pojawią się specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, na miesiąc otrzymacie darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.
Plakat z kodem będzie umieszczony na drzwiach wejściowych do szkoły.
Zapraszamy do udziału w akcji:)
WSPŁPRACA ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
październik 2017
OFERTA SZKOŁY CORAZ BOGATSZA :)
Pani Dyrektor Monika Gawłowska nawiązała współpracę ze Strażą Miejską w Zabrzu, w ramach której uczniowie z grupy mundurowej - służba penitencjarna będą uczestniczyli w zajęciach z samoobrony.
Zajęcia ruszają od 6 listopada.
WYGRANY MECZ MKS ZABORZE ZABRZE (1B LO)
październik 2017
W dniu 28 października 2017r. o 9.00, w deszczu i niskiej temperaturze został rozegrany kolejny mecz ligowy. Tym razem przeciwnikami chłopaków była drużyna z klubu Gwarek Zabrze (pierwsza w tabeli ligowej). Chłopaki dali z siebie wszystko i w pięknym stylu wygrali ten mecz! Wynik końcowy 3:2. Panowie, gratulujemy!
"Zakręć się na pomaganie"
październik 2017
Już wkrótce, 2 listopada rusza kolejna akcja charytatywna w naszej szkole. Tym razem wspieramy Nikolę, która urodziła się z poważną wadą serca i chorobą oczu. Uczniowie w klasach zbierać będą plastikowe nakrętki oraz zużyte baterie. Każda z klas otrzyma 2 kartony w których gromadzone będą surowce. Szczegóły już wkrótce w regulaminie. Cel to 1500 zł na pulsometr medyczny.
Konkurs plastyczny w kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł 2017"
październik 2017
W konkursie plastycznym w ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej "Zachowaj Trzeźwy Umysł 2017 " laureatką została Nikola Korsieko, obecnie uczennica klasy II a Gimnazjum nr 17. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 14 listopada 2017r. o godzinie 12: 00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu przy ul. 3 Maja 91. Gratulujemy Nikoli!
FINAŁ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU ARTYSTYCZNEGO CZYTANIA "NIE JESTEM INNY"
październik 2017
26 października 2017r. odbył się II etap Międzyszkolnego Konkursu Artystycznego Czytania w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 17 w Zabrzu. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy I Liceum Julia Duda i Klaudia Wrona.
Po profesjonalnym przedstawieniu swojego fragmentu tekstu Klaudia Wrona zajęła II miejsce. Gratulujemy!
DZIEŃ KAPUSTY
październik 2017
Jak co roku, jesienią Samorząd Uczniowski zorganizował dzień warzywa. W tym roku pod wezwaniem kapusty. Naszą szkołą zawładnęło kapuściane szaleństwo. Do rywalizacji stanieli uczniowie Gimnazjum nr 9 w Zabrzu, Gimnazjum nr 3 z Rudy Śląskiej, Szkoły Podstawowej nr 17 oraz naszego Gimnazjum nr 17. Rywalizacja była zacięta. Drużyny wzięły udział w quizie na temat kapusty, kapuścianych zawodach sportowych oraz kapuścianym Master Chef.
WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS PIERWSZYCH LICEUM
październik 2017
W dniu 25.10.2017r. odbyła się długo odkładana (ze względu na pogodę) wycieczka integracyjna klas pierwszych liceum. No niestety pogoda nie do końca była taka, jaką sobie wymarzyliśmy.
Wybraliśmy się na Jurę Krakowsko- Częstochowską, do Mirowa. Na początku był krótki spacerek od ruin zamku w Mirowie do zamku w Bobolicach. Po powrocie rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski i ogrzaliśmy się ciepłą herbatką. Pomimo niesprzyjającej aury, to był przyjemny dzień...
KOŁO PSYCHOLOGICZNE
październik 2017
Pierwsze zajęcia koła psychologicznego za nami. Młodzież w miłej atmosferze rozpoczęła swoją podróż w świat psychologii. Dziękujemy Panu Kamilowi Zielińskiemu.
JAPOŃSKIE PIĄTKI
październik 2017
Zaproszenie na drugie spotkanie z cyklu 'Japońskie Piątki'
"Ty i Ja- W poszukiwaniu nowej solidarności"
październik 2017
19 października młodzież naszej szkoły wzięła udział w warsztatach, organizowanych przez członków Polskiej Akcji Humanitarnej. Przed warsztatami uczniowie obejrzeli wystawę wielkoformatowych zdjęć Oliviera F?llmi "Ty i Ja- W poszukiwaniu nowej solidarności", ukazującą różnorodność kulturową świata. Celem warsztatów było "pogłębienie refleksji nad relacją z otaczająca nas rzeczywistością, byśmy mogli uświadomić sobie wspólnotę losu wszystkich ludzi i odnaleźć nową, globalną solidarność".
PAŃSTWO TONOGAWA U PANI PREZYDENT MAŁGORZATY MAŃKI- SZULIK
październik 2017
W dniu dzisiejszym Pani Dyrektor Monika Gawłowska oraz nasi wolontariusze z Japonii- Państwo Tonogawa brali udział w spotkaniu z Panią Prezydent Miasta Zabrze, Małgorzatą Mańką- Szulik. Pani Prezydent została zapoznana z ofertą zajęć, która dzięki pracy wolontariuszy została przygotowana przez naszą szkołę w bieżącym roku szkolnym. Państwo Tonogawa podzielili się swoimi wrażeniami po miesięcznym pobycie w Zabrzu.
SZCZESLIWY NUMEREK
październik 2017
Obowiązuje w tym tygodniu.
RAJD GÓRSKI
październik 2017
W sobotę 21 października wczesnym rankiem, bo już o 7:00 rano miłośnicy górskich wędrówek z ZSO 14 i SP 17 oraz innych zabrzańskich szkół wyruszyli autokarem w kierunku Bielska- Białej. Tym razem naszym celem były szczyty Beskidu Śląskiego. Na szlak wyruszyliśmy z Olszówki Górnej i kierowaliśmy się przez Dębowiec na Szyndzielnię i dalej Klimczok. Podziwialiśmy piękny jesienny krajobraz .
Tym razem towarzyszyły nam, ale na szczęście mogły zostać zamknięte. Tradycyjnie dobry humor nas nie opuszczał, a jeszcze bardziej poprawił się po zjedzeniu pysznego żurku w schronisku na Szyndzielni.
Zapraszamy na kolejne wyprawy .
KOLEJNY MECZ CHŁOPAKÓW Z 1B LO
październik 2017
W niedzielne przedpołudnie, niestety deszczowe i chłodne, został rozegrany kolejny mecz piłkarzy MKS Zaborze Zabrze. Tym razem chłopcy rywalizowali z klubem Ruch Radzionków. Pomimo mocno zaciśniętych kciuków wychowawcy klasy oraz szkolnego psychologa, rywale mieli więcej szczęścia i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 1:2. Gratulujemy chłopakom sportowej postawy i doceniamy wysiłek. Wszak w sporcie nie chodzi tylko o wynik...
JAPOŃSKI PIĄTEK
październik 2017
W miniony piątek o godzinie 17:00 odbyło się w naszej szkole pierwsze spotkanie z cyklu Japoński Piątek. Licznie przybyłych miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni (mieszkańców Zabrza oraz tych, którzy pokonali nawet kilkadziesiąt kilometrów) przywitała Pani Monika Gawłowska - dyrektor ZSO 14. Tym razem Państwo Tonogawa przybliżyli wszystkim zebranym podobieństwa i różnice kulturowe pomiędzy Polską a Japonią. Okazało się, że mimo dużej odległości geograficznej, jednak wiele łączy nasze kraje.
Na kolejne spotkanie zapraszamy już 17 listopada o godz. 17:00. Tym razem nasi goście wprowadzą uczestników w tajniki japońskiej kaligrafii. Zgłoszenia przyjmujemy przez adres poczty elektronicznej japonia.zso14@wp.pl
Ze względów organizacyjnych, liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Zapraszamy
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU CZYTANIA PO JAPOŃSKU
październik 2017
Dzisiaj odbył się Szkolny Konkurs Czytania Po Japońsku. Uczestnicy mieli do przeczytania fragment wcześniej wylosowanego tekstu w języku japońskim. Najlepszymi czytającymi zostały:
I miejsce Agnieszka Banasiewicz kl. I LO
II miejsce Dorota Łepkowska kl. II LO
III miejsce Karolina Kula kl. III LO
Serdecznie gratulujemy
DZIEŃ KAPUSTY
październik 2017
W związku ze zbliżającym się dniem kapusty prosimy was o przyniesienie:
- Tarek
- Noży
- Desek do krojenia
- Misek plastikowych
Wszystkie ww. rzeczy można przynosić do sali Pani Dajczak lub do przewodniczącego szkoły.

Liczymy na wasze zaangażowanie :)
WYCIECZKI ZAGRANICZNE
październik 2017
Od 19 października w sekretariacie szkoły można odebrać programy planowanych w br. szkolnym wycieczek zagranicznych. Zebranie rodziców w sprawie wycieczek (szczegóły) odbędzie się 7 listopada o godz. 17.30 w jadalni szkolnej. Ilość miejsc - ograniczona.
Pierwszeństwo mają uczniowie. Osoby dorosłe - tworzą listę rezerwową.
PAŃSTWO IKUMI I KIMIAKI TONOGAWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 17 W ZABRZU
październik 2017
Uczniowie klas IIa i IIIc jako pierwsi uczniowie z podstawówki wzięli udział w lekcji języka japońskiego, którą poprowadzili wolontariusze z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu - Państwo Ikumi i Kimiaki Tonogawa z Japonii. Dzieci nauczyły się przedstawiać po japońsku, dowiedziały się, jak pisze się ich imiona w różnych systemach pisma sylabicznego. Poznały również miejsce, z którego pochodzą Państwo Tonogawa - wyspę Shodoshima.
Tłumaczem podczas lekcji była pani Jagoda Długosz.
KOŁO PSYCHOLOGICZNE
październik 2017
Pierwsze spotkanie koła psychologicznego odbędzie się 24 października, o godz. 16:00 w sali nr 4. Przewidywany czas spotkania 1,5 godziny.
Zapraszamy wszystkich uczniów którzy zadeklarowali udział w zajęciach( można jeszcze zgłosić chęć udziału).
WARSZTATY LITERACKO-GRAFICZNE
październik 2017
To już czwarte warsztaty literackie z aspektem graficznym w ramach projektu "POLA WIDZENIA KSIĄŻKI" dofinansowanego przez MKiDN. Uczestnicy samodzielnie przygotują płyty graficzne i sporządzą własny ekslibris. Zajęcia prowadzi Krzysztof Rumin - artysta wizualny, który ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest uczestnikiem wielu międzynarodowych wystaw indywidualnych i grupowych, m.in. w Niemczech, Austrii, Japonii i Argentynie. Ma za sobą dwadzieścia pięć lat pracy warsztatowej z dziećmi i młodzieżą.
SZCZĘŚLIWY NUMEREK
październik 2017
Aktualny w tym tygodniu.
AP KS Gliwice i MKS Zaborze
październik 2017
Remisem 2:2 zakończyło się niedzielne spotkanie AP KS Gliwice i MKS Zaborze w 10 kolejce ligowej Juniorów Młodszych. Chłopaki, gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych meczach ligowych !
Za możliwość wykorzystania zdjęć dziękujemy panu Piotrowi Frey.
RAJD PTTK
październik 2017
W sobotę połączone siły ZSO 14 i SP 17 udały się na kolejny rajd PTTK. Pogoda sprzyjała wędrówkom. Trasa wiodła od miejscowości Orzech przez Kopiec Wyzwolenia do Piekar Śląskich. Po drodze liczącej 10 km nikt nie osłabł z głodu, gdyż pod kopcem rozpaliliśmy ognisko (najpierw trzeba było zebrać chrust) i upiekliśmy kiełbasy. Niektórzy czuli jeszcze niedosyt ruchu, więc ćwiczyli swoje mięśnie na siłowni.
Liczymy też na większą obecność dziewczyn na kolejnej wycieczce, bo dzisiaj wyraźnie dominował męski pierwiastek.
Japońskie Piątki
październik 2017
O naszych spotkaniach z cyklu Japońskie Piątki na stronie Głosu Zabrza.
www.gloszabrza24.pl
PROPOZYCJA DLA UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH
październik 2017
18 grudnia 2017 roku odbędzie się wyjazd, w ramach którego uczniowie wezmą udział w warsztatach "Igrzyska tożsamości we współczesnym kinie", przygotowanych przez Teatr im. Juliusza Słowackiego. Ponadto wraz z przewodnikiem obejrzą wystawę Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zatytułowaną "Fabryka Oskara Schindlera". Listy uczestników zostaną przygotowane do 17.10.2017 przez wychowawców poszczególnych klas gimnazjalnych. Koszt wyjazdu 45 zł (wpłaty do końca listopada).
Dzień Edukacji Narodowej
październik 2017
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
wszystkim Nauczycielom, oraz pozostałym Pracownikom Naszej Szkoły składamy serdeczne życzenia: sukcesów osobistych i zawodowych, zadowolenia z pracy oraz wszelkiej pomyślności wynagradzającej codzienny trud, poświęcenie i zaangażowanie.
WYBORY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
październik 2017
Wybory Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna Samorządu.
Po trudnej kampanii wyborczej, napięciu związanym z oczekiwaniem na wyniki już wiemy!
Nowym (starym) przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Maciej Chęciński. Gratulujemy !
Wiemy też kto w tym roku będzie wspierał Samorząd w działaniach. Decyzją młodzieży, nowym(starym)opiekunem Samorządu, została Pani Aleksandra Dajczak. Gratulacje!
ELIMINACJE DO II ETAPU MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU ARTYSTYCZNEGO CZYTANIA
październik 2017
Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolnych przesłuchań do Międzyszkolnego Konkursu Artystycznego Czytania. Zgodnie z regulaminem konkursu do II etapu przechodzą dwie najlepiej czytający uczniowie. W tym roku finalistkami konkursu zostały:
Duda Julia kl. I LO
Wrona Klaudia kl. I LO
Gratulujemy!
"GŁOS ZABRZA" O NASZYCH GOŚCIACH Z JAPONII
październik 2017
W Głosie Zabrza o naszych gościach z Japonii.
KROMKA CHLEBA DLA SĄSIADA
październik 2017
"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi." - Jan Paweł II
PROPOZYCJA DLA DOROSŁYCH MIŁOŚNIKÓW JĘZYKA JAPOŃSKIEGO
KONFERENCJA NAUKOWA "Schulz i po Schulzu"
październik 2017
Uczniowie klasy II LO uczestniczyli w pierwszym dniu konferencji poświęconej twórczości literackiej i plastycznej Brunona Schulza. Podczas konferencji znalazło się coś dla duszy i coś dla ciała.
WYKŁAD W SWPS
październik 2017
Psychopatia to zaburzenie osobowości, które doskwiera jednostkom na pozór normalnie funkcjonującym w społeczeństwie. Powstaje zatem pytanie jak rozpoznać psychopatę? Czy każdy psychopata to przestępca? Czy można wyleczyć się z psychopatii? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas wykładu dr. hab. Daniela Boduszka, prof. Uniwersytetu SWPS, który przedstawi nowy model psychopatii na podstawie własnych, prowadzonych w ostatnich latach, badań. Spotkanie w ramach Strefy Psyche odbędzie się 24 października o godz. 17.30 na Uniwersytecie w Katowicach. Wstęp wolny. Zapraszamy!

https://pl-pl.facebook.com/events/137619246873332/
WARSZTATY EKOLOGICZNE - ISTEBNA
październik 2017
11 października część uczniów gimnazjum oraz grupa biomedyczna klasy 1 LO udała się na zajęcia do Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Istebnej. Tam mieli okazję zwiedzić Muzeum Świerka Istebniańskiego, Karpacki Bank Genów i Wolierę Pokazową Głuszców oraz szkółkę leśną Wyrchczadeczka. Uczniom towarzyszyli również nasi wolontariusze z Japonii - państwo Tonogawa, którzy zachwycali się piękną, kolorową jesienią w Beskidzie Śląskim. Wyjazd został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zabrze. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
STYPENDYSTKA PREZESA RADY MINISTRÓW
październik 2017
Miło nam poinformować, że uczennica klasy III LO, KAROLINA KULA otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów.
To prestiżowe wyróżnienie jest przyznawane tylko najwybitniejszej młodzieży w całym kraju. GRATULUJEMY
I jeszcze jeden miły dla nas akcent - w gronie nagrodzonych znalazł się również absolwent naszego gimnazjum, a obecnie uczeń Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego, Mateusz Czech.
Zdolną mamy młodzież!

https://zabrze.com.pl/i,stypendialne-oczko-w-zabrzu,200274,901402.html
JAPOŃSKIE PIĄTKI
październik 2017
Interesujesz się kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni? Mamy dla Ciebie wyjątkową, wręcz niepowtarzalną okazję by poznać bliżej to państwo, ich mieszkańców oraz niezwykle bogatą kulturę.
Zapraszamy do udziału w Japońskich Piątkach. Począwszy od października, co miesiąc w naszej szkole będą organizowane bezpłatne spotkania, które poprowadzą nasi goście - pan Kimiaki Tonogawa wraz z żoną, panią Ikumi.
Pierwsze spotkanie odbędzie się już 20 października o godz. 17.00. Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem poczty elektronicznej (japonia.zso14@wp.pl) do 18 października. W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu (na wszelki wypadek).
Niestety ilość miejsc jest ograniczona - lepiej nie odkładać zgłoszenia na ostatnią chwilę :)
Zapraszamy!
Jeśli to nie problem, prosimy o udostępnienie tej informacji. Może wśród znajomych znajdzie się ktoś, kto ucieszy się z takiej możliwości.
MKS Zaborze Zabrze
październik 2017
Z ogromną radością i dumą chwalimy się, że sobotni mecz chłopaków z 1b LO (MKS Zaborze Zabrze) z Concordią Knurów zakończył się sukcesem. Chłopcy pokonali przeciwników 4:3.
Chłopaki - dobra robota!
WOLONTARIUSZE Z JAPONII NA SKARBNIKOWYCH GODACH
październik 2017
Nasi goście - Państwo Tonogawa - również uczestniczyli w minioną sobotę w "urodzinach miasta" i byli obecni podczas barwnego korowodu ulicami Zabrza (zdjęcie ze strony UM Zabrze).
SZCZĘŚLIWY NUMEREK
październik 2017
Aktualne od poniedziałku 09 października
SKARBNIKOWE GODY
październik 2017
Tak prezentowaliśmy się podczas barwnej parady.
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE
październik 2017
W dniu dzisiejszym uczniowie klas II i III Gimnazjum uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych "Zaplątani w sieci" realizowanych przez Śląskie Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Celem zajęć była profilaktyka cyberprzemocy i uzależnienia od Internetu.
PROPOZYCJA DLA MIŁOŚNIKÓW TEATRU I/LUB KRAKOWA W ZIMOWEJ SZACIE
październik 2017
Drodzy Uczniowie!
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na wyjazd do Teatru Starego w Krakowie - 6 grudnia 2017(spektakl Blogi.pl).
Zapisujemy się w sali nr 8 w najbliższych dniach.
Dodatkowych informacji udziela pani Ewa Młynarczyk.
KLUB MIŁOŚNIKA ITALII
październik 2017
Informujemy, że od października rozpoczynają się zajęcia dodatkowe w ramach Klubu miłośnika Italii, które będą się odbywać dwa razy w miesiącu, w środę od godziny 14.15 do godziny 15.00.
Szczegółowych informacji udziela nauczyciel języka włoskiego- pani Edyta Kraszewska - Szymura
Serdecznie zapraszamy!
Światowy Dzień Uśmiechu
październik 2017
Czy wiecie, że 06 października obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu? A dziewczyny z III LO wiedziały...
To radosne święto przypada na pierwszy piątek października i jest obchodzone od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. "smiley face", stworzonej w 1963 roku.
Nie od dziś bowiem wiadomo, że 'uśmiech to taka krzywa, która wszystko prostuje'
MKS ZABORZE ZABRZE - CONCORDIA KNURÓW
październik 2017
W najbliższą sobotę chłopcy z 1 B LO, piłkarze z klubu MKS Zaborze Zabrze rozgrywają kolejny mecz. Tym razem ich przeciwnikiem będzie Concordia Knurów.
Będziemy trzymać kciuki! Powodzenia
KONKURS "W BARWACH ITALII"
październik 2017
Wszystkich uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum zainteresowanych Włochami oraz fotografią zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie "W barwach Italii".
Celem Konkursu jest pokazanie różnorodności kulturowej Włoch i promocja nauki języka włoskiego. Tematyką konkursu są symbole - wszystko to, co kojarzy się z Italią (pejzaże, ludzie, historia, literatura, kuchnia itd.). Wykonane fotografie muszą być utrzymane w kolorach włoskiej flagi. Uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie dwa zdjęcia. Zgłoszenia prac będą przyjmowane do 31 października 2017 r. Szczegóły u p. E. Kraszewskiej

Regulamin dostępny z zakładce "Dokumenty szkolne"
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY"CZAR WAKACJI"
październik 2017
Wszystkich miłośników fotografowania bez względu na wiek zachęcamy do udziału w konkursie. Do konkursu można zgłosić do 3 zdjęć w formacie możliwie największym, ale decyduje uczestnik konkursu. Zdjęcia proszę zgłaszać do biblioteki szkolnej (można przynosić na pendrive do wywołania) do 27.10.2017 r. Zachęcamy do udziału w konkursie!
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ARTYSTYCZNEGO CZYTANIA
październik 2017
Lubisz czytać i nie boisz się publicznych wystąpień, a może marzy Ci się kariera aktorska lub dziennikarska. To konkurs właśnie dla Ciebie!
Konkurs składający się z dwóch etapów. Eliminacje szkolne polegają na artystycznym przeczytaniu wcześniej wybranego tekstu. Szkolne przesłuchania odbędą się 11 i 12 października na dużej przerwie (godzina 12:10) w bibliotece szkolnej. Do etapu międzyszkolnego przechodzą dwie osoby.
Uczniowie chętni do udziału w konkursie proszeni są o zgłoszenie się do biblioteki szkolnej.
POROZUMIENIE Z UNIWERSYTET SWPS
październik 2017
W dniu dzisiejszym Pani Dyrektor Monika Gawłowska podpisała Porozumienie o współpracy z Uniwersytetem SWPS, reprezentowanym przez Panią Patrycję Paczyńską-Jasińską. W ramach współpracy nasi uczniowie zwłaszcza z grup psychopedagogiki i psychokryminologii będą mogli brać udział w wykładach, warsztatach, zajęciach akademickich i konferencjach naukowych, organizowanych przez Uniwersytet SWPS. O wszystkich wydarzeniach będziemy informować was na bieżąco.
NOWA PRACOWNIA KOMPUTEROWA
październik 2017
Uczniowie którzy wybrali rozszerzenie z informatyki pracują w zupełnie nowej, uruchomionej w tym roku szkolnym pracowni komputerowej. Dzięki temu mogą w pełni rozwijać swoje zainteresowania.
SZCZĘŚLIWY NUMEREK
październik 2017
Aktualne w tym tygodniu.
1 PAŹDZIERNIKA - POCZĄTEK ROKU AKADEMICKIEGO
październik 2017
Dzisiaj tradycyjne rozpoczęcie roku akademickiego na polskich uczelniach, stąd pamiętamy o naszych tegorocznych maturzystach, a obecnie studentach Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Cieszymy się, że dostaliście się na wasze wymarzone kierunki i uczelnie. Jesteśmy z Was bardzo dumni i życzymy Wam wszystkim powodzenia oraz sukcesów na nowej drodze życia.
Warto tutaj dodać, ze w tym roku mury naszej szkoły opuścili również pierwsi absolwenci, którzy uczyli się języka japońskiego jako drugiego języka obowiązkowego i niektórzy od razu zasili szeregi Zakładu Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pokonując wielu chętnych. Patryk wierzymy, że będzie o Tobie głośno w Krakowie!
NOC W SZKOLE
wrzesień 2017
Piątkowy wieczór, kto chciałby spędzić go w szkole? Oczywiście nasi uczniowie i absolwenci bo w naszej szkole nocą możesz:
-zagrać w gry planszowe ;
-wziąć udział w pokazie filmowym;
-turnieju sportowym;
-zatańczyć;
-pośpiewać;
-spotkać starych znajomych, powspominać i ......
WYBORY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
wrzesień 2017
13 października od godziny 8 społeczność uczniów będzie wybierała swoich przedstawicieli. Zobacz jak prezentują się kandydaci.
ŚLĄSKA NOC NAUKOWCÓW
wrzesień 2017
W sobotę 14.10.2017 w godz. 15:00 - 22:00 NOC NAUKOWCÓW.
Będzie się działo - pokazy, wykłady. Zapraszamy do zapoznania się z programem. Kto chętny? Dla grupy biomedycznej must have!
EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH NA DROGACH
wrzesień 2017
21 września obchodzony jest jako Europejski Dzień bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Uczniowie naszej szkoły podjęli dyskusje na temat przyczyn i sposobów przeciwdziałania tragediom. Swoje przemyślenia przedstawili plastycznie.
KONNICHIWA
wrzesień 2017
Nasi goście z Kraju Kwitnącej Wiśni prowadzą zajęcia z uczniami naszego liceum. Dzisiaj młodzież ćwiczyła poprawną wymowę i intonację japońskich zdań oraz sposoby zapisywania znaków kanji. A może ktoś chciałby uczyć się japońskiego? Dajcie znać- możemy zorganizować dla chętnej grupy popołudniowe zajęcia!
ODWIEDZINY W PRZEDSZKOLU
wrzesień 2017
Wczoraj i dzisiaj, nasi goście z Japonii- Pan Kimiaki i Pani Ikumi Tonogawa odwiedzili zaprzyjaźnione z naszą szkołą Przedszkole nr 16. Państwo Tonogawa nauczyli dzieci śpiewać piosenkę, którą znają przedszkolaki w Japonii. Dzieci miały również okazję dowiedzieć się jak za pomocą origami poskładać samoloty, które, jak się później okazało, zdaniem dzieci 'latają lepiej niż polskie'
MKS ZABORZE ZABRZE
wrzesień 2017
Od początku roku szkolnego piłkarze MKS Zaborze Zabrze, rocznik 2001 stali się uczniami naszego liceum, wypełniając listę uczniów klasy Ib. Niełatwo godzić naukę z treningami. Chłopcy mają w planie lekcji aż 12 godzin wychowania fizycznego, do tego wieczorne treningi pod czujnym okiem trenera, Pana Roberta Szarugi oraz weekendowe mecze. A oto kilka fotek z ostatnich meczy chłopaków. Za możliwość wykorzystania zdjęć dziękujemy Panu Piotrowi Frey.
UWAGA ZBIÓRKA!!!!!
wrzesień 2017
Zapraszamy społeczność szkolną i lokalną do wsparcia schroniska Psitulmnie, które znajduje się w Zabrzu przy ul. Bytomska 133.
W schronisku przebywa ponad 200 zwierzaków.
Zbieramy :
- Karmę ( dla psów oraz kotów )
- Zabawki
- Koce
Czas trwania akcji do 15 października. Rzeczy prosimy przynosić do pedagoga(w przypadku nieobecności zostawiać na portierni).
PROPOZYCJA NA SOBOTĘ 21.10.2017 - RAJD PTTK
wrzesień 2017
I kolejna oferta na aktywne spędzenie soboty - tym razem zapraszamy do udziału w 44 Jesiennym Złazie Górskim Rajd odbędzie się 21.10.2017 roku trasą Polana Dębowiec - schronisko PTTK Szyndzielnia - Klimczok.
Zbiórka i wyjazd autokarem z Zabrza - obok hotelu "Ibis" ul. Jagiellońska - godz. 7:00.
Planowany powrót do Zabrza ok. 18:00.
Koszt: 30 zł
Zgłoszenia i zgody na wyjazd do odbioru - u nauczyciela geografii - sala 35.
Jak zwykle, liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Zapraszamy do udziału.
Szczegóły na plakacie.
PROPOZYCJA NA SOBOTĘ 14.10.2017 - RAJD PTTK
wrzesień 2017
Zapraszamy do udziału w XXVII Śląskiej Jesieni Turystycznej. Tym razem trasa rajdu wiedzie od Kopca Wyzwolenia do Piekar Śląskich - do przejścia 10 km.
Zbiórka i wyjazd autokarem - obok hotelu "Ibis" ul. Jagiellońska - godz. 8:00.
Planowany powrót do Zabrza ok. 16:00.
Koszt: 25 zł
Zgłoszenia i zgody do pobrania - u nauczyciela geografii - sala 35.
Jak zwykle, liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Zapraszamy do udziału.
Szczegóły - na plakacie.
SZCZĘŚLIWY NUMEREK
wrzesień 2017
Obowiązuje od 25 września
SZKOLNY KONKURS CZYTANIA PO JAPOŃSKU!
wrzesień 2017
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów uczących się języka japońskiego do udziału w konkursie. Uczestnicy konkursu będą mieli do przedstawienia wcześniej przygotowany tekst z podręcznika. Wygrywa najlepsza interpretacja tekstu.
Termin konkursu: 20 października godzina 9:40 (3 lekcja) w sali multimedialnej. Uczniowie chętni do udziału w konkursie proszeni są o zgłoszenie się do pana Artura Rybowicza.
PROJEKTY UNIJNE - PROPOZYCJA DLA UCZNIÓW KLAS 2 I 3 LO
wrzesień 2017
Miło nam poinformować, że w naszej szkole rozpoczęła się REKRUTACJA do trzech projektów unijnych prowadzonych przez Politechnikę Śląska we współpracy z Miastem Zabrze:
1. KREATYWNOŚĆ BEZ BARIER - TRZECIA MISJA UCZELNI (realizacja - Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej)
Szczegóły:
https://www.polsl.pl/Wyd././Strony/Kreatywnoscbezbarier.aspx

2. ŚCIEŻKA KOPERNIKA W ZABRZU (realizacja - Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej)
Szczegóły:
http://www.kariera.polsl.pl/SciezkiKoper././SK_IB_tematy.htm

3. ZABRZAŃSKIE ŚCIEŻKI KOPERNIKA (realizacja - Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej)
Szczegóły:
http://www.kariera.polsl.pl/./SK_Zabrze./SK_ISiE2_tematy.htm

OSOBY ZAINTERESOWANE - szczegółowe regulaminy i wnioski aplikacyjne - do odbioru w sali 35 u p. Imiołek
Podczas rekrutacji - przy jednakowej liczbie punktów - decyduje data wpłynięcia wniosku.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU
GOŚCIE Z JAPONII
wrzesień 2017
W dniu 19.09.2017r. nasza szkoła powitała wyjątkowych gości - pana Kimiaki Tonogawa wraz z małżonką Ikumi. Państwo Tonogawa przybyli do nas z Japonii i będą obecni w życiu naszej szkoły w bieżącym roku szkolnym. Uczniowie, którzy uczą się języka japońskiego, będą mieli jedyną w swoim rodzaju okazję by poznać kulturę oraz język Kraju Kwitnącej Wiśni dzięki bezpośredniemu kontaktowi z naszymi wolontariuszami. Wraz z Państwem Tonogawa gościliśmy również panią Jadwigę Rodowicz- Czechowską - byłą ambasador Polski w Japonii.
wrzesień 2017
Informujemy, że wszelkie działania samorządu uczniowskiego ZSO nr 14, znajdziecie na profilu samorządu uczniowskiego.
EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH NA DROGACH
wrzesień 2017
21 września Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach-pamiętajmy o bezpieczeństwie nie tylko w tym dniu.
DZIEŃ JAPOŃSKI
wrzesień 2017
Japonia zagościła w Pawłowie na dobre. W Dzielnicowym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty z kultury japońskiej. Bardzo szeroko rozumianej. Poznaliśmy i elementy kaligrafii, i origami, braliśmy udział w ceremonii parzenia herbaty. Dowiedzieliśmy się (i zobaczyliśmy) co to jest anime cosplay. Było ciekawie, inspirująco i egzotycznie.
TRWA ZBIÓRKA NA PSITULMNIE!
wrzesień 2017
Przypominamy o zbiórce, która trwa w naszej szkole.
SZCZĘŚLIWY NUMEREK
wrzesień 2017
Obowiązuje od 18 września.
XIII Dzień Nauki
wrzesień 2017
W dniu 15.09.2017r. uczestniczyliśmy, jak co roku, w Zabrzańskim Dniu Nauki. I tradycyjnie nasze stoiska cieszyły się .... duuużym powodzeniem , zarówno wśród przedszkolaczków jak i starszych dzieci i młodzieży. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali na nas swój głos, bo dzięki Wam po raz kolejny stanęliśmy na podium, zajmując III miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko (na ponad 40 wystawców). DZIĘKUJEMY
Chcielibyśmy również podziękować naszemu absolwentowi Patrykowi, a obecnie studentowi japonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, który wsparł nas na stoisku japońskim. Słowa podziękowania kierujemy również dla niezawodnych dziewczyn Natalii i Patrycji z grupy mundurowej oraz współpracującej z nami służby więziennej z Aresztu Śledczego.
ZBIÓRKA NA PSITULMNIE!
wrzesień 2017
UWAGA ZBIÓRKA!!!!!
Zapraszamy społeczność szkolną i lokalną do wsparcia schroniska Psitulmnie, które znajduje się w Zabrzu przy ul. Bytomskiej 133.
W schronisku przebywa ponad 200 zwierzaków.
Zbieramy :
- Karmę ( dla psów oraz kotów )
- Zabawki
-Koce
Czas trwania akcji do 15 października. Rzeczy prosimy przynosić do pedagoga (w przypadku nieobecności zostawiać na portierni).
BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA
wrzesień 2017
Zapraszamy całą społeczność szkoły do korzystania z zbiorów biblioteki szkolnej. Do wypożyczenia lektury, ale również wiele interesujących nowości.
Przypominamy o wypożyczaniu bieżących lektur szkolnych, które są dostępne w bibliotece między innymi: "Hobbit czyli tam i z powrotem", "Kamienie na szaniec", "Król Edyp".
ŚLĄSKI SALON MATURZYSTÓW
wrzesień 2017
Uczniowie klasy III LO poniedziałkowe przedpołudnie spędzili w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, uczestnicząc w Salonie Maturzystów Perspektywy 2017. Jest to szczególne miejsce gdzie matura "spotyka" się ze studiami. Podczas Salonu, maturzyści uzyskali komplet informacji od ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie na temat matury z poszczególnych przedmiotów. Mieli też okazję poznać ofertę edukacyjną, którą zaprezentowały publiczne i niepubliczne uczelnie nie tylko naszego regionu.
Niewątpliwie udział w Salonie pozwoli im odpowiednio wcześnie zaplanować swój egzamin maturalny i wybrać właściwe przedmioty dodatkowe.
ZAJĘCIA KOŁA PSYCHOLOGICZNEGO
wrzesień 2017
Jesteś zainteresowany psychologią? Chcesz poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie? Chcesz rozwijać kompetencje społeczne? Zachęcamy do wzięcia udziału w zajęciach koła psychologicznego, prowadzonego przez naszego partnera Uniwersytet SWPS. Szczegóły poznasz u pedagoga szkolnego.
STYPENDIUM SZKOLNE
wrzesień 2017
Szanowni Państwo.
Przypominamy, że w sekretariacie szkoły można pobierać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego. Kryterium dochodowe na jednego członka rodziny wynosi 514zł netto. Wypełnione wnioski wraz z załącznikami należy złożyć również w sekretariacie do 15 września.
ZEBRANIA Z RODZICAMI
wrzesień 2017
Zapraszamy na zebrania z rodzicami
Spotkanie rodziców z dyrekcją szkoły:
Gimnazjum klasy II a i II b 12.09.2017r., godz. 16:30
Gimnazjum klasy III a 12.09.2017r., godz. 17:00
LO klasy I a i I b 13.09.2017r., godz. 16:30
LO klasy III a 13.09.2017r., godz. 17:00
LO klasy II a 13.09.2017r., godz. 17:30
Spotkanie rodziców z wychowawcą:
Gimnazjum klasy II a i II b 12.09.2017r., godz. 17:00
Gimnazjum klasy III a 12.09.2017r., godz. 17:30
LO klasy I a i I b 13.09.2017r., godz. 17:00
LO klasy III a 13.09.2017r., godz. 17:30
LO klasy II a 13.09.2017r., godz. 17:00
CERTYFIKAT DLA SZKOŁY
wrzesień 2017
3...2...1... START!
wrzesień 2017
Rok szkolny 2017/2018 uważamy za otwarty!
Drodzy uczniowie, życzymy Wam aby ten rozpoczynający się rok szkolny był nie tylko czasem wytężonej pracy i nauki, ale także czasem doskonalenia Waszych talentów, wspaniałych doświadczeń, rozwijania starych i zawierania nowych przyjaźni.
Pomyślności!
ZDAWALNOŚĆ MATUR
lipiec 2017
A tak wyglądała w tym roku zdawalność matur w zabrzańskich szkołach :)
Tym bardziej cieszymy się, że jesteśmy w tym NIELICZNYM gronie szkół, gdzie zdawalność wyniosła 100% :)
BRAWO MY! :)

PODRĘCZNIKI
lipiec 2017
Informujemy, że wykaz podręczników obowiązujących w naszym LO zostanie opublikowany na stronie internetowej szkoły 24 lipca. Gimnazjaliści będą mogli odebrać swoje podręczniki we wrześniu, bezpośrednio w szkole.
Przypominamy, że adres strony internetowej to: www.zso14.eu
Pozdrawiamy wakacyjnie :)
MAMY TO!
czerwiec 2017
Zdawalność matur w naszym LO :)
Serdecznie gratulujemy tegorocznym maturzystom!
Jesteśmy BARDZO dumni :)
ŚWIADECTWA DOJRZAŁOŚCI
czerwiec 2017
Drodzy maturzyści!
Serdecznie zapraszamy Was w najbliższy piątek (30 czerwca) o godz. 12.00 po odbiór długo wyczekiwanych świadectw dojrzałości. Oby widniejące na nich wyniki okazały się być zgodne z Waszymi oczekiwaniami ;)
WAKACJE!!!
czerwiec 2017
Życzymy Wam wspaniałych wakacji!
Do zobaczenia we wrześniu!
POŻEGNANIE KLAS III GIMNAZJUM
czerwiec 2017
23 czerwca pożegnaliśmy uczniów klas trzecich gimnazjum :( Pożegnanie przebiegło w humorystycznym nastroju, jednak nie zabrakło chwil zadumy a w oczach niektórych, zakręciła się łezka...
Drodzy uczniowie! Jesteśmy z Was dumni!
POWODZENIA!

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1201639623314560.1073741945.368050650006799&type=3
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
czerwiec 2017
Tak, to już prawie koniec :)
Klasy III gimnazjum żegnamy o godz. 8:00 :)
Pozostałe klasy o godz. 9:30 :)
WYCIECZKA KLASY I B
czerwiec 2017
Trzy dni spędzone w Rycerce minęły w suuuper atmosferze - były gry, zabawy, ognisko i nocne rozmowy :) Drugiego dnia zawędrowaliśmy na Przegibek (1000m), byliśmy również przy krzyżu papieskim na Będoszce (1144 m).
W kolejnym roku zdobędziemy nowe szczyty ... :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1194988050646384.1073741944.368050650006799&type=3
WYCIECZKA KLASY I LO
czerwiec 2017
Od poniedziałku do środy uczniowie z klasy I LO bawili w Beskidzie Śląskim :)
KOLEJNY SUKCES RAFAŁA
czerwiec 2017
Dziś odbyło się uroczyste podsumowanie trzech konkursów miejskich organizowanych przez metodyka geografii i przyrody - pana Karola Rapiora. W jednym z nich wziął udział Rafał Fieroch z kl. I LO, który pod kierunkiem opiekuna przygotował prezentację multimedialną pt. "Osobliwości dzielnicy Zaborze Północ". Praca Rafała Fierocha została wysoko oceniona - zajął I miejsce!
Serdecznie gratulujemy :)
WYCIECZKA DO TRANSYLWANII CZ. 6
czerwiec 2017
W ostatni dzień naszej wycieczki odwiedzamy Sighisoarę - jedną z nielicznych zamieszkałych twierdz kontynentu, jednocześnie wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto ma piękne położenie na siedmiogrodzkich wzgórzach. Jest to także miejsce urodzenia Vlada Draculi, znanego także jako Vlad Tepes (Vlad Palownik), władcy prowincji Wołoszczyzny. Dom Drakuli znajduje się na Placu Cytadeli, niedaleko Wieży Zegarowej.
Po drodze zwiedzamy jeszcze kościół warowny z murami obronnymi w Prejmer.
W piątek w godzinach dopołudniowych pełni wrażeń oraz cali i zdrowi wróciliśmy do Zabrza :) Czas planować koleją wyprawę ;)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1186341901510999.1073741943.368050650006799&type=3
WYCIECZKA DO TRANSYLWANII CZ. 5
czerwiec 2017
Środa to intensywny dzień naszej wycieczki - wieczorem zwiedzamy jeszcze urokliwą starówkę w Braszowie, gdzie między innymi znajduje się Czarny Kościół.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1186338344844688.1073741942.368050650006799&type=3
WYCIECZKA DO TRANSYLWANII CZ. 4
czerwiec 2017
Kolejny niesamowity dzień, właśnie zwiedzamy przepiękny pałac w miejscowości Sinaia - dawną rezydencję królów Rumunii :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1186332514845271.1073741941.368050650006799&type=3
WYCIECZKA DO TRANSYLWANII CZ. 3
czerwiec 2017
Środę rozpoczęliśmy od zwiedzania średniowiecznego zamku w Branie, który odpowiada opisowi siedziby karpackiego wampira Drakuli ;), kluczowej postaci w powieści gotyckiej Drakula autorstwa irlandzkiego pisarza Brama Stokera. Pierwowzorem Drakuli był najprawdopodobniej hospodar wołoski Wład Palownik, słynący z brutalności. Jego związek z zamkiem w Branie nie został jednak potwierdzony :) Oczywiście nie mogło tu zabraknąć czasu na zakup pamiątek z Drakulą wszelakiej postaci - magnesy, koszulki, kubki itd. ;)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1186320631513126.1073741940.368050650006799&type=3
WYCIECZKA DO TRANSYLWANII CZ. 2
czerwiec 2017
Drugi dzień wycieczki - pogoda nadal piękna :)
Zobaczyliśmy twierdzę w Alba Iulia, byliśmy przy zmianie warty. Potem zwiedziliśmy Sibiu i pojechaliśmy drogą transfogarską na punkt widokowy :) Moc wrażeń za nami :) A jutro spotkanie z .... Drakulą ;)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1183907228421133.1073741939.368050650006799&type=3
WYCIECZKA DO TRANSYLWANII CZ. 1
czerwiec 2017
Po nocnej podróży dotarliśmy w końcu na upragnioną granicę węgiersko - rumuńską. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od urokliwego miasteczka Tigishoara. Następnie udaliśmy się do Devy, gdzie kolejką, która dostarczyła nam wiele mocnych wrażeń ;) wjechaliśmy na szczyt góry by podziwiać starą twierdzę i przepiękną panoramę okolicy :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1183068035171719.1073741938.368050650006799&type=3
JAPOŃSKIE KLIMATY PONOWNIE W NASZEJ SZKOLE
czerwiec 2017
2 czerwca uczniowie naszego liceum, po raz kolejny w tym roku szkolnym mieli okazję bliżej poznać mieszkańców Japonii, a przy okazji sprawdzić umiejętność komunikowania się w tym języku. Naszymi gośćmi były dziś Panie: Hidai Kazumi oraz Okamura Atsuko - prosto z Tokio :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1180859568725899.1073741936.368050650006799&type=3
ZAJĘCIA Z SAMOOBRONY
czerwiec 2017
W środę grupa mundurowa wzięła udział w zajęciach z samoobrony.
Tym razem ćwiczyli elementy kickboxingu.
Serdeczne podziękowania dla Pana Kamila Jenela oraz Pana Sylwestra Swachy :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1180850502060139.1073741935.368050650006799&type=3
DZIEŃ DZIECKA
czerwiec 2017
COŚ DLA MIŁOŚNIKÓW KULTURY JAPOŃSKIEJ
maj 2017
Fundacja ICHIGO MATSURI serdecznie zaprasza na V Festiwal Kultury Japonii, który odbędzie się 10 czerwca!
Szczegóły na plakatach. Warto się wybrać!
FESTIWAL Z MARTWĄ NATURĄ
maj 2017
Jak, co roku młodzież naszej szkoły uczestniczyła w konkursie plastycznym w auli SP 30 w Rudzie Śląskiej. Zerknijcie, czy któraś twarz wygląda znajomo?
http://www.opp4.zabrze.pl/galeria/category/273-festiwal-z-martwa-natura-2017
W dniu 25 maja w sali teatralnej OPP4 w Zabrzu odbył się wernisaż wystawy Festiwal z Martwą Naturą. Prezentację laureatów poprzedził występ grupy "Pracownia", która zaprezentowała spektakl "Cielęcy żywot", wyreżyserowany przez Ninę Wolską-Pruszkowską.
Uczennice Anna Jankowska (II LO), Weronika Krykant (2a) zajęły I miejsca w odpowiednich grupach wiekowych.
Gratulacje dziewczyny!
25 LAT PSP
maj 2017
XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem "25 lat PSP - Profesjonalni, Sprawni, Pomocni" okazała się również sukcesem naszych uczniów.
W eliminacjach powiatowych do dalszego etapu zakwalifikowane zostały prace:
 • Aleksandry Giemzy z kl. 1 a
 • Rafała Fierocha z kl. I LO.
Komisja przyznała także wyróżnianie dla Natalii Malejki z kl. 1 b.
Serdecznie gratulujemy :)

Zdjęcia z rozdania nagród znajdziecie na stronie:
https://www.facebook.com/pg/opp3zabrze/photos/?tab=album&album_id=1404117999646298
WYCIECZKA HISTORYKÓW
maj 2017
Uczniowie z klasy 1 i 2 LO, którzy wybrali rozszerzenie z historii, wzięli udział w wycieczce do Gniezna. Przy okazji mieli również okazję pospacerować uliczkami poznańskiej starówki :)
KONKURS O ROTMISTRZU WITOLDZIE PILECKIM
maj 2017
Nasze uczennice Oliwia Nikiel z kl. III a i Joanna Kosczielny z kl. II LO zdobyły wczoraj II miejsce na podium w konkursie miejskim. Wykazały się bardzo szczegółową wiedzą o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Gratulujemy! :)
WARSZTATY JĘZYKOWO- KULINARNE
maj 2017
19 maja zainteresowani uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w warsztatach językowo-kulinarnych CUCINA ITALIANA.
Oprócz zgłębiania tajników kuchni włoskiej, zagadek oraz konkursu językowo-kulinarnego uczestnicy warsztatów mieli możliwość przygotowania kilku włoskich potraw np. sałatki owocowej macedonia, insalaty caprese czy grissini z szynką parmeńską, parmezanem i bazylią lub włoskich tartine.
Zwycięzcami konkursu językowo kulinarnego zostali:
I miejsce - Rafał Fieroch
II miejsce - Magdalena Herlitz
III miejsce - Karolina Imiołek
Wyróżnienie za szczególne zaangażowanie - Daria Leżoń
GRATULACJE! :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1173024016176121.1073741934.368050650006799&type=3
GRUPA MUNDUROWA W OŚRODKU SZKOLENIA SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
maj 2017
19 maja grupa mundurowa wyjechała na zajęcia do Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach. Sam Ośrodek wywarł na nas ogromne wrażenie. Byliśmy jedną z wielu grup mundurowych, ale jedyną grupą penitencjarną, którą zajęła się profesjonalna kadra. Dzień był bardzo intensywny, wykład z pokazem broni, strzelanie, samoobrona a na koniec odpoczynek przy ognisku :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1172864219525434.1073741933.368050650006799&type=3
KLUB PODRÓŻNIKÓW - NAMASTE
maj 2017
Ktoś chętny na wypad do Katowic do Klubu Podróżnika na "Spotkanie z Hajerem - Kambodża jakiej nie znacie" we wtorek 23 maja?
Zgłoszenia - sala 35.
Wyjazd autobusem z przystanku Poremba Bielszowicka o godz. 17:03, powrót około 22:30. Ze względu na późną porę - konieczny odbiór z przystanku przez rodzica.
FOTORELACJA Z RAJDU
maj 2017
A tu jeszcze kilka migawek z naszego ostatniego wypadu w Beskid Śląski - szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Przełęcz Karkoszczonkę :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1172396192905570.1073741932.368050650006799&type=3
GRUPA BIOMEDYCZNA
maj 2017
15 maja grupa biomedyczna z klasy 1 LO uczestniczyła w zajęciach w Medycznej Szkole Policealnej w Zabrzu. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, wykonali gipsowe modele zębów poznali i skorzystali z różnych form masażu. Wrócili zadowoleni i bogaci w nowe doświadczenia :)
CERTYFIKAT
maj 2017
W końcu dotarł długo wyczekiwany CERTYFIKAT dla ZSO nr 14 - społecznie zaangażowanej placówki za udział w IV edycji ogólnopolskiej kampanii "Wszystkie Kolory Świata" :)
DZIEŃ OTWARTY
maj 2017
Już trwa - Dzień Otwarty w ZSO nr 14 (VIII LO) na Zaborzu :) Serdecznie zapraszamy i czekamy do godziny 16: 00 :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1164574837021039.1073741931.368050650006799&type=3
WIECZÓR POETYCKI
maj 2017
Zapraszamy licealistów na wieczór poetycki poświęcony twórczości Leonarda Cohena,który odbędzie się 6.06.2017 o godzinie 18.00 w Chorzowskim Centrum Kultury.
Chętni proszeni są o zgłoszenie się do Pani Ewy Młynarczyk (sala nr 8).
PARAFIADA - POSZUKIWANI WOLONTARIUSZE
maj 2017
Osoby, które chciałyby pomóc w organizacji PARAFIADY, proszone są o zgłoszenie się do księdza Mariusza Kostki :)
ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ
maj 2017
"Na skrzydłach przyjaźni", to hasło przewodnie kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł roku 2017. Przystępujemy do działania jak zawsze z wielkim zapałem.
PROPOZYCJA NA SOBOTĘ
maj 2017
Zapraszamy do udziału w kolejnej sobotniej wyprawie - 13 maja wędrujemy z Przełęczy Salmopolskiej na Przełęcz Karkoszczonkę w Beskidzie Śląskim (okolice Szczyrku). Zostały ostatnie wolne miejsca. Koszt 35 zł. Szczegóły na plakacie. Zapisy sala 35.
RAJD - MAGURKA WILKOWICKA
maj 2017
Kolejna aktywna sobota za nami :) Tym razem Beskid Mały - Magurka Wilkowicka, Czupel, Przegibek. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1162579467220576.1073741929.368050650006799&type=3
NASZA OFERTA NA NOWY ROK SZKOLNY
maj 2017
ZAPRASZAMY DO VIII LO!CUCINA ITALIANA
maj 2017
Dnia 19 maja, w sali języka włoskiego i francuskiego odbędą się warsztaty językowo-kulinarne "CUCINA ITALIANA". Kulinarna podróż rozpocznie się o godzinie 10.30 i potrwa do godziny 12.30.
Połączona będzie z quizem na temat smaków włoskich oraz krótką prezentacją kuchni włoskiej. Nie zabraknie także krzyżówek i zagadek kulinarnych.
Zapisy oraz odpowiedzi przyjmuje pani Edyta Kraszewska do dnia 16 maja. Ilość miejsc ograniczona.

Program warsztatów:
 • kulinarna mapa włoch- smaki regionów włoskich,
 • pizza margherita, tiramisu, panettone- historia,
 • kawa na sposób włoski,
 • włochy i pasta,
 • giuseppe arcimboldo i owocowo warzywne portrety- sylwetka włoskiego malarza, twórczość, barok i manieryzm - wykonanie portretów z prawdziwych owoców i warzyw,
 • sałatka macedonia- wykonanie włoskiej sałatki,
 • paolo cozza gotuje -ciekawe i proste przepisy,
 • antipasti all'italiana czyli włoskie przystawki,
 • jedziemy na sycylię - sycylijskie desery,
 • kolory flagi włoskiej- bruschetta oraz insalata,
 • caprese - wyzwanie przygotowanie,
 • krzyżówki, zagadki kulinarne.
ZAPRASZAMY! :)
KLUCZYK
maj 2017
Dotarły do nas podziękowania za udział w Miejskiej Akcji Kluczyk :)
MATURA 2017
maj 2017
Drodzy maturzyści!
Od jutra maturalny maraton. Wyśpijcie się dobrze! Będziemy trzymać kciuki :)
POŻEGNANIE KLASY MATURALNEJ
kwiecień 2017
"Przeszłości nie przywrócisz. Przyszłości nie dogonisz.
Teraźniejszości nie zatrzymasz...".


I stało się. Długo wyczekiwany moment stał się faktem. Kolejny rocznik ukończył naukę w liceum. Serdecznie Wam gratulujemy i trzymamy kciuki za maturalne zmagania :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1155735027905020.1073741928.368050650006799&type=3
POZDROWIENIA Z LONDYNU
kwiecień 2017
Grupa młodzieży z naszej szkoły wróciła właśnie z warsztatów językowych w Londynie :) Zazdrościmy :)

https://pl-Pl.facebook.com/368050650006799/photos/pcb.1155021761309680/1155021454643044/?type=3
LAUREACI KONKURSU "SPOTKANIE Z SAKURĄ"
kwiecień 2017
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że laureatami tegorocznej, III EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU- 'SPOTKANIE Z SAKURĄ - CO TY WIESZ O JAPONII?' zostali:


I MIEJSCE - Julia Podobińska - Gimnazjum nr 1 w ZSO im. Prof. Z. Religi w Zabrzu.
II MIEJSCE - Weronika Pyrzyk - Publiczne Gimnazjum nr 3 w Tarnowskich Górach.
III MIEJSCE - Magdalena Skraba - Gimnazjum nr 1 w Bytomiu
IV MIEJSCE - Antonina Wawrzak - Gimnazjum nr 3 w ZSO nr 11 w Zabrzu.
V MIEJSCE - Mateusz Dembia - Gimnazjum nr 1 w Gierałtowicach.
VI MIEJSCE - Magdalena Kuźmińska - Gimnazjum nr 4 w Katowicach.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
W tym miejscu musimy podkreślić, że tegoroczny poziom był bardzo wysoki, a co za tym idzie - Wasza wiedza imponująca.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok :)

https://www.facebook.com/368050650006799/photos/pcb.1153813821430474/1153813651430491/?type=3&theater
DZIEŃ JAPOŃSKI - WARSZTATY RYSOWNICZE
kwiecień 2017
Laureaci I WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU - MANGAKA'S ART wzięli dziś udział w warsztatach rysowniczych oczywiście w konwencji japońskiego komiksu. Warsztaty te zostały przeprowadzone przez znawców tematu z Sekcji 9. Mangi i Anime Śląskiego Klubu Fantastyki z Katowic.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1153791814766008.1073741927.368050650006799&type=3
DZIEŃ JAPOŃSKI - WARSZTATY
kwiecień 2017
Uczestnicy III WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU 'SPOTKANIE Z SAKURĄ- CO TY WIESZ O JAPONII?' mieli dziś szansę na udział w warsztatach prowadzonych przez naszych gości specjalnych - Pana Takumę Ozawa (wraz ze wsparciem uczniów III klasy naszego LO) oraz Panią Akemi Yasuhara (wspieraną przez uczniów I klasy LO), jak również uczniówz klasy II naszego liceum. Pan Takuma wyjaśniał zebranym tajniki kaligrafii japońskiej, natomiast Pani Akemi zapoznała młodzież z grami i zabawami japońskimi. Uczniowie VIII LO prowadzili warsztaty ze sztuki origami. Nasza uczennica- Emilka Sokołowska zarażała słuchaczy pasją projektowania i wykonywania strojów 'cosplay'.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1153771724768017.1073741926.368050650006799&type=3
DZIEŃ JAPOŃSKI - CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA
kwiecień 2017
26 kwietnia odbył się w naszej szkole DZIEŃ JAPOŃSKI. W ramach tego dnia zorganizowano część artystyczną, w której uczniowie naszego liceum oraz zaproszeni goście zaprezentowali zgromadzonej publiczności krótkie wystąpienia przybliżające kulturę Japonii. Widzowie mieli okazję zobaczyć skróconą wersję pokazu parzenia herbaty, pokaz zakładania kimona oraz elementów samoobrony jak również wysłuchać wystąpień gości specjalnych - pani Akemi Yasuhara oraz pana Takuma Ozawa.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1153760011435855.1073741925.368050650006799&type=3
DZIEŃ OTWARTY
kwiecień 2017
Już wkrótce (11 maja) serdecznie zapraszamy na Dzień otwarty naszej szkoły :) Czekamy na Was w godzinach od 12 do 16.
SZKOLNE PREZENTACJE
kwiecień 2017
25 kwietnia uczestniczyliśmy w corocznych targach edukacji SZKOLNE PREZENTACJE w hali MOSiR. Japońska kaligrafia i ścianka do zdjęć grupy mundurowej (służba więzienna) tradycyjnie cieszyły się dużym zainteresowaniem :) Zapraszamy do obejrzenia jak prezentowało się nasze stoisko i kto je odwiedził :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1153076838170839.1073741924.368050650006799&type=3
RELACJA Z RAJDU
kwiecień 2017
W sobotę, początkowo w strugach deszczu, później w promieniach wiosennego słońca :) ruszyliśmy na trasę z Pilchowic w kierunku Zalewu Rybnickiego. Takie 12 km na naszych dzielnych piechurach nie robi już żadnego wrażenia ;) Cieszymy się również z obecności naszego ... byłego ucznia, który tak polubił te nasze sobotnie wypady, że nadal chce z nami wędrować :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1150597948418728.1073741923.368050650006799&type=3
SUKCES NASZEJ LICEALISTKI
kwiecień 2017
Aleksandra Gałuszka, uczennica II klasy LO, zdobyła 3 miejsce w Konkursie Turystycznym "Pasja Podróżowania".
Serdecznie gratulujemy!
JUŻ WKRÓTCE - DZIEŃ JAPOŃSKI
kwiecień 2017
Plakat
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2017
kwiecień 2017
Za czym kolejka ta stoi...? ;)
A to nasi eleganccy uczniowie klas 3 gimnazjum oczekujący na egzamin z części matematyczno - przyrodniczej :)) Jeszcze tylko jutro język obcy ...
Oczywiście cały czas trzymamy za Was kciuki i wierzymy w Wasz sukces :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1148765018602021.1073741922.368050650006799&type=3
RAJD PTTK
kwiecień 2017
22.04.2017 - sobota


Osoby, które zapisały się na sobotni rajd PTTK - XX Śląska Wiosna Turystyczna (Pilchowice - Zalew Rybnicki) - zbiórka i wyjazd godz. 8:00 - obok hotelu Ibis ul. Jagiellońska, powrót ok. 16:00. Pamiętajcie o wygodnym obuwiu - do przejścia mamy 12 km:) i odpowiednim ubiorze - stosownym do pogody.
POWODZENIA!
kwiecień 2017
Drodzy gimnazjaliści!
Egzaminy już jutro. Będziemy trzymać kciuki!
WYNIKI KONKURSU POETYCKIEGO
kwiecień 2017
11 kwietnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego w języku niemieckim i angielskim. Laureatami zostali uczniowie klasy I gimnazjum: Natalia Malejka i Piotr Misiaszek.
Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów językowych :)
KLASY SPORTOWE
kwiecień 2017
MKS Zaborze Zabrze, we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 17 w Zabrzu i VIII Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu ogłasza nabory do klas sportowych o profilu piłki nożnej.
Nabór prowadzony jest do:
- Klasa I Szkoły Podstawowej - nabór dla dzieci kończących przedszkole.
- Klasa IV Szkoły Podstawowej - nabór dla dzieci kończących III klasę szkoły podstawowej,
- Klasa I liceum ogólnokształcącego - nabór dla dzieci kończących III klasę gimnazjum.
Dzięki możliwości uczestniczenia w klasach sportowych o profilu piłki nożnej, zawodnicy uzyskają możliwość 10 godzin treningu sportowego prowadzonego w trakcie zajęć szkolnych. Zajęcia w szkole będą kompatybilne z treningami klubowymi. Doświadczona kadra trenerska oraz pedagogiczna pozwoli na szerokopasmowy rozwój dziecka z zakresu treningu sportowego jak i edukacyjnego. Rozwój psychomotoryczny idzie w parze z rozwojem intelektualnym dziecka.
Połącz swoją pasję z przyjazną szkołą. Zgłoś się do nas!

Więcej informacji pod numerami:
- Szkoła Podstawowa 32 271 26 61
- Trener Szkoła Podstawowa 511-636-678
- Liceum Ogólnokształcące 32 277 54 82
- Trener Liceum Ogólnokształcące 508-462-507


Plakat
ANGLOMANIACY!
kwiecień 2017
Konkurs na największą liczbę lajków - czas start! A do wygrania... wejściówka na niezapomnianą zabawę w Mystery Room (dziękujemy!). Zabawa trwa do 19.04 do godziny 12:00. Niech wygra najlepszy!
P.S. Nie zapomnijcie polubić naszej strony :)
WESOŁYCH ŚWIĄT
kwiecień 2017
SZEKSPIRIADA
kwiecień 2017
Zachęcamy do udziału w konkursie :)
Szczegółowych informacji udziela p. A. Dajczak
Regulamin Konkursu:
1. W Konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz reprezentanci instytucji pozaszkolnych w podziale na dwie kategorie wiekowe:
. Uczniowie szkół podstawowych
. Uczniowie gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych;
2. Uczestnicy Konkursu biorą udział w eliminacjach:
- szkolnych (nieograniczona liczba uczestników);
- regionalnych - każda szkoła lub instytucja zgłasza do konkursu maksymalnie dwóch uczestników.
3. Uczestnicy Konkursu przygotowują 1 utwór poetycki lub fragment prozy (fragment większego utworu lub krótkie opowiadanie) - w języku angielskim
4. Uczestnicy prezentują podczas konkursu wybrany przez siebie utwór o długości maksymalnie do 4 minut.
5. W pracy z recytatorem należy zwrócić uwagę na zrozumienie treści, naturalność wypowiedzi, poprawność dykcji, poprawną interpretację, w której dopuszczalnymi są: uzasadniony gest sceniczny, ewentualny kostium oraz rekwizyty i element ruchu.
6. Kryteria oceny recytatorów przez grono Jury Konkursu :
. dobór repertuaru (wartości literackie utworu, dostosowanie tekstu do wieku i możliwości recytatora);
. interpretacja tekstu;
. kultura słowa oraz poprawność językowa;
. ogólny wyraz artystyczny.
ZE SZTUKĄ MI DO TWARZY
kwiecień 2017
W ubiegły czwartkowy wieczór młodzież z naszego liceum wzięła udział w wieczorku poetycko- muzycznym, poświęconym twórczości doskonałej poetki - Halinie Poświatowskiej. Spotkanie miało miejsce w Chorzowskim Centrum Kultury, a wiersze poetki interpretowali studenci V roku PWST. Był to wyjątkowy wieczór, bardzo sensualny- nic więc dziwnego, że młodzież przyjęła przedstawienie z dużym entuzjazmem. Następna odsłona cyklu poetyckich spotkań będzie miała miejsce 6 czerwca. Tym razem będzie to spotkanie z twórczością Leonarda Cohena. Warto zarezerwować sobie wolny wieczór :)
ANGLOMANIA
kwiecień 2017
W dniu dzisiejszym odbyła się 5. edycja miejskiego konkursu 'ANGLOMANIA'. W tym roku należało wykazać się wiedzą o Stanach Zjednoczonych. Uczniowie z klasy 1a gimnazjum przy akompaniamencie Kingi Król, Bartka Jarosa oraz Doroty Łepkowskiej, zaprezentowali piosenkę "Count on me" z repertuaru Bruno Marsa.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
kwiecień 2017
Wybór najlepszych prac okupiony był długimi dyskusjami i konsultacjami. W końcu udało się dojść do porozumienia.
Mamy przyjemność ogłosić wyniki I Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego - Mangaka's Art "Postać dziecięca w konwencji japońskiego komiksu".
GRATULUJEMY :)

Wyniki
UWAGA - KLESZCZE!
kwiecień 2017
W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły wysłuchali prelekcji pt. "W kleszczach kleszczy", która dotyczyła chorób przenoszonych właśnie przez kleszcze. Prelekcję prowadziła studentka 4 roku medycyny. Słuchaczy temat zainteresował :)
TARGI PRACY
kwiecień 2017
4 kwietnia w naszej szkole odbyły się targi pracy. Dzięki współpracy z Młodzieżowymi Biurami Pracy uczniowie mogli zapoznać się z wakacyjnymi ofertami z różnych miast.
KMO PYTAJNIK
kwiecień 2017
Na ostatnich zajęciach Klubu Młodego Odkrywcy "Pytajnik" uczniowie w skupieniu przygotowywali preparaty mikroskopowe komórek skórki z liścia spichrzowego cebuli oraz roztwór sacharozy. A następnie przeprowadzając obserwacje mikroskopowe poznawali tajemnicę plazmolizy.
KONCERT NOSPR
marzec 2017
29 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie edukacyjnym "Muzyka w muzyce" Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wysłuchali utworów m.in. Paganiniego, Ravela, Liszta i Lutosławskiego. Nowoczesna sala o niesamowitej akustyce wywarła na nas wielkie wrażenie :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1129476473864209.1073741919.368050650006799&type=3
SUKCES!!!
marzec 2017
Drużyna z klasy III b w składzie: Wiktoria Modrzik, Szymon Józefowski oraz Szymon Stryjewski, zajęła dzisiaj trzecie miejsce w miejskim konkursie pt. "Bliżej Nauki". Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu przedmiotów przyrodniczych.
Była to druga edycja konkursu i nasz drugi sukces. W ubiegłym roku nasza drużyna również wywalczyła sobie podium :)
Serdecznie gratulujemy!
WSTĘPNA SELEKCJA
marzec 2017
Wstępna selekcja prac plastycznych biorących udział w I Wojewódzkim Konkursie Plastycznym - Mangaka's Art "Postać dziecięca w konwencji japońskiego komiksu" została zakończona. Łącznie wpłynęło 348 prac.
Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki :)
Przypominamy, że uroczyste rozdanie nagród nastąpi 26 kwietnia w trakcie odbywającego się w naszej szkole Dnia Japońskiego.
NASI ABSOLWENCI
marzec 2017
Dokładnie za miesiąc powiemy - nasi ABSOLWENCI.
Życzymy powodzenia na ostatniej prostej w przygotowaniach do matury.
Niech moc będzie z Wami :)

http://zabrze.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/maturzysci-2017-z-zabrza-zdjecia,4060058,artgal,24544428,t,id,tm,zid.html
GWAREK - HIROSZIMA
marzec 2017
W sobotę 25.03 przedstawiciele grupy uczącej się języka japońskiego uczestniczyli w meczu Gwarek - Hiroszima, odbywającego się w ramach International Cup o Puchar Prezydenta Miasta Zabrze. Pomimo tego, że zagrzewaliśmy do walki naszych japońskich przyjaciół, nie udało im się wygrać z zabrzańską drużyną i mecz zakończył się wynikiem 4:2 dla Gwarka.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1127190310759492.1073741918.368050650006799&type=3
PODSUMOWANIE KONKURSU UNIJNY EVEREST
marzec 2017
Tylko 4 pkt dzieliły naszą reprezentację od nagrody. Już czekamy na przyszłoroczną edycję konkursu - Everest będzie nasz!
ITALIA TI AMO
marzec 2017
Zwycięzcą szkolnego konkursu plastyczno-językowego "Italia- ti amo!" został Rafał Fieroch z klasy I LO. Konkurs polegał na wykonaniu folderu promującego Włochy oraz naukę języka włoskiego. Rafał przedstawił najciekawsze według siebie zakątki Italii skutecznie zachęcając do ich poznania.
Gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w III edycji konkursu za rok!
WIZYTA JAPOŃSKICH PIŁKARZY
marzec 2017
Dzisiaj młodzież naszego liceum ucząca się języka japońskiego miała wyjątkową okazję aby poćwiczyć język z jego rodzimymi użytkownikami. Nasza szkoła gościła dziś drużynę młodych piłkarzy z Hiroshimy, którzy przyjechali do Zabrza na turniej Zabrze International Cup. Mecze będą odbywały się jutro i pojutrze. W czasie krótkiej wizyty młodzi sportowcy zagrali z naszymi licealistami w gry japońskie. Było wesoło :)
Szkoda, że chłopcy nie mogli zostać dłużej...

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1125393857605804.1073741917.368050650006799&type=3
INSTYTUT ZOOLOGII - UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI
marzec 2017
W czwartek 23.03 uczniowie naszej szkoły odwiedzili Instytut Zoologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Poznali zasadę działania mikroskopu elektronowego, fluorescencyjnego oraz konfokalnego. Następnie uczestniczyli w ćwiczeniach w czasie, których własnoręcznie przeprowadzili pasaż komórek. Efekty swojej pracy oglądali pod mikroskopem. Wszyscy wyszli z zajęć zadowoleni i bogaci w nowe umiejętności.
LA GREVE DES BECS
marzec 2017
23 marca grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział wszwajcarsko-belgijsko-francuskim spektaklu pt. "La greve des becs". Uczniowie mieli okazję obcować z żywym językiem i świetnym teatrem w jednym. Po przedstawieniu widzowie mogli zadawać pytania aktorom, reżyserowi oraz autorowi sztuki. Chętni mogli także zdobyć autograf, a każdy uczestnik otrzymał książkę w wersji francuskiej lub polskiej do wyboru.
Spektakl oglądała także Pani prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dzięki której mieliśmy możliwość uczestniczyć w tym interesującym, kulturalnym wydarzeniu.
ZAKŁAD JAPONISTYKI - UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI
marzec 2017
Grupa japońska wraca do domu po wyczerpującym dniu spędzonym w Zakładzie Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dziękujemy pracownikom naukowym oraz studentom za wspólnie spędzony czas i wiele cenny rad na przyszłość :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1124869794324877.1073741916.368050650006799&type=3
POLITECHNIKA ŚLĄSKA
marzec 2017
Kolejny dzień spędzony na uczelni wyższej. Klasa III LO uczestniczyła w Dniu otwartym wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W trakcie wizyty wzięli udział w krótkim wykładzie związanym z upublicznianiem wizerunku w internecie.
QUIZ "JAKA TO KSIĄŻKA"?
marzec 2017
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wspólnej zabawy. Od środy do piątku na głównym korytarzu szkoły zwróćcie uwagę na balony, które będą miały zapisane cytaty z wybranych książek. Postarajcie się odszukać tytuł książki i przyjdzie z tą informacją do swojego polonisty. Dla najlepszych odkrywców nagroda.
ZAPROSZENIE NA SPEKTAKL
marzec 2017
Dnia 23 marca 2017r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu odbędzie się spektakl w wersji francusko-polskiej dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej.
Początek spektaklu o godz. 10.00, a zakończenie około godziny 12.00.
Organizujemy wyjście młodzieży naszej szkoły na powyższy spektakl w czwartek dnia 23 marca o godzinie 08.50. Powrót przewidywany jest około godziny 13.00. Wstęp na spektakl jest wolny. Należy tylko zabrać ze sobą zgody oraz legitymację i dwa bilety.
Zapisy przyjmuje p. Edyta Kraszewska
PSYCHOKRYMINOLOGIA
marzec 2017
Spokojnie... :):) to nie masowe morderstwo, tylko kolejne ćwiczenia z psychokryminologii :):) Tym razem uczniowie dokonali oględzin miejsca zdarzenia oraz tworzyli profil psychologiczny sprawcy.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1123338631144660.1073741915.368050650006799&type=3
TARGI EDUKACYJNE W SPODKU
marzec 2017
Dzień 21 marca uczniowie z klasy I i III LO spędzili w Hali Spodek w Katowicach. W trakcie XIX Ogólnopolskich Targów EDUKACJA 2017 mogli poznać ofertę edukacyjną uczelni wyższych. Wzięli również udział w warsztatach "Jak zdać maturę z matematyki" oraz "Jak szukać pracy na współczesnym rynku pracy".
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
marzec 2017
W dniu 14.03.2017 r. odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej. Turniej został zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Zabrzu Mikulczycach, Instruktora Pierwszej Pomocy PCK oraz IV LO im. M. Reja w Zabrzu w ZSO nr 12, gdzie miał miejsce.
Turniej miał na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych naszą szkołę reprezentował Bartosz Jaros z klasy I LO, który zajął II miejsce.
Serdecznie gratulujemy! :)
WIELICZKA
marzec 2017
W ostatni piątek (17 marca) klasa Ia oraz uczniowie z klasy Ib i IIIa byli na wycieczce w Kopalni Soli w Wieliczce. Spędziliśmy w kopalni prawie 3 niezapomniane godziny. Oglądaliśmy piękne kaplice, rzeźby i płaskorzeźby z soli, krystalicznie czystą wodę w podziemnych jeziorach oraz poznaliśmy historię kopalni i metody wydobywania soli. Każdy mógł spróbować odrobinę prawdziwej soli kamiennej- palcem czy językiem... była tak samo słona. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do Zabrza.
MATURZYŚCI NA JASNEJ GÓRZE
marzec 2017
10 marca tegoroczni maturzyści w asyście księdza Artura Bijoka udali się do Częstochowy by tam, przed cudownym obrazem prosić o 100% wyniki na egzaminie maturalnym :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1122356907909499.1073741914.368050650006799&type=3
BOOKCROSSING
marzec 2017
Zapraszamy do udziału w Bookcrossingu czyli idei nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych. Na głównym korytarzu szkoły od czwartku (16.03.2017r.) stać będzie regał, z którego można brać książki. Zachęcamy do podzielenia się swoim już przeczytanymi książkami i zostawienia ich na półce dla innych czytelników
TAK POMAGAM
marzec 2017
Kolejny raz wszyscy chętni uczniowie mogą się włączyć w akcję zbiórki żywności dla potrzebujących, organizowaną przez Caritas Polska. Akcja TAK POMAGAM odbywać się będzie 24-25 marca 2017.
Do 20 marca listę wolontariuszy przygotowują ks. A. Bijok, p. W. Srokosz i E. Mateja.
Zachęcamy do podjęcia działań na rzecz drugiego człowieka, bowiem:

"Istnieje wiele sposobów niesienia pomocy ludziom, ale jest tylko jeden sposób na życie: pomagać ludziom".
(H. Z. Niedzielski)
WYSTAWA NASA
marzec 2017
9 marca odwiedziliśmy największą na świecie wystawę kosmiczną pod patronatem NASA w Warszawie. Najodważniejsi z nas poddali się testom w symulatorach dla astronautów :) Nie mogło nas również zabraknąć w Centrum Nauki Kopernik - takie lekcje lubimy najbardziej :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1115646625247194.1073741911.368050650006799&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1116589708486219.1073741912.368050650006799&type=3
SPOTKANIE Z SAKURĄ - CO TY WIESZ O JAPONII?
marzec 2017
26 kwietnia odbędzie się już III edycja, cieszącego się coraz większą popularnością konkursu. "Spotkanie z Sakurą", podobnie jak uroczyste wręczenie nagród w I Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Postać dziecięca w konwencji japońskiego komiksu" odbędą się w ramach Dnia Japońskiego, który został objęty Honorowym Patronatem Ambasady Japonii w Polsce :))
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Szczegóły konkursu w regulaminie:
https://www.facebook.com/368050650006799/photos/pcb.1115074571971066/1115071545304702/?type=3&theater
AWF W NASZEJ SZKOLE
marzec 2017
W dniu dzisiejszym gościliśmy przedstawicieli Akademii Wychowania Fizycznego z Katowic. Uczniowie klas licealnych wysłuchali oferty edukacyjnej oraz informacji na temat życia studenckiego.
PRZYTARGAJ KSIĄŻKI
marzec 2017
Chcesz odświeżyć domową biblioteczkę?
Weź udział w akcji "przyTARGaj książki" organizowanej przez OPP4 "CET" i MBP w Zabrzu, która odbędzie się 30 marca br. w pracowni plastycznej "Obsydian" w dwóch turach tj. w godz. 9.00-11.30 dla dzieci i młodzieży szkolnej wraz z opiekunami oraz 15.30-17.00 dla dorosłych i młodzieży.
Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest przyniesienie przynajmniej jednej, niezniszczonej książki wydanej po roku 2000.
Zależnie od tego, ile egzemplarzy uczestnik przyniesie, tyle będzie mógł zabrać.
Książki zgromadzone na wymianę pochodzą z darów czytelników zebranych przez MBP oraz ze zbiórki przeprowadzonej w marcu wśród podopiecznych ogniska. Jest to głównie literatura piękna.
Wszystkich zainteresowanych wydarzeniem prosimy o zgłoszenie się do biblioteki szkolnej.
KMO
marzec 2017
Powoli zbliża się wiosna, ale nadal za oknami dominują chmury. Dlatego szkolny Klub Młodego Odkrywcy na swoim ostatnim spotkaniu rozjaśnił salę biologiczną kolorami. A w jaki sposób? Postępując zgodnie ze scenariuszem z Centrum Nauki Kopernik uczniowie przeprowadzili chromatografię różnokolorowych mazaków.
UNIWERSYTET SWSP
marzec 2017
1 marca grupa uczniów klas I, II LO, miała okazję zwiedzić siedzibę Uniwersytetu SWPS. Nasi uczniowie dowiedzieli się min. jak można zdobyć specjalne stypendium "Mistrzowski Start" i studiować bez opłat.
Ponadto młodzież wzięła udział w wykładzie prowadzonym przez pana Michała Pozdała oraz warsztatach prowadzonych przez panią Aleksandrę Żyłkowską.
Początek naszej współpracy z Uniwersytetem zapowiada się obiecująco :)
PSYCHOKRYMINOLOGIA
luty 2017
W trakcie kolejnej lekcji z Podstaw Psychokryminologii uczniowie poznali jedną z technik kryminalistycznych polegającą na tworzeniu portretu pamięciowego potencjalnego sprawcy.
DZIEŃ Z PSYCHOLOGIĄ
luty 2017
22 lutego uczniowie grupy psychologiczno-prawnej wzięli udział w "Dniu z psychologią" zorganizowanym przez Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową w Katowicach.
W trakcie wykładów poznali odpowiedź na pytanie: Co współczesna psychologia wie na temat użytkowników Facebooka oraz wzięli udział w wykładzie z demonstracją hipnozy. Niektórych udało się zahipnotyzować :)
REKOLEKCJE
luty 2017
Przypominamy wszystkim uczniom, że Rekolekcje Wielkopostne w naszej szkole odbędą się w dniach od 6 do 8 marca.
BRAWOOOO!
luty 2017
Nasze dziewczyny weszły do finału Mistrzostw Zabrza Siatkówki :)
PATRONAT
luty 2017
I tak oto nasz kwietniowy Dzień Japoński zyskał pierwszy Honorowy Patronat Śląskiego Klubu Fantastyki z Katowic :) Dziękujemy :)
TŁUSTY CZWARTEK
luty 2017
Wszystkiego smacznego z okazji Tłustego Czwartku :)
SUKCES
luty 2017
Zajęliśmy drugie miejsce w finale Mistrzostw Zabrza rozgrywanym w Centrum Edukacji w Zabrzu.
Pierwszy mecz wygraliśmy z Salezjanami 2-0 :)
Drugi mecz przegraliśmy z TG 2-0.
Brawo panowie! :)
JAPOŃSCY IDOLE
luty 2017
Dzisiaj grupa młodzieży wzięła udział w wykładzie na temat japońskich idoli. Wykład odbywał się w Japońskim Centrum Kultury i Biznesu ICHIGO w Katowicach i był prowadzony w języku angielskim.
Było super! Polecamy na przyszłość :)
WALENTYNKA
luty 2017
Właśnie zakończyła się kolejna edycja konkursu z języka niemieckiego na najpiękniejszą kartkę walentynkową z samodzielnie napisanym wyznaniem walentynkowym w języku niemieckim.
A oto laureaci:
1. Paulina Deryło
2. Piotr Misiaczek
3. Wiktoria Pogoda.

Wyróżniono również prace trzech uczennic: Marty Łąpieś, Marty Dmoch oraz Natalii Malejki.
Oczywiście wszyscy uczestnicy konkursu spisali się na medal i zostali nagrodzeni.
Zapraszamy w przyszłym roku :):)
TAFLA
luty 2017
17 lutego klasa I LO kręciła piruety na lodowisku TAFLA w Gliwicach ;)
KLUCZYK
luty 2017
Akcja Kluczyk dobiegła końca. Dzięki waszemu ogromnemu zaangażowaniu udało się zebrać 4,7 kg kluczy! :) Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę. Przypominamy, że dzięki Wam, wspólnie wsparliśmy Klinikę Budzik Fundacji Akogo :)
RAJD PTTK
luty 2017
11 lutego, w sobotni mroźny poranek tylko najwytrwalsi piechurzy z 1 b stawili się na miejscu zbiórki i podążyli trasą kolejnego rajdu PTTK z cyklu "Wędrówki po Zabrzu i okolicy". Do przejścia mieliśmy 12 km :):) Start nastąpił z przystanku Rokitnica Pętla i przez Gajdzikowe Górki udaliśmy się do Bytomia Miechowic. Okazało się, że po drodze, oprócz piękna przyrody, można było spotkać pokemony :);), których nie ma na Zaborzu, co oczywiście niektórych bardzo ucieszyło;) W Miechowicach mieliśmy okazję zobaczyć ruiny pałacu oraz gotycki kościół św. Krzyża. Nie mogło zabraknąć również wizyty w cudownej piekarnio - ciastkarni, gdzie wybór pyszności przyprawił nas o zawrót głowy. Niektórzy w końcu mogli zaspokoić swoje marzenie o ... ptysiu :);) Osobom dbającym o linie polecamy drożdżówki - grahamki :);) Najedzeni ruszyliśmy w kierunku osiedla Młodego Górnika i stawów w Mikulczycach. Po drodze udało nam się spotkać z ... zającem i sarną - prawie, że na wyciągnięcie ręki :)) Na końcu nie mogło zabraknąć tradycyjnego ogniska z pieczeniem kiełbasek :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1095159913962532.1073741910.368050650006799&type=3
KONKURS POETYCKI
luty 2017
Jeżeli spełniasz następujące warunki:
1. Jesteś uczniem naszego gimnazjum lub liceum.
2. Lubisz język angielski lub niemiecki.
3. Jesteś kreatywny...
to serdecznie zapraszamy Cię do wzięcia udziału w III edycji Konkursu Poetyckiego!
Zasady uczestnictwa:
1. Uczestnicy mają za zadanie ułożyć wiersz w języku angielskim lub niemieckim.
2. Do wyboru są 3 tematy:
- Ja i mój świat (Me and my world/Ich und meine welt).
- Pory roku (Seasons/Jahreszeiten).
- Wiosna w sercu (Spring in the heart/Fruhling im Herzen).
3. Wiersz powinien mieć przynajmniej 10 wersów, nie musi się rymować.
4. Wiersze należy składać w podpisanych kopertach (imię, Nazwisko, klasa) do końca marca u pani mgr Edyty Laskowskiej (sala 6) lub pani mgr Sobolewskiej (sala 7).
Dla zwycięzców przewidziane są dyplomy i nagrody! Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 3 kwietnia w sali nr 7 na długiej przerwie.
I WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY
luty 2017
Temat konkursu: "Postać dziecięca w konwencji japońskiego komiksu".

Serdecznie zapraszamy uczniów z województwa śląskiego szkół podstawowych (klasy IV-VI), gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do udziału w I Wojewódzkim Konkursie Plastycznym. W tym roku oceniane będą prace wykonane ołówkiem przedstawiające jedną lub kilka postaci dziecięcych w stylistyce mangi.
Prace można składać do 17 marca 2017r.
Szczegóły w regulaminie i na plakacie.
JAPOŃSKIE ZABAWY
luty 2017
11 lutego wzięliśmy udział w warsztatach w Tarnogórskim Centrum Kultury. Tematem warsztatów były japońskie gry i zabawy. Było super! Mamy nadzieję, że następnym razem pojedzie nas więcej. Zdecydowanie warto :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1093997104078813.1073741909.368050650006799&type=3
KULIG
luty 2017
W piątek po lekcjach wyruszyliśmy na kulig do Wisły. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1093502277461629.1073741908.368050650006799&type=3
SPORTOWY SUKCES NASZYCH LICEALISTÓW
luty 2017
10 lutego nasza drużyna wygrała 2 mecze :):)
Jeden 2:0, drugi 2:1.
Tym samym przeszliśmy do finału :)
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
KONKURS O GÓRNIKU ZABRZE
luty 2017
7 lutego Oskar Wąż z klasy 1b oraz Szymon Stryjewski z klasy 3b reprezentowali nasze gimnazjum w Konkursie Wiedzy o Górniku Zabrze. Wiedza chłopców na temat zabrzańskiej drużyny była wystarczająca by obaj mogli zakwalifikować się do finału :)
Kolejne konkursowe zmagania już w marcu.
Będziemy trzymać kciuki!
WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA - IV EDYCJA
luty 2017
Dobiegła końca kampania "Wszystkie kolory świata", w ramach której uszyliście 45 przepięknych laleczek.
W sumie udało nam się zebrać 850 zł :):)
Dziękujemy wszystkim uczniom ZSO nr 14, rodzicom oraz uczniom SP nr 17 za wsparcie akcji. Dzięki Wam UNICEF uratuje 85 istnień ludzkich.
Jesteście wielcy :)
SAMOOBRONA
luty 2017
6 lutego ostatnie godziny w szkole grupa mundurowa spędziła bardzo aktywnie. Po intensywnej rozgrzewce uczyli się podstawowych chwytów i rzutów obronnych zwiększających bezpieczeństwo osobiste. A to wszystko dzięki współpracy z Zakładem Karnym w Zabrzu. Dziękujemy :)
RAJD PTTK
luty 2017
Zapraszamy do udziału w kolejnym rajdzie PTTK z cyklu "Wędrówki po Zabrzu i okolicy" w sobotę 11.02.2017.
Spotykamy się na przystanku Poremba Bielszowicka o godz. 7:50. Należy zabrać 4 bilety po 1,60 zł. Powrót ok. 15:00. Szczegóły i zapisy u p. Imiołek sala 35.
X POLONEZ MATURZYSTÓW
luty 2017
Oczywiście nie mogło na nim zabraknąć również przedstawicieli naszej szkoły :)
ITALIA TI AMO
luty 2017
KONKURS NA FOLDER REKLAMUJĄCY WŁOCHY
I PROMUJĄCY NAUKĘ JĘZYKA WŁOSKIEGO- ITALIA- TI AMO! II EDYCJA

Zachęcamy Was do wzięcia udziału w kolejnym konkursie. Szczegóły poniżej :)
Cel konkursu: konkurs ma na celu popularyzację j. włoskiego oraz rozwijanie zdolności artystycznych i kreatywności dzieci oraz młodzieży.
Prace należy składać u nauczyciela j. włoskiego w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2017r.
Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Wydawnictwo Nowela oraz vouchery (każdy dla dwóch osób )do wykorzystania w restauracji włoskiej Pizza Plus w Zabrzu, ul. Kalinowa 5a.
Dodatkowych informacji o konkursie udziela p. Edyta Kraszewska.
GRATULACJE
luty 2017
I na koniec dnia wspaniała wiadomość :)
Nasze dzielne dziewczyny awansowały dzisiaj do drugiego etapu w Mistrzostwach Zabrza siatkówki dziewcząt :)
Serdecznie gratulujemy!
KONKURS WALENTYNKOWY
luty 2017
Serdecznie zachęcamy wszystkich chętnych uczniów zarówno klas gimnazjalnych jak i licealnych do wzięcia udziału w konkursie walentynkowym z języka niemieckiego. Jedyne co należy zrobić to wykonać jak najpiękniejszą kartkę walentynkową z samodzielnie ułożonym wyznaniem miłosnym :) (oczywiście w języku niemieckim) i oddać ją do 14 lutego w sali nr 6. Czekają na Was miłe walentynkowe nagrody :)
Organizatorem konkursu jest nauczyciel języka niemieckiego.
KLUCZYK
luty 2017
Do 11 lutego zbieramy stare i niepotrzebne klucze-złom kluczowy, dla "BUDZIKA" Fundacji" Akogo?"Ewy Błaszczyk która zajmuje się wybudzaniem dzieci ze śpiączki(to chyba każdy wie, choć może lepiej przypomnieć) . Kluczyki można przynosić do 11 lutego do pedagoga lub zostawić w sekretariacie. Każdy ma w domu klucze, niepotrzebne, zapomniane którym teraz możemy nadać drugie życie.
TAK POMAGAM
luty 2017
"Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś".


Kolejne podziękowanie za pomoc w przeprowadzeniu Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności w ramach akcji Caritas "TAK, pomagam!".
POMOC DLA ZOSI
luty 2017
Otrzymaliśmy podziękowanie od Fundacji Stonoga za zebranie 11,10 kg nakrętek. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc Zosi :)
WOLONTARIAT
styczeń 2017
W terminie od 30.01 do 06.02 trwa nabór wolontariuszy chętnych do pracy w przedszkolu. Zapraszamy uczniów trzecich klas gimnazjum oraz licealistów.
Do waszych zadań będzie należało:
- animacja czasu wolnego dzieci (m.in. gry, zabawy, rysowanie oraz czytanie bajek),
- opieka nad dziećmi (m.in. pomoc w ubieraniu się oraz jedzeniu),
- rozwijanie indywidualnych zainteresowań przedszkolaków,
- pomoc w wykonaniu pomocy dydaktycznych,
- pomoc w organizowaniu imprez przedszkolnych,
- przekazywanie wzorców pozytywnego zachowania.
Zapisy u doradcy zawodowego.
FERIE ZIMOWE
styczeń 2017
Doczekaliśmy :)
Wszystkim uczniom życzymy udanego, bezpiecznego wypoczynku!
NOC W SZKOLE
styczeń 2017
Z piątku na sobotę (13/14.01.17r.) odbyła się NOC W SZKOLE - impreza zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1072416089570248.1073741906.368050650006799&type=3
WSPOMNIENIA
styczeń 2017
Trudno uwierzyć, że już tydzień minął...
Powspominajmy jeszcze raz

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1071104996368024.1073741905.368050650006799&type=3
WYSTAWA INDYWIDUALNA - MOJA PASJA
styczeń 2017
Zapraszamy do obejrzenia rysunków wykonanych przez Weronikę Krykant z klasy II gimnazjum. Wystawa na korytarzu naprzeciwko biblioteki szkolnej.
JESTEŚMY Z WAS DUMNI
styczeń 2017
I jeszcze jeden dowód na to, że macie dobre serduszka :)
GÓRA GROSZA 2016 - PODLICZONA!
styczeń 2017
W dniu dzisiejszym podsumowaliśmy efekty naszej grudniowej zbiórki. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział w tej szlachetnej akcji. Można na Was liczyć!
W tym roku udało się zebrać grosiki na ogólną kwotę: 359,28 zł!
17 647 sztuk monet!

A jak było w ubiegłych latach?
2007 - 413,84 zł
2008 - 261,18 zł
2009 - 135,25 zł
2010 - 244,29 zł
2011 - 179,62 zł
2012 - 211,88 zł
2013 - 342,89 zł
2014 - 374,35 zł
2015 - 364,16 zł.
BRAWO WY :)
KIERMASZ LALEK
styczeń 2017
Drodzy Uczniowie, po raz kolejny pokazaliście, że macie ogromne serce i chcecie pomóc potrzebującym. Ilość uszytych przez was laleczek w ramach akcji UNICEF "Wszystkie kolory świata" pozytywnie nas zaskoczyła. Na ten moment mamy ich ok. 40 szt, za co bardzo dziękujemy.
W dniu dzisiejszym przed i po zebraniach rodzice będą mogli kupić wybraną lalkę lub wspomóc akcję wrzucając pieniążki do puszki. Przypominamy, że koszt lalki wynosi 10 zł.
Szkolny kiermasz lalek potrwa do końca tygodnia, więc jeśli ktoś z was ma upatrzoną lalkę, to zapraszamy do kupna :)
Pamiętajcie liczy się każdy grosz :)
DO KOLEKCJI
styczeń 2017
Nasi licealiści już są świadomi - nie ryzykują :)
STUDNIÓWKA 2017
styczeń 2017
5 stycznia o 19.00 uczniowie klasy maturalnej wraz z nauczycielami bawili się na Studniówce. Za oknami siarczysty mróz, ale z pewnością nikomu nie było zimno :);) Teraz wielkie odliczanie do maja...
MATURY PRÓBNE
styczeń 2017
Matury próbne czas zacząć :)
Trzymamy za Was kciuki :)
ŻAKINADA 2017
styczeń 2017
Dzisiaj uczniowie z klasy maturalnej zorganizowali wyjątkową zabawę by tanecznym krokiem w rytm poloneza zaakcentować ostatni etap przygotowań przed maturą. Już od jutra uczniowie z III LO będą sprawdzać swoją wiedzę i umiejętności rozwiązując próbne egzaminy maturalne. A w czwartek.... Studniówka :)


REKRUTACJA

O NAS

SZKOLNY OŚRODEK KARIERY

KĄCIK PEDAGOGA SZKOLNEGO

PSYCHOLOG SZKOLNY

BIBLIOTEKA SZKOLNA

WARTO PRZECZYTAĆ

© Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 14 w Zabrzu

e-mail: sekretariat@zso14.zabrze.pl